Perşembe , 9 Şubat 2023

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, Can Dündar ile görüştü

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Cumhuriyet Gazetesi’nin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ı Bellevue Sarayı’nda kabul etti. Gauck buluşmada Türkiye’deki gelişmelerden kaygı duyduğunu dile getirdi.
cumhurbaskani

Gazeteci Can Dündar’ı Berlin’deki Bellevue Sarayı’nda kabul eden Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Türkiye’de basın özgürlüğü ve hukuk devleti ilkesine ilişkin gelişmeler nedeniyle “ciddi endişe” duyduğunu dile getirdi.

Görüşmeye katılanlar, Gauck’un Dündar’ın çabalarına verilen desteğin bir işareti olarak Saray’a davet edildiğini söylediğini aktardı. Gauck, Can Dündar’a Almanya’ya misafir olarak hoşgeldiğini ifade etti.

Bellevue Sarayı’nda Gauck’la 90 dakika görüşen Can Dündar da Avrupa’nın Ankara’ya karşı yürüttüğü politikaları eleştirdi. Dündar, Avrupa’nın otokrat Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sistemine alternatif sunmayı başaramadığını ifade etti.

Can Dündar, Türkiye’de gazetecilerin tutuklanmasını eleştiren bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de teşekkür etti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya Temsilcisi Christian Mihr, Gauck’un Dündar’la görüşmesinin Türkiye’deki birçok gazeteci açısından anlamlı bir dayanışma işareti olduğunu dile getirdi. Ancak daha somut desteğin de gerekli olduğunu söyleyen Mihr, tehdit altındaki gazetecilere vize kolaylığı sağlanmasını istedi.

Alman TAZ gazetesine konuşan Can Dündar, Türkiye’nin “gestapo rejimine” doğru ilerlediğini söyledi. Dündar, Alman halkının Türkiye’deki gelişmeleri anlayabilmek için tarih kitaplarının sayfalarını çevirmesi gerektiğini dile getirdi.

Can Dündar’a ödül

Öte yandan Alman Dergi Yayıncıları Birliği’nin (VDZ) Basın Özgürlüğü kategorisinde Altın Victoria ödülüne layık görülen Can Dündar, ödülünü bu akşam Berlin’de düzenlenecek törenle alacak. Ödülün Can Dündar’a verilmesiyle ilgili daha önce yapılan açıklamada, Dündar’ın „sarsılmaz azim ve tam bir kişisel bağlılık ile bağımsız ve açık gazeteci yolundan ayrılmadığı” belirtildi. Açıklamada, “basın özgürlüğüne yönelik dünyada artan tehditler karşısında Can Dündar ve yarattığı etkinin cesaret ve umut verdiği” ifade edildi.

© Deutsche Welle Türkçe

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ı Bellevue Sarayı'nda kabul etti. Dündar, Gauck'a ‘Tutuklandık’ adlı kitabının Almancasını hediye etti.

© AFP 2016/ JOHN MACDOUGALL

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı Bellevue Sarayı’nda kabul etti. Dündar, Gauck’a ‘Tutuklandık’ adlı kitabının Almancasını hediye etti.  (sputniknews)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.