Almanya sosyal yardımlara kısıtlama getiriyor

Alman hükümeti, Avrupa Birliği vatandaşları için yoksullar ve gelir düzeyi düşük olanları kapsayan sosyal yardımlara sınırlama getirmeye hazırlanıyor.

D

Alman basınında çıkan haberlere göre, Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı sosyal yardımlarla ilgili yeni yasa tasarısını tamamladı. Yeni düzenlemelere göre, Almanya’da yaşayan Avrupa Birliği vatandaşlarının Hartz IV olarak adlandırılan sosyal yardım ve diğer sosyal ödeneklerden faydalanması sınırlandırılacak.

Buna göre Almanya’da çalışmayan ya da daha önce de çalışmamış olan kişiler sosyal güvencelerden faydalanmak için hak iddia edemeyecek. Almanya’da devlet desteği olmadan beş yıl yaşayan Avrupa Birliği vatandaşları sosyal yardım hakkı için başvuruda bulunabilecek.

Bakanlığın tamamladığı yasa tasarısının Başbakanlığın ilgili birimine gönderildiği belirtiliyor. Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Andrea Nahles geçen aralık ayında Avrupa Birliği vatandaşlarının sosyal yardım hakkının sınırlandırılacağını açıklamıştı.

Bu yasa tasarısı Federal Sosyal Güvenlik Mahkemesi’nin aldığı bir karar nedeniyle hazırlandı. Mahkeme Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya’ya göç edenlerin altı aydan sonra sosyal yardımlara başvurubileceği yönünde bir karar almış, belediyeler de bu kararın üzerlerindeki mali yükü artırmasından endişe etmişti.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/DW/HS/BÖ

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir