Pazartesi , 24 Ocak 2022

Almanya İçişleri Bakanlığı ”linkunten.indymedia.org” sitesini kapattı

Almanya İçişleri Bakanlığı, linkunten.indymedia.org adlı  bir internet platformunu yasakladı. Site üzerinden otonom gruplara şiddet çağrısı yapıldığı belirtiliyor.

Almanya’nın Hamburg kentinde temmuz ayında düzenlenen G20 Zirvesi sırasında yaşanan şiddet olaylarının ardından Almanya İçişleri Bakanlığı bir süredir takip edilen  internet sayfasını kapatma kararı aldı.

Almanya’daki aşırı solcu gruplar üzerinde etkili olduğu belirtilen Freiburg merkezli linskunten.indymedia.org internet platformu üzerinden otonom gruplara şiddet çağrısı yapıldığı ifade ediliyor.

Yasak kararı Federaal İçişleri Bakanlığının Twitter hesabı üzerinden açıklandı.

İçişleri Bakanı: Mücadelemizi sürdüreceğiz

Daha sonra başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında yasak kararı ile ilgili bilgi veren İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “Bu yasak bu platformun bağlı olduğu derneği, ayrıca Almanya üzerinden yayın yapan sitesini kapsıyor. Yasak,dünya genelindeki linksunten sitesini kapsamıyor” diye konuştu.

İçişleri Bakanı kararın bu sabah tebliğ edildiğini ve sabah saatlerinde polislerin Freiburg merkezli internet sitesinin bürosunda  arama yaptığını söyledi. Bakan, operasyon sırasında pek çok dizüstü bilgisayar ve diğer iletişim cihazlarına, ayrıca bıçak, cop gibi şiddet olaylarında kullanılmış veya kullanılabilecek materyallere el konulduğunu söyledi.

Bakan de Maiziere, kapatılma kararı alınan internet sitesinin “şiddete hazır bir platform” olduğunu ve derneğin yıllardır farklı düşüncede olanlara yönelik şiddet eylemlerini teşvik ettiğini belirtti. Bakan, “Site üzerinden molotof kokteyli yapımı öğretiliyor, şiddet propagandası yapılıyor” dedi.

Bakan, “G20 zirvesindeki eylemlerin bu şekilde propaganda yapılmasının nelere yol açabilieceğini gösterdiğini” belirtti.

Ancak İçişleri Bakanı “Bunlarla yine de hukuk devleti kuralları çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Sayfanın şu andan itibaren yayını suçtur” diye konuştu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir