Perşembe , 23 Mart 2023

Almanya Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyacak

Alman Bild gazetesi 2 Haziran’daki oturumunda Ermeni soykırımını Alman parlamentosunun resmen tanıyacağını yazdı.

Almanya Ermeni Soykırımı'nı resmen tanıyacak

Yeşiller Partisi’nden Cem Özdemir tarafından hazırlanan ve Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi ( CDU) ve Alman Sosyal Demokrat Parti ile uzlaşmaya varılan önergede “101 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara soykırım uygulamıştır“ ibaresi yer alacak.

Bild gazetesi Almanya’nın vereceği bu kararla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha da sinirleneceğini yazdı.

Önergenin sahibi Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir Alman Bild gazetesine verdiği demecinde “ İnanıyorum ki bu karara Ankara çok kızacak. Ancak Federal Meclis Erdoğan gibi despot birine boyun eğmeyecek. Alman Dışişleri Bakanlığı’nın Ermeni soykırımına ilişkin dökumanları net ve açıktır. Alman parlamentosunun Ermeni soykırımını tanımasından sonra Türkiye’nin inkar etmesi zor olacak” dedi.  

SPD Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann Almanya’nın da soykırımda payı olduğunu savunarak Erdoğan ile yapılan mülteci anlaşmasına karşı çıktığını söyledi.

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir daha önce  ” Der Tagesspiegel” Gazetesine verdiği demeçte ”Ne kadar zor olursa olsun, ancak kendi tarihimizle yüzleştiğimiz takdirde, anlaşmazlıklarda güvenilir bir biçimde arabuluculuk yapabilir; dini ve etnik azınlıkların korunmasına sahip çıkabiliriz” demişti.

Cem Özdemir “Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara yönelik soykırımın ve burada Almanya’nın taşıdığı ortak sorumluluğun tanınmasının da bunun bir parçası olduğunu” söylemişti.

Almanya’da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert 1915’in 100’üncü yılında yaptıkları konuşmalarda soykırım ifadesine yer vermiş, ancak Federal Meclis şimdiye kadar “Ermeni Soykırımı’ ifadesini kullanmamıştı.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir