Alman gazetesi Faz: Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasayı ihlal ediyor

Almanya’nın   gazetelerinden Frankfurter Allgemeine (FAZ) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya mitingine ilişkin “legal, illegal ve benim için her şey normal”  (legal, illegal, ganz egal) başlıklı ironik yorumuyla anayasayı ihlal ettiğini savundu.

Süheyla Kaplan

FAZ gazetesinden Michael Martens, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olarak bizzat seçim kampanyasına dahil olmakla anayasayı ihlal ettiğini ifade ederek şu yoruma yer verdi:

“Cumhurbaşkanının birçok sorumlulukları vardır. Erdoğan’ın özellikle sorumlulukları daha fazla! 2 Mayıs tarihinde Batman’daydı, Batman mitinginden dört saat sonra Diyarbakır’da sonra İstanbul’da, Siirt’te idi. Bunu Tekirdağ ve Ankara mitingleri takip etti. AKP kontrolündeki devlet televizyonu TRT Erdoğan’ın mitinglerini canlı verdi. Kimse Erdoğan’ın söylediklerini kaçırmamalıydı. Türk Anayasasının 101. maddesine göre cumhurbaşkanı herhangi bir partiden aday olursa bağlı olduğu partiye mesafe koymak zorundadır. Erdoğan Davutoğlu’nu kendisinden sonra gelen Başbakan olarak belirlemişti. Ancak özellikle de son aylardaki çalışmalar gösteriyor ki, Erdoğan partide yine en son sözü söyleyen kişi konumunda.”

Alman gazeteci Michael Martens ayrıca anayasasın 103. maddesine göre cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini hatırlatırken, Erdoğan’ın tarafsızlık ilkesi konusunda başarısız kaldığını belirtti.

erdogan

TELEVİZYONLAR MUHALEFETE YER VERMİYOR

Erdoğan’ın seçim kampanyası yürütmesiyle ayrıca tarafsız olmadığı ve anayasanın her gün ihlal edildiği belirtilirken, haberde Türkiye’deki radyo ve televizyon kurumlarının muhalefet partilerinin seçim kampanyalarına ilişkin çalışmaları iktidar partisinin çalışmalarıyla kamuoyuna eşit bir biçimde yansıtmadığı şeklindeki şikayetlerine yer verdi.

Haberde ayrıca insan hakları avukatı Orhan Kemal Cengiz’in “Erdoğan anayasayı günden güne ihlal ediyor” şeklindeki yorumuna yer verilerek, Türkiye’de seçim kampanyasının rekabet ortamında geçtiği, ancak bu rekabetin eşit olmadığı ifade edildi.

Alman Die Welt gazetesi de Erdoğan’ın AKP’nin oy kaybına uğramasından korktuğunu ve bunun için anayasanın ciddiye alınmayarak kendisinin bizzat cumhurbaşkanı olarak seçim kampanyası yürüttüğünü yazdı.

Welt gazetesinin haberinde HDP’nin barajı aşması durumunda AKP’nin salt çoğunluğu kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı ve bu nedenle seçimlere kadar Erdoğan’ın 30’dan fazla seçim mitingine katılacağı belirtildi. Welt gazetesinde ayrıca uzmanların görüşlerine yer verilerek Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı makamını suiistimal ettiği şeklindeki ifadelerine yer verildi.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.