Cumartesi , 25 Mart 2023

Alman Parlamentosuna Ülkücülerin faaliyetleri ile ilgili soru önergesi verildi

Sol Parti Federal Parlamento Milletvekilleri Ulla Jelpke, Wolfgang Gehrchke, Christine Buchholz, Sevim Dağdelen, Andrej Hunko, Niema Movassat, Harald Petzold, Jörn Wunderlich adına hükümete önerge veren Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Dr. Gregor Gysi‚ Almanya’da ülkücü hareketler” adında verilen soru önergesinde, son zamanlarda Suriye’ye Cihat için giden ülkücü gençlerin sayısında artışa dikkat çekiliyor.

sol_parti_cihata_giden_ulkuculer_icin_federal_meclise_onerge_verdi_h96151

Süheyla Kaplan

Önergede MHP- BBP yanlılarının Türkiye’de sünni ve Türk olmayanlara karşı ‚düşmanca tavır alındığı’ özellikle de Kürt, Aleviler, Ermeniler, Yunanlılar ve Yahudilere karşı düşmanlık beslendiği hatırlatıldı. 1980’li yıllarda ülkücüler tarafından gerek Türkiye’de gerekse Almanya’da demokratik sol gruplara ve güçlere karşı katliam gerçekleştirildiği hatırlatılan önergede Almanya’da ülkücü hareketin oluşumu ve örgütlenmesi hakkında hükümete bilgi verildi.
ÜLKÜCÜLER ALMAN SİYASETİNE SIZMAK İSTİYOR
Ülkücülerin Alman siyasi partilerine sızmaya çalıştıkları ifade edilen önergede bir süre önce ZDF Alman televizyonunun araştırmasına göre Almanya’nın Dienslaken kentinde faaliyet gösteren Ülkücü Derneği’ne üye olan çok sayıda gencin Suriye’ye cihat için savaşmaya gittiği hatırlatıldı.

Alman hükümetinin yanıtlaması istemiyle verilen önergede yer alan sorular şu şekilde:

1-Alman hükümeti Almanya’da faaliyet gösteren ülkücü faaliyetlerden ne derece bilgi sahibi?

2-Almanya’da kaç ülkücü derneği var ve bu derneklere üye olanların sayısı ne kadar? Ülkücüler hangi medyada etkili? Spor dernekleri adı altında faaliyet gösteren ülkücü derneklerin faaliyetlerinden Alman hükümeti bilgi sahibi mi?

3-2004 yılından bu yana Almanya’da ülkücüler tarafından düzenlenen gösterilen, toplantılar vs. Alman hükümeti bilgi sahibi mi? bu gösterilerde şiddet uygulandı mı? gösterilere kaç kişi katıldı?

4-Alman Anayasayı Koruma Dairesi tarafından gözetlenen hangi ülkücü proje grupları ya da dernekler var?

5-2014 cumhurbaşkanlığı, 2015 parlamento seçimleri vesilesiyle Almanya’da yaşayan Türklere yönelik MHP tarafından hangi siyasi kampanya yürütüldü? ( tarih, yer ve konuşmacı listesi? Davet edilen kişiler, politikacılar)

6-Ülkücülerin Alman siyasi partisine sızmaya çalışmalarından hükümet ne derece bilgi sahibi?

7-Motorcular Klübü Turkos MC hakkında Alman hükümeti hangi bilgilere sahip? Bu klübün hangi sivil toplum kuruluşları ve kültür dernekleri ile ilişkisi var?

8-Bazı ülkücü grupların Almanya’daki selefi gruplarla ilşkisi ne boyutta? Bunlar arasında kaç ülkücü Suriye’ye cihat için savaşmaya gitti?

9-Almanya’nın Dienslaken kentinde faaliyet gösteren Ülkücü Derneği’ne üye olan ve ve bu dernek içerisinde aktif olan kaç genç Suriye’ye gitti ve kaçı tekrar Almanya’ya geri döndü?

10-Alman hükümeti Kriminal ülkücü faaliyetlerden ( insan, silah kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, baskı, zorlama, şiddet? Ne derece bilgi sahibi?

11-Türk Milli İstihbaratının ( MİT) Türk Federasyonu gibi ülkücü spektrum arasındaki bağlantılardan Alman hükümeti ne derece bilgi sahibi?

12-Paris’de 2013 yılında öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez öldürülmesinde adı geçen katil zanlısı Ömer Güney’in Almanya’da Bavyera’da Türk milliyetçi ve ülkücü çevrelerle ilişkisi konusunda Alman istihbarat biriminin bilgisi var mı? Ayrıca Güney’in MİT ile bağlantısı soruldu mu.?

Ermeni soykırımını tanıyan Almanya’nın konu ile ilgili tartışmaların Alman Meclisi’nde ( Bundesregierung) ele alındığı günlerde meclisin resmi İNTERNET sayfasına ‘ Türk Hack Team’ tarafından siber saldırıda bulunulduğu iddiası hakkında Alman hükümeti ne derece bilgi sahibi? Türk Hack Team hakkında Alman hükümeti hangi enformasyona sahip?

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir