Perşembe , 9 Şubat 2023

Almanya tarihinin en büyük vergi sahtekarlığı skandalında, SPD’li politikacıların adı geçiyor

Almanya, tarihinin en büyük vergi sahtekarlığı skandalı olarak bilinen Cum-Ex soruşturmaları kapsamında, ülkedeki bankalar, hissedarlar ve avukatların anlaşarak yıllarca vergi kaçırdığı ortaya çıkmıştı. Kaçırılan vergi bedeli arttıkça Alman politikacılar yolsuzluğun üstünü örtmeye çalıştı. Almanyanın zenginleri devlet hazinesini 7.2 milyar Euro zarara uğrattığı tahmin edilen Almanya tarihinin en büyük vergi sahtekarlığı ‘Cum-Ex skandalı’na, Hamburg’un şu an görevdeki SPD’li belediye başkanı Peter Tschentscher ve Federal Maliye Bakanı (Hamburg eski belediye başkanı) Olaf Scholz’ın da aralarında bulunduğu birçok siyasi ismi karıştı.

“Die Zeit” gazetesi, haberi “Das Millionen-Geschenk” başlığı ile Alman kamuoyuyla paylaştı. İddiaya göre Almanya’nın zenginleri, hiç vergi ödemeden devlet hazinesinden vergi iadesi alırken, sahtekarlık ve sonrasında yürütülen soruşturma, Alman politikacılar tarafından örtbas edildi iddia ediliyor.

Almanya’nın Düsseldorf eyalet savcısının aslında var olmayan West LB bankasının hisse senedi anlaşmaları sayesinde ‘vergi tasarrufu’ adı altında yıllarca vergi kaçırdıklarını fark etmesi üzerine yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturmanın yankıları devam ediyor.

Günlüklere ulaşıldı

Gazetede yer alan habere göre, 20 Mart 2018 Salı günü saat 07.35’te, ellerinde bir arama emri bulunan müfettişler Almanya’nın en büyük özel bankalarından biri olan MM Warburg’un yöneticisi Christian Olearius’un Elbe nehrine yakın olan evinin kapısını çaldı. Yapılan aramada ve el konulan belgeler arasında Günlüklere ulaşılması ile skandalın boyutu SPD’li politikacıların bu süreçten haberdar olduğunu açığa çıktı.

Siyasi yorumculara göre, Warbung Bankası’nın hissedarı ve yöneticisi Christian Olearius’un yazdığı günlüklerde ortaya çıkan skandal sonrası, sosyal demokrat (SPD) Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz ile eski Hamburg Eyaleti Maliye Bakanı ve şu anki Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher’in (SPD) 47 milyon euroluk vergi yolsuzluğu skandalına karşı sessiz kalmaları, iddiaları güçlendirmekte.

Olearius ve bankasının, Cum-Ex adı verilen şüpheli hisse senedi anlaşmalarıyla devlet hazinesinden birkaç yüz milyon Euro para aldığı söyleniyordu.

İddiaya göre Cum-Ex’le Almanya’da, bankacılar, yatırımcılar ve varlıklı vatandaşlar sistematik olarak devletten, hiç ödemedikleri vergilerin geri ödemesi için karmaşık hisse senedi anlaşmalarına imza atmışlardı.

Mannheim vergi profesörü Christoph Spengel’in tahminlerine göre, bu sahtekarlık sonucunda, Alman devlet hazinesi 2005-2011 yılları arasında, 7,2 milyar avro zarara uğratıldı.

Skandala Merrill Lynch, Santander ve Macquarie gibi büyük yatırım bankaları da dahil 100’den fazla bankanın karıştığı belirtiliyor. Ancak diğerlerine göre en çok dikkat çeken isim ‘MM Warburg’…

Yıllarca süren yoğun soruşturmaların ardından Köln savcısı, Christian Olearius’un büyük vurgunculardan biri olduğuna ikna oldu. Olearius, bugünkü iddiaları yalanlasa da, yapılan aramalar sonrası yetkililerin elde ettiği verilere göre, Hamburg şehrinin siyasi seçkinleri üzerinde etkisi var.

Tecrübeli bankacı Olearius’un çalışmalarını not ettiği bir günlüğün olduğu ve profesyonel sahtekarlık ağı Cum-Ex konusu hakkında gelişmeleri not ettiği belirtiliyor. Bu notların araştırmaları kütüphanesinde bulunan eke yönlendirdiği ve yetkililerin nihayet Mayıs 2006’dan Mart 2018’e kadarki süreci kapsayan toplam 22 ciltlik kayıtları bulup toplamaya başladı.

Kayıtlar son derece politik soruları gündeme getiriyor. Örneğin, Hamburg şehrinin vergi dairesi, vergi iadelerini neden yıllarca bu halde sürdürdü? Neden geçen sonbaharda Warburg’a bankanın ödediği vergilerin sadece bir kısmını geri ödemek zorunda kalacağı bir anlaşma teklif etti?

“Die Zeit” gazetesine göre bu sorular 2 ismi gündeme getiriyor.

Hamburg belediye başkanı Peter Tschentscher ve  Hamburg eski belediye başkanı, şu an ki Federal Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz.

Olearius’un kayıtlarına göre, Warburg ve diğer banka yöneticileri vergi kaçakçılığından soruşturma dönemindeyken, söz konusu isimlerle temasını sürdürmüş.

İlk Cum-Ex davası geçen yılın eylül ayından bu yana Bonn Bölge Mahkemesinde devam ediyor. Warburg ile çalışan iki İngiliz borsa yatırımcısı da suçlanıyor. MM Warburg ve yan kuruluşları Warburg Invest de dahil olmak üzere anlaşmalardan yararlandığı söylenen beş kredi kurumunun temsilcileri de soruşturma ve yargı sürecine dahil edilmiş durumda.

Haber Merkezi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.