Perşembe , 1 Aralık 2022

Almanya ”Türkiye İslamcı Cephe Ansar El Şam’a silah sevkiyatı yapmaktadır”

Alman Birinci Devlet Kanalı WDR’de ‘Monitor’ adlı belgesele göre Alman istihbaratının elinde Türkiye’nin Esad rejimi devirmek üzere El Kaide’ye bağlı el Nusra cephesi ile ikinci büyük güç konumundaki Ahrar El Şam (Özgür Şamlılar) adlı terör örgütünü desteklediğine ilişkin dokümanların yer aldığı bildirildi.

monıtor1

Süheyla Kaplan

Alman gazeteci Marc Turner Kuzey Suriye’ye giderek bölgedeki sivil halkla yaptığı röportajda, Türkiye’nin İŞİD terör örgütüne sadece bir gün savaş açtığı ancak PKK yerine Kürt sivil halkına hava saldırısı düzenlendiğine yer verdi.

Belgeselde bombalı saldırıda Suriye’nin kuzeyinde sekiz sivil hayatını kaybettiği ve Almanya Başbakanı Merkel’n Erdoğan’ın bu politikasını sessiz kaldığı eleştirildi.

Alman Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen, “Alman İstihbarat Biriminin (BND) raporuna göre AKP ve Erdoğan’ın insan öldürme, adam kaçırma, işkence ve birçok vahşet olaylara adı karışan islamcı terör örgütü Ahrar El Şam’ı desteklemektedir. Bu bir insanlık suçudur. Bunda kitlesel kıyımın sorumlusu Türkiye, AKP hükümeti kadar Merkel ve SPD hükümetidir” dedi.

MONITOR1

AÇIKÇA DESTEKLENİYOR

Dağdelen, “İslam Devleti olarak adlandırılan örgüt, son aylarda Türkiye’deki AKP rejiminin kendisini desteklemesinin nedeni olan iki görevi, gittikçe daha eksik yerine getirebiliyordu. Bir yanda Suriye Cumhurbaşkanı Beşer Esad’ı devirmek, diğer yanda Suriye’nin kuzeyindeki Kürt özyönetim yapılanmalarını dağıtmak için savaşmak. Erdoğan rejimi kendi ordu birliklerini gönderilmemesinin gerekli olacağı durumlarda El Kaide ve özellikle bu terör ağıyla ittifak halindeki Ahrar El Şam’a bağlı birlikleri, Kürt öz yönetim yapılanmalarına karşı devreye sokmak durumunda kalacak. Ahrar El Şam Türkiye tarafından açıkça desteklenmektedir” dedi.

DAĞDELEN’DEN HÜKÜMETE SORU ÖNERGESİ

Bu arada Sol Parti Milletvekili Dağdelen’in 8 Temmuz 2015 tarihinde, “Federal hükümet Almanya’nın NATO ortağı olan Türkiye’nin silah gönderme yoluyla desteklediği Ahrar El Şam ve Suriye’deki İslamcı cephe ile ilgili bu grupların alt örgütlenmeleri tarafından 2013 yılından bu yana gerçekleştirilen insan hakları konusunda hangi bilgilere sahipitir?” şeklinde soru önergesi verdi.

Öte yandan 2011 yılındaki BM tarafından Suriye’deki insan hakları ihlallerini araştıran Bağımsız Enternasyonal Araştırma Komisyonu’nun periyodik raporlarına göre, Ahrar El Şam’ın, İslamcı Cephe ile birlikte sivillerin kaçırılarak rehin alındığı ve rejimin “işbirlikçisi” olmakla suçlananları öldürdüğü bilgisi de yer alıyor.

İşte o belge:

gizli

(Belgenin en üstünde “Geheim” Almanca “Gizli” demek. Sol Partili milletvekilinin sorduğu önergeye Alman hükümetinin istihbarat raporuna dayanarak verdiği cevap ise şöyle: Kasım 2014 yılından bu yana Türkiye İslamcı Cephe Ansar El Şam’a silah sevkiyatı yapmaktadır.)

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.