Cumartesi , 28 Ocak 2023

ALMAN ORTADOĞU UZMANI MİCHAEL LÜDERS, “ERDOĞAN İŞİD İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR”

Alman Ortadoğu uzmanı Michael Lüders  İkinci Alman Televizyon Kanalı ZDF’e önemli açıklamalarda bulunarak Erdoğan’ın Kürtler’e karşı İŞİD ile işbirliği yaptığını öne sürdü.

Süheyla Kaplan

Türkiye’de yaşanan Suruç katliamından sonra protesto gösterilerinde Erdoğan’ın büyük bir baskı  altında olduğunu ifade eden Lüders, Türkiye’nin  kendi ülkesindeki Kürtlere karşı İŞİD’den istifa etmeye çalıştığını ve Kürtleri zayıflatmak için her yolu denediğini iddia etti.

images

Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle İŞİD militanlarının Türkiye’yi geçiş yolu için kullandığına dikkat çeken Lüders Avrupa’dan birçok militanın Türkiye’den Suriye ve Irak’a gittiklerini söyledi.

IŞİD MİLİTANLARI TÜRKİYE’DE TEDAVİ EDİLİYOR

IŞİD militanlarının Türkiye’de hastanelerde tedavi edildiklerini hatırlatan Lüders, Türkiye’nin basiretsiz bir dış politika izlediğini ve Suriye’de Esad rejimine karşı sünni  İŞİD’e destek verdiğini öne sürdü. Lüders,  Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin de şiileri bertaraf edecekler umuduyla bölgede teröre destek verdiklerine dikkati çekerek ilk kez radikal İslamcı örgütün Türkiye’de katliam gerçekleştirdiğine dikkati çekti. İŞİD tehlikesinin kısa vadede çözülemeyeceğini de ifade eden Lüders askeri müdahalelerin krizi çözemeyeceğine  inandığını söyledi. Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok da, Erdoğan’ın iki yüzlü politikasına karşı Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak biraraya gelinmesi gerektiğnini bildirerek Türkiye’deki Kürtler’den büyük endişe duyduğunu söyledi. IŞİD’e gönderilen silahlar ve İŞİD militanlarının Türkiye’deki hastanelerde tedavi altına alındığın iddia eden Brok, Türkiye’nin İŞİD ile mücadele konusunda berrak bir politika izlenmediğini  söyledi. Terörle mücadelenin Erdoğan’ın ilk önceliği olması gerektiğini ifade eden Brok, Türkiye’nin Kürt sorunu çözme konusunda iyi niyet taşıması gerektiğini bildirdi.

Alman sol eğilimli taz gazetesi de ” Kürt Devletinden Korku’ başlığıyla verdiği haberde AKP ve Erdoğan’ın iki yüzlü bir politika izlediğini belirterek İŞİD saldırılarının sadece Suruç’ta kalmayacağını belirtti. Alman Sol Partiden yapılan açıklamada ise, Suruç katliamından AKP hükümetinin sorumlu olduğu belirtilerek, Türkiye’nin İŞİD’e karşı toleranslı bir politika izlendiği ifade edildi.

Sol Parti adına açıklamada bulunan Federal Milletvekili Ulla Jelpke, ” Türkiye tarafından inşa edilen İŞİD bu kez Türkiye’yi vurdu. İŞİD’in Türkiye tarafından silahlandırılması bilinen bir gerçek. Ankara kör bir biçimde İŞİD’e karşı mücadele veren güçleri engellemek istemektedir’dedi. Jelpke, ”Alman hükümetini de Türkiye’nin İŞİD’e destek konusundaki politikasına bir an önce son vermesi gerektiği konusunda baskı yapmalı. Eğer Türkiye İŞİD desteğine son vermemesi durumunda uluslararası camiada Türkiye’nin İŞİD destekçisi olarak açıkça  ilan edileceğinin beyan edileceği  ve bu nedenle teröre destek veren bir ittifak  ülkenin kesinlikle Alman hükümeti tarafından  kabul edilemeyeceğinin bilinmesi gerektiği’ konusunda çağrısında bulundu.

ALMANYADA SURUÇ KATLİAMI PROTESTO EDİLECEK

Öte yandan Almanya‘da Demokratik Güç Platformu ve Almanya Alevi derneklerinin de girişimiyle cumartesi günü Düsseldorf’ta kitlesel eylem gerçekleştirilecek.

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, ” İnadına alanlarda olacağız. Sicili bu kadar bozuk iktidara ve faşist dayatmalara inat halkların kardeşliğini yaşadığımız coğrafyanın her karşısında hakim kılana dek kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz’ dedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.