Cumartesi , 25 Mart 2023

Almanya: “Gülen Hareketi terör örgütleri listemizde değil…”

turkiye-den-almanya-ya-gulen-baskisi-8474184_x_o

Federal Sol Parti Meclis Grubu adına Milletvekili Ulla Jelpke tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Alman hükümetinin yanıtlaması istemiyle şu soruyu sordu.

Ulla Jelpke, DIE LINKE, Bundestagsabgeordnete, Abgeordnete, Mitglied des Deutschen Bundestages, MdB, Rede, Deutscher Bundestag, 186. Sitzung, TOP 3, Thema: Terrorismusbek‰mpfung durch das Bundeskriminalamt. Rednerpult. Ordnungsnummer: 2151720 Name: Jelpke, Ulla Ereignis: Plenarsitzung, Redner Geb‰ude / Geb‰udeteil : Reichstagsgeb‰ude, Plenarsaal Nutzungsbedingungen: http://www.bundestag.de/bic/archiv/archiv0151.html Es werden nur einfache Nutzungsrechte einger‰umt, die ein Recht zur Weitergabe der Nutzungsrechte an Dritte ausschlieflen.

  Gülen hareketinin Türkiye’deki ve Almanya’daki faaliyetleri  ve Almanya’daki Gülen hareketi sempatizanlarına ilişkin Ankara Almanya’ya ne bilgi verdi? Ankara tarafından verilen bu dökümanlar ve metaryaller sonucu Alman hükümetinin buna tavrı nedir?

 Alman hükümetinin cevabı: ‘ Türkiye’deki ve Almanya’daki Gülen haraketinin faaliyetleri ve organizasyonları Türk yetkililer tarafından Alman hükümetine iletilmiştir. 15 Temmuz darbe girişimini Türkiye Gülen hareketini sorumlu tutmaktadır ki,  Türk hükümeti açıkça bunu kamuoyununda   dile getirmektedir. Gülen hareketi gerek Avrupa Birliği gerekse Almanya’da terör örgütleri listesinde değildir. ‘

 Federal Sol Parti Milletvekili ve partinin İçişleri Politikası Sözcüsü Ulla Jelpke  konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklamada bulundu:

 ‘ Ne yazık ki Alman hükümeti Ankara’dan Gülen hareketine ilişkin hangi somut enformasyonları  aldığını cevaplamamaktadır. Alman hükümetinin Ankara’nın verdiği enformasyonlara  dayanarak verdiği  cevabını ben şu şekilde yorumluyorum:  Ne Almanya’da yaşayan  Gülen hareketi sempatizanlarının ve Almanya’ya kaçan Gülencilerin listesi, ne de darbe girişimine Gülencilerin katıldığına dair somut bir kanıtlayıcı bilgi  var. Ankara’nın Gülen hareketi ile verdiği enformasyonlar AKP’nin Gülen hareketine genel olarak bakışını yansıtacak yüzeysel nitelikte.

Almanya  Türkiye’nin dışındaki Gülen cemaati ağının genişlenmesi anlamında  önemli bir destek noktası durumundadır. Bundan dolayı çok sayıda Gülen hareketi sempatizanlarının Almanya’ya sığınma talebinde bulunduklarını  tahmin ediyorum. Gülen hareketinin sempatizanları Türkiye’deki mevcut hukuk sisteminden dolayı Almanya’ya sığınmaktalar. Gülen cemaati yıllardan beri devletin en önemli kurumlarına sızarak kendilerine muhalif olaranları  adaletsiz bir biçimde tutuklamalar, sahte belgeler vs. ile engelemeye, sindirmeye  çalıştı. Barış sürecini sabote ettiler.

 Gülen hareketinin gerçekten darbe girişimine katıldıkları bağımsız  uzmanlar tarafından çok iyi araştırılmalıdır. Bu arada Muhalif gazeteci Ahmet Şık, merkezi Berlin’de olan Bilim ve Politika Vakfı’ndan Türkiye uzmanı Dr. Günter Seufert darbe girişiminin içinde cemaatin de bulunduğu bir ittifakın işi olduğuna inandıklarını açıkladılar.

 Bana göre Gülen hareketi Almanya’da cezalandırabilir bir tutum içinde değiller. Devlet ve kurumlarına sızmaya yönelik bir çaba içinde değiller. Ancak Alman politikacıları ve akademisyenleri gerek federal gerekse eyalet düzeyinde Gülen okulları dernekleri, kurumları ile ilişkilerine son vermeliler. Örneğin çeşitli kültür geceleri, etkinlikleri himaye altına almalarına ya da derneklerin danışman kurullarında yer alamalarına son vermeliler ve aralarına mesafe koymalılar.’

 ‘ FETHULLAH GÜLEN HAREKETİ KISMEN ANAYASA AYKIRI’

640x360_ced6d4a4-652b-41d9-8e62-e93146c2f4ba

 Öte yandan Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi ( CDU) Baden-Württemberg eyaleti Milletvekili Bernhard Lasotta Gülen cemaatinin kısmen anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

 Lasotta Bayern radyosuna verdiği demecinde ‘ Gülen hareketi ideolojisi ve İslamı yorumlamaları bizim özgür ve demokratik temel anayasamızla uyumlu değildir’ dedi.

 Gülen hareketinin bir cemaat harekeri olduğunu yorumlayan Lasotta ‘ Biz liderleri var. Ve bu lider cemaate mensup kişileri  güçlü bir biçimde etkilemektedir. Gülen okullarında ve yurtlarında kısmen anayasaya aykırı eğitimler verilmektedir’ dedi.

 Lasotta ayrıca Gülen hareketi sempatizanlarına karşı Erdoğan’ın Türkiye’deki tutumunu da eleştirerek hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmadığını savundu.

 ANKARA GÜLENCİLERİN TUTUKLANMASINI İSTEMİŞTİ

berlin-governing-mayor-klaus-wowereit-michael-mueller_a

 Ankara Berlin’den Gülencilerin tutuklanmasını istemişti. Berlin eyaleti Belediye Başkanı Michael Müller bu talebe sert tepki göstererek ‘ Ankara yönetimi darbeden sonraki baskı politikasını Almanya ve Berlin’e kadar yaymaya ve Almanya’nın politikalarını da etkilemeye çalışmaktadır. Biz demokrasi ve insan hakları alanında Erdoğan tarzına ihtiyacımız yok’ şeklinde yanıt vermişti.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir