Almanya’da yaşayan Saray Akyıldız’dan 6 gündür haber alınamıyor. Alman polisi ve aile Akyıldız’ın siyasi nedenlerle kaçırıldığını düşünüyor.

Meryem YILDIRIM

Almanya’nın Frankfurt kentinde yaşayan 47 yaşındaki Saray Akyıldız’dan 20 Ağustos’tan beri haber alınamıyor. Pazar gününden bu yana kayıp olan kadının ailesi ve Alman polisi Akyıldız’ın siyasi nedenlerden ötürü kaçırıldığını düşünüyor.

25 senedir Almanya’da yaşayan Akyıldız en son geçtiğimiz Pazar günü sabah saatlerinde yakın mesafede oturan bir arkadaşıyla görüşmek için evden ayrıldı. Görüşmenin ardından kızına ‘eve geliyorum’ diye telefon açan Akyıldız’dan bir daha haber alınamadı. Olayın ardından kayıp kadının bir arkadaşına ve ayrıldığı eşine sosyal medyadaki sahte bir hesaptan Akyıldız’ın fotoğrafının olduğu “Bu kadını tanıyor musunuz?” şeklinde bir mesaj gönderildiği ortaya çıkarken, aile ve olayı takip eden Alman polisi kadının kaçırıldığından şüphe ediyor. Olayı soruşturan polis yaptığı açıklamada, Saray Akyıldız’ın en son ERB-EE 995 plakalı Opel Zafira model bir otomobil ile Rodgau-Jügesheim bölgesinde görüldüğünü bildirdi.

AKYILDIZ’IN KARDEŞİ DE KAYIP

Olaya ilişkin sorularımızı yanıtlayan Akyıldızın’ın kızı Dilan Bengi Güven annesinin kaçırıldığını düşünüyor. Bir dayısının çatışmalarda hayatını kaybettiğini bir dayısının da kayıp olduğunu söyleyen Güven, annesinin bu nedenle takip edilmiş olabileceğini söyledi.

Annesini en son 20 Ağustos 2017 Pazar günü gördüğünü söyleyen Güven, “O sabah saat 7-8 gibi evden çıktı. Arkadaşıyla Bockenheim’da görüşmesi vardı. Öğlen eve dönecekti. Annemin yakın arkadaşıydı. Tanıyorduk kendisini” diye konuştu. Annesinin son dönemlerde herhangi bir tehdit alıp almadığını sorduğumuz Güven, “Hayır, öyle bir bilgimiz yok” yanıtını verdi.

‘TAKİP EDİLMİŞ OLABİLİR’

Ailesi ve annesinin siyasi insanlar olduğunu ifade eden Güven, “Bundan şüphelendik. Biliyorsunuz Almanya’da binlerce Türk ajanı var. Takip edilmiş olabilir konsolosluk tarafından” diye konuştu.

‘SOSYAL MEDYADA ELEŞTİREL PAYLAŞIMLARI OLMUŞTU”

Sosyal medyada eleştirel paylaşımlarda bulunup bulunmadığına ilişkin sorumuza da cevap veren Güven şunları söyledi: “Evet yapıyordu ama son dönemlerde azaltmıştı. Bir dayım öldü bir dayım kayıp… Geçen hafta kız kardeşime Facebook’unu kapattırdı. Sosyal medya kullanan herkesin başına gelen türden sorunlarla karşılaşmıştı. Çok anormal bir durum değil. Ama rahatsız oldu kapattırdı Facebook’unu.”

Annesinin 3 sene önce, İsviçre sınırındaki bölgede yaşarken bir Kürt derneğine gidip geldiği bilgisini paylaşan Güven, bunların geçmişte kaldığının da altını çizdi. Güven, Frankfurt’a geldikleri 3 yıldan bu yana annesinin herhangi bir siyasi faaliyette bulunmadığını belirtti.

ALMAN POLİSİ HER YERDE ARIYOR AMA BULAMIYOR

Alman polisinin annesini her yerde aradığını ama bulamadığını aktaran Güven, “Eyalette zaten polisler tarafından çok sıkı bir yönetim var. Gümrükler, havaalanları, giriş çıkış yolları tedbir altında. Sosyal medyadan da arkadaşlarımız dostlarımız paylaştı, Bild gibi büyük gazeteler paylaştı” bilgisini verdi.

‘POLİS DE BİZİMLE AYNI ŞEYİ DÜŞÜNÜYOR’

Güven, Alman polisinin de annesinin kaçırıldığını düşündüğünü belirtti. “Bize net bir bilgi vermiyorlar. Kötü bir şey olsaydı haber erken gelirdi, biz size ulaşırdık zaten diyorlar. Ölüm tahmini yok. Birkaç tahmin var” diyen Güven sözlerini,  “Siyasi ya da özel kurumlardan tehdit edildiğine dair birkaç tahmin var. Bu emniyetin de tahmini, bizim de tahminimiz” diye sürdürdü

“TELEFONDA AĞZINDA BİR ŞEY VAR GİBİ KONUŞMUŞ’

Annesinin 4-5 saat gibi bir süre arkadaşıyla görüştükten sonra yanından ayrıldığını ve kardeşini “eve geliyorum” diye aradığını anlatan Güven, o arama esnasında dikkat çeken bir detayı şöyle paylaştı: “Kız kardeşimi arıyor. “Ben eve geliyorum” demiş ama sesi çok kötü geliyormuş sanki ağzında bir şey varmış gibi. En fazla 10 dakika mesafe. Kız kardeşim bekliyor ama annem eve hiç ulaşmıyor. Zaten o görüşmeden sonra annemin telefonu hep kapalıydı.”

‘5 DAKİKA BİLE GEÇ KALSA HABER VERİR’

Güven’in “Anneniz bir yere kafasını dinlemeye gitmiş olamaz mı? Böyle alışkanlıkları var mı?” şeklindeki sorumuza ise yanıtı net: “Hayır. Annem alışverişe bile çıktığında 5 dakika gecikse hemen arardı. Telefonunu asla uzun bir süre kapalı olmaz. Ailemizde bir kayıp olayı var (kayıp dayısından bahsediyor). O yüzden böyle şeylere karşı çok dikkatliyizdir.”

Bu durumun da şüphelerini arttırdığına dikkat çeken Güven, “Kaybolduğu günden bu yana herhangi bir şüpheli telefon, hareket ya da dikkatinizi çeken bir durum oldu mu?” sorumuza ise şu yanıtı verdi:

‘FACEBOOKTAN ANNEMİN FOTOĞRAFINI YOLLAYIP ‘TANIYOR MUSUNUZ’ DİYE SORMUŞLAR’

“Kaybolmadan önceki Perşembe günü (17 Ağustos), babama ve annemin bir kız arkadaşına annemin bir fotoğrafıyla “Bu kişiyi tanıyor musunuz? Tanıyorsanız lütfen benimle irtibata geçin” diye bir mesaj gidiyor Facebook’tan. Babam Facebook’u çok fazla kullanmadığı için bunu olay olduktan sonra görüyor. Kız arkadaşı da ilk başta virüs zannediyor anlamıyor, yazmıyor. Arkadaşı Pazar günü tekrar aynı adresten mesaj gelince “Evet tanıyorum” diye cevap veriyor ama ona yanıt gelmiyor. ‘Ayşe Fatma’ adında fake bir profil.”

Kaynak: Artı Gerçek