Cumartesi , 28 Ocak 2023

Ali Kılıç: ‘Maltepe’nin Kapılarını Dünya’ya Açmayı Hedefliyoruz’

24-25 Kasım tarihleri arasında Hamburg’a gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve beraberindeki Belediye Meclis üyeleri, Hamburg’da değişik bir çok kurum kuruluşu ziyaret ederek bir dizi görüşmede bulundular.

Ali Kılıç: 'Maltepe'nin Kapılarını Dünya'ya Açmayı Hedefliyoruz'

Mustafa Akpolat / Hamburg

3 günlük bir ziyaret için Hamburg’a gelen heyet ayrıca, Hamburg Eyalet Parlamento Milletvekilleri, Filiz Demirel, Ali Rıza Şimşek, belediye meclis üyeleri Yusuf Uzundağ, Behçet Algan, araştırmacı ve öğretim görevlisi Yaşar Aydın, Hamburg ve SH – CHP birliği Başkanı Murat Aslan’ında aralarında bulunduğu  bir akşam yemeğinde biraraya gelerek görüş alış verişinde bulunuldu.

Hamburg Eyalet Parlametosu’nda bir görüşme

Hamburg Eyalet Parlamento binasında, Eyalet Hükümeti Başbakan müsteşarı Wolfgang Schmidt tarafından kabul edilen Ali Kılıç ve beraberindeki heyet, yaklaşık 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmede Ali Kılıç, Başbakan Müsteşarı Wolfgang Schmidt’e Maltepe İlçesi ve Belediyenin çalışmaları ile ilgili olarak bilgilendirmede bulundu.

Müsteşar, Hamburg ile ilgili genel bilgilerin anlatılmasının yanı sıra, şehrin kültürel, ekonomik ve sosyal yapısı ile ilgili de bilgilendirmede bulunarak, heyet üyelerininin sorularını cevaplandırdı. Müsteşar, 1968 yılında babasının İstanbul Hukuk Fakultesi’nde bir yıl öğrenim gördüğünü belirterek, İstanbul ile gönül bağı olduğunu ifade etti.

Yeşiller Altona Belediye Meclis üyesi Yusuf Uzundağ, Maltepe İlçesinin, Altona İlçesi ile kardeş şehir olma isteklerini ifade ederek, bu konuda desteklerini beklediklerini  dille getirdi. Kardeş şehir fikrine sıcak baktıklarını belirten Müsteşar , kağıt üzerinde sağlanan kardeş şehir anlayışından çok, değişik alanları kapsayan projeler temelinde birlikte çalışmanın koşullarını yaratarak, adım atılmasının daha doğru olacağını ifade etti. Sıcak ve samimi bir ortamda geçekleşen görüşme sonrası, Müsteşar ziyaretlerinden dolayı Ali Kılıç’ı ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Altona İlçesi Belediye Başkanı ile görüşme

Maltepe Belediyesi  heyeti, Hamburg’da Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Altona ilçesi Belediye Başkanı Dr. Liane Melzer ile Belediye Sarayı’ndaki makamında bir görüşme gerçekleştirdiler. Maltepe ile Altona ilçelerinin “kardeş şehir“ olma projesi ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşme sonrası, Altona Belediye Başkanı Dr. Liane Melzer, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a ziyaretlerinden dolayı Altona ilçesinin tarihini anlatan bir kitap hediye etti.

Uyuşturucu ile mücadele kurumu ziyaret edildi

Altona’da bulunan uyuşturucu ile mücadele kurumunu ziyaret eden heyet, kurum görevlilerinden çalışımlar hakkından bilgi aldı. Kurumca hazırlanan bir sineviyzon gösterimi eşliğinde yapılan sunumu Yusuf Uzundağ tercüme ederek, kendisinin bu alandaki tecrübelerini Maltepe Belediye Meclis Üyelerine anlattı.

Hamburg’da Yaşlılar Yurdu Ziyareti

Heyet üyeleri, Türkiyeli yaşlı göçmenlerin kaldığı Tebea Yaşlılar Yurdu’nu ziyaret ederek, yurt ile ilgili bilgi aldı. Yurdun göçmen yaşlıların kaldığı bölüm yöneticisi Nazife Güneyli Tokuç, görüşmeyi sağlayan eyalet milletvekili Filiz Demirel (Yeşiller) ve sosyal ve gençlik komisyonlarından sorumlu Yusuf Uzundağ tarafından karşılandı. Ali Kılıç ve heyet üyeleri, yurdun genel durumu, nasıl finanse edildiğini, yaşlı ve hastaların bakımının nasıl yapıldığı, bakım alabilmenin koşulları ve daha bir çok konuda ki soruları cevaplandırarak bilgilendirildi.

Kadın danışma Merkezi ziyaret edildi

Görüşmelerine ”Flaks, Kadınlar için Danışma Merkezi’ni ziyaret ederek devam eden heyet, Danışma Merkezi Müdürü Elke Loh ve Annelere danışma hüzmeti sunan sosyal danışman Serpil Kurukavak tarafından karşılanarak kurum hakkında, işleyişi, nasıl finanse edildiği, hizmet sunulan konular ve danışma merkezinin genel yapısı ile ilgili bilgilendirildi. Danışma Merkezi’nde yılda yaklaşık 16 bin kadına danışma hizmeti sunulmasının yanı sıra, değişik kurslarda düzenlenerek bölgedeki değişik kültürlerden kadınlara yardım ediliyor. Danışma Merkezi’nin imkanlarından faydalnan kadınların yüzde 66’sinin göçmen kökenli olduğu belirtilerek, toplam 8 çalışanından 3’ünün fahri görev yaptığı belirtildi.


1995 yılında Kuzey Altona bölgesinde oturan mahalle sakinleri, resmi daire temsilcileri, sosyal kurumlar, inisiyatifler ve değişik partilerden politikacıların ortak bir çalışması sonucu ilk temeli atılan FLAKS, bugün yaklaşık 16 bin kadına danışma hizmeti vermekte. Hamburg Eyaleti ve değişik kurumlar tarafından finanse edilen ve desteklenen kurum, kendi alanında Hamburg’da bir örnek oluşturmaktadır.

”Kadın Sığınma Evleri” sorumlusu Oya Cüre’de kendi çalışma alanı hakkında, kadın evlerinin durumu, işleyişi ve evlerle ilgili genel konularındaki görüşlerini aktararak gelen soruları cevaplandırdı. Var olan kadin sığınma evlerinin ihtiyaca cevap vermekte zorlandıklarını belirterek, evlerin genel işleyişi hakkında gör+şlerini aktardı. Şehir turu eşliğinde şehircilik ve çevre konularında bir gezi ile Hamburg ziyaretini bitiren heyet, Berlin’de görüşmelere devam edecekler.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.