Perşembe , 9 Şubat 2023

Alman Futbol Federasyonu’na mali polis baskını

Vergi beyannamesinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle Alman Futbol Federasyonu’nda mali polis tarafından arama yapıldı.  Olayın, 2006 Dünya Futbol Şampiyonası final turnuvasının Almanya’ya verilmesinde 6 milyon 700 bin Euro’nun el değiştirmesiyle ilgili olduğu tahmin ediliyor.

Alman futbol birliği

Alman Futbol Federasyonu’nun Frankfurt’taki merkezinde mali polis tarafından arama yapıldı. Frankfurt Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada aramanın vergi kaçırıldığı şüphesi üzerine yapıldığı belirtildi.  Olayın, 2006 Dünya Futbol Şampiyonası final turnuvasının Almanya’ya verilmesinde 6 milyon 700 bin Euro’nun el değiştirmesiyle ilgili olduğu tahmin ediliyor.Alman ‘Bild’ gazetesinde yer habere göre, Federasyon Başkanı Wolfgang Niersbach ile eski başkan Theo Zwanziger’in evleri de mali polis tarafından arandı. Savcılık eski eş başkan, başkan ve bir de eski federasyon genel sekreterinin evlerinde arama yapıldığını doğruladı.

Savcılık açıklaması

Savcılığın açıklamasında zanlıların vergi beyannamesinde matrahı düşürmek suretiyle kurumlar, işletme ve dayanışma vergisi borçlarını azaltmakla suçlandıklarını duyurdu.Son tespitler, 2005 yılında dünya şampiyonasına bağlı kültürel organizasyonun masraf payı olarak dünya şampiyonası organizasyon komitesi tarafından federasyona havale edilen 6 milyon 700 bin Euro’nun işletme giderleri şeklinde vergi beyannamesine işlendiğini gösteriyor. Bu meblağın farklı bir amaç için kullanılmak üzere federasyona verilmiş olması nedeniyle vergilendirilecek miktardan düşürülmesinin yasal olmadığı öğrenildi.

© Deutsche Welle Türkçe

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.