Cuma , 20 Mayıs 2022

Almanya, ”Artık kapasitemizi aşıyor”

Almanya’da eyalet İçişleri Bakanları, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’ye mültecilerin ülkeye alımı konusunda artık kapasitenin dolduğunu bildirdiler. Almanya’ya bu hafta sonu 40 bin yeni mültecinin ülkeye sığındığı belirtiliyor.

multeciler iki

Süheyla Kaplan

Almanya Savunma Bakanı ( CDU) Ursula von der Leyen Federal Silahlı Kuvvetlere bağlı 4 bin ek birliğin mültecilerin ülkeye kayıt işlemlerini yapabilmeleri için görevlendirildiğini söyledi.

‘Der Tagesspiegel’ gazetesinin bilgilerine göre eyalet içişleri bakanlarının Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile gerçekleştirdikleri ‘telefonferansında’ artık kapasitelerinin dolduğunu ve kışlaların mültecilere açılması gerektiğini aksi takdirde sınırlarını/ kapılarını kapatmak zorunda kalacaklarını bildirdiler.Sadece Bayern ve Bremen eyaletleri 5 Eylül tarihinden bu yana 43 bin sığınmacıyı, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti 7 bin sığınmacıyı, Düsseldorf ise 15 bin sığınmacıyı eyalete kabul ettiklerini bildiriyor.

multeciler dort

MUHAFAZAKARLARDAN MERKEL’E ELEŞTİRİ

Almanya’da hükümetin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi ( CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, Almanya Başbakanı Merkel’in sığınmacı politikasını sert bir biçimde eleştiriyor.Seehofer, Merkel’in geçen hafta Macaristan’daki Suriyeli sığınmacıların Almanya’ya gelmesine izin vermesini ‘ uzun süre uğraştıracak bir hata olarak gördüğünü’ belirtiyor.CSU’lu eski İçişleri Bakanı Hans- Peter Friedrich de, Macaristan’dan gelen sığınmacıları kayıt altına almadan ülkeye girmelerini siyasi bir hata olarak değerlendirdi.

‘ SIĞINMACILAR ARASINDA İŞİD MİLİTANLARI OLABİLİR’

Sığınmacılar arasında İŞİD militanlarının olabileceği yönünde de uyarılarda bulunan eski Bakan Freiedrich, ‘’ Ben hiçbir ülkenin bu kadar saf ve iyi niyetli bir şekilde böyle bİr tehditle karşı karşıya gelmeyeceğine inanıyorum’ dedi.

multeciler uc
ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANINDAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Sosyal Demokrat Partili Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya Dışişleri Bakanlarına sığınmacılara karşı dayanışma içinde olmaları gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Öte yandan Alman Televizyon kanalı ZDF tarafından ‘ Politbarometre’ adıyla yapılan kamuoyu yoklamasına göre Almanların yüzde 66’sı Almanların mülteci politikasını doğru bulduklarını ifade ederken, yüzde 29’u ülkeye yeni sığınmacıların kabul edilmesine karşı çıkıyor.

Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz ise ‘‘Son günlerce çok sayıda mülteci Almanya’ya sığınmakta. Almanya gerek güvenlik kurumları gerekse diğer gönüllü sistemiyle mültecileri en iyi şekilde karşımakta. Tabii bu şekilde gelineceği konusunda diğer ülkeler gibi Almaya da hazırlıksızdı. Diğer Avrupa ülkeleri de Almanya kadar sorumluluk almalı. Her ne kadar Almanya’nın yeterli ekonomik stratejisi olsa da birgün kapasitesi yetmeyebilir” dedi

Alman yetkililer bu yıl için 750 bin iltica başvurusu yapılacağını öngörüyor. Birleşmiş Milletler ( BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Gutterres, AB üyesi ülkeler arasında daha adil bir yük paylaşımı yapılması gerektiğini bildiriyor.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir