Perşembe , 9 Şubat 2023

Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel, Can Dündar ile buluştu

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Facebook sayfasından Gazeteci Can Dündar ile yaptığı görüşmeye ilişkin paylaşımda bulundu. Dündar ile birlikte bir fotoğrafını yayınlayan Gabriel, Türkiye’yi basın özgürlüğü kısıtlamaları konusunda eleştirdi.

Dündar_Gabriel

Gabriel, paylaşımında, Türkiye’de basın özgürlüğünün kısıtlanmaya devam ettiğini yazdı. Darbe girişiminden sonra düzinelerce gazetecinin temelsiz yere tutuklandığını iddia eden Gabriel, “Muhalif çok sayıda gazete ve televizyon, yetkili kurumlar tarafından kapatıldı” ifadelerini kullandı.

Gabriel, Dündar’ı ‘Türk makamlarının en tanınan kurbanlarından biri’ olarak nitelendirdi. Dündar’ın Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken devlet sırlarını açıklamaktan 6 Mayıs’ta, 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve aynı gün saldırıya uğradığını hatırlatan Almanya Başbakan Yardımcısı, “Şans eseri saldırıda yaralanmadı” ifadelerini kullandı.

Gabriel açıklamasında Dündar ile yaptığı görüşme hakkında şunları yazdı:”Türkiye’deki aktüel durumu ilk elden öğrenmek için Can Dündar ile buluştum. Duyduklarım bende büyük endişeye neden oldu. Türkiye’deki durum daha da güçleşiyor, ayrıca sadece gazeteciler için değil. Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik ağır saldırıları daha sert eleştirmeliyiz.”

Gabriel buna karşın, Türk Hükümeti ile tüm diyalog yollarını kapatmanın yanlış olacağını da ifade etti. Can Dündar ile buluşmanın kendisini derinden etkilediğini belirten Sigmar Gabriel, Türkiye’nin onun gibi gazetecilere ihtiyacı olduğu yorumunu yaptı. Açıklamada görüşmenin nerede gerçekleştiği yazılmadı. Gabriel’in sosyal medyadaki paylaşımına yüzlerce yorum yapıldı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.