Pazar , 5 Şubat 2023

Alman Büyükelçi Yücel ve Steudtner’i ziyaret etti

Almanya’nın Türkiye’deki büyükelçisi Martin Erdmann, tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel ve insan hakları aktivisti Peter Steudtner’i Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Ankara’da görev yapan Alman Büyükelçi Martin Erdmann’ın Silivri Cezaevi’nde Alman ve Türk vatandaşlığı bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ile Alman vatandaşı Peter Steudtner’le salı günü birer saat Silivri Cezaevi’nde görüştüğü belirtildi.

Bakanlık, temmuz ayında tutuklanan insan hakları aktivisti Steudtner’le ilk kez bir büyükelçilik temsilcisinin görüştüğünü kaydetti.

Bakanlık, Erdmann’ın Yücel ve Steudtler’in durumunun iyi olduğunu ve ikisiyle de görüşmelerinin yoğun geçtiğini aktardığını da duyurdu.

Yücel “Terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle” suçlanırken, Steudtner’e “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçlaması yöneltiliyor.

Alman Büyükelçi, Türkiye’de tutuklu bulunan bir başka Alman vatandaşı Meşale Tolu’yu da cezaevinde ziyaret etmek istiyor. Hakkında hazırlanan iddianamede Tolu’nun Marksist-Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olduğu iddia ediliyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türkiye’de 22 Alman vatandaşı gözaltına alındı. Dokuz Alman vatandaşının halen tutuklu olduğu bildiriliyor.

Kaynak: Deutsche Welle

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.