Cumartesi , 25 Mart 2023

Aleviler ve CHP’den Konsolosa, Cumhuriyet Kutlaması Tepkisi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Hamburg Başkonsolosluğu tarafından verilen “Cumhuriyet Resepsiyonu”na Aleviler ve CHP Hamburg teşkilatının davet edilmediği ileri sürüldü.

Haber Merkezi
Hamburg Alevi Kültür Merkezi  Basın Sözcüsü avukat Mahmut Erdem, Hamburg’da Atlantic Otel’de düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonu’na İslam Şurası, Kuzey Almanya  İslam Toplumu gibi  Milli Görüş teskilati mensubu derneklerinlerin, temsilcilerin yanı sıra cemaate yakın dernekler ve kişilerin çağrılmasına rağmen Alevi derneklerinin davet edilmemesini “devlet politikası” olarak değerlendirdi.
Erdem, ”Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da devlet kurumları tarafından Aleviler üvey evlat muamelesi olarak görülmekte. Oysa Aleviler Cumhuriyetin bel kemiğidir. Hamburg Başkonsolosluğu bize davetiye gönderdiğini söylüyor. Oysa tarafımıza bir davet gelmedi. Devlet Alevilere karşı yıllardan beri düşmanca bir tavır içindedir. Cumhurbaşkanlığı tarafından yurtdışına atanan Alevi kökenli diplomatlar yok denecek kadar azdır” dedi.

Alman istihbaratı tarafından “anayasayı tehdit ettikleri“ gerekçesiyle birçok islami kuruluşun davet edildiğine dikkati çeken Erdem, ”Aleviler bugüne kadar cumhuriyet rejiminin koruyucusu olmuştur. Alevi örgütlerinin davet edilmemesi bürokratik bir hata ile ifade edilemez” şeklinde görüş bildirdi.

Konuyla ilgili olarak, CHP Hamburg ve SH Birliğ Eş Başkan Murat Arslan kendilerine “resmi olarak” bir davetiye gelmediğini belirtti. “Cumhuriyet rejimini kuran ve bekçisi olan bir siyasi parti teşkilatının resepsiyona çağrılmaması, mevcut  AKP hükümetinin bir uygulamasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

KONSOLOS BERATİ ALVER’DEN AÇIKLAMA

Hamburg Başkonsolosluğu adına bir açıklama yapan Konsolos Berati Alver konu ile ilgili olarak şunları söyledi.

“Biz yaklaşık olarak 700-800 davetiye gönderdik. Listemizde kayıtlı olan herkese gönderdik. Adreslerine gitmeyen temsilciler bizi arayabilirlerdi. Konsolosluk olarak herkese eşit mesafedeyiz. Konsolosluk herkesin evi. Biz kimseyi dışlamayız, ayrımcılık yapmayız.”dedi

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir