Cumartesi , 28 Ocak 2023

AKP’ye Avrupa seçmeninden mektup tepkisi

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla Avrupa’daki seçmenlerin ev adreslerine mektup gönderilmesi, özel hayatın ihlal edildiği gerekçesiyle tepki yarattı.
”CumhurbaşkanlığıHükümet Sistemi Halk Oylaması için 27 Mart – 9 Nisan 2017 tarihleri arasında  kulanacağınız her oy , ülkemizin istikrarına katkı saylayacaktır”  görüşlerine yer verilen mektubun  Avrupa’daki seçmenlerin ev adreslerine Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla gönderilmesi, bazı seçmenlerde tepki yarattı.
Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre yargı kararı olmadan yurtdışındaki vatandaşların adres ve diğer özel bilgilerinin elde edilmesi mümkün değil.
2015 yılı seçimlerinde’ de dönemin başbakanı ve AKP genel başkanı Ahmet Davutoğlu imzali mektuplar gönderilmiş ve büyük tepkilere neden olmuştu.
Hukukçular, Alman yasalarına göre de kişinin izni olmadan adres bilgilerine ulaşılmasının suç olduğunu, seçmenin dava açma hakkı bulunduğunu belirtiyor.
“Devlet olanakları kullanılarak Ankara’da elde edildiği” belirten adreslerin korunması Hükümetin sorumluluğunda olması gereken verilerin, yine iktidar partisi tarafından kullanılması yasa tanımazlığın ve devlet imkanlarının partileri için kullanılmasına yönelik tepkiler hukuksal boyuta taşınacağı ifade edildi.
Bir çok seçmen, sosyal medya üzerinden mektubun fotoğrafını paylaşarak, adresine nasıl ulaşıldığı sorusunu gündeme getirdi.
Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre de yargı kararı halinde bu bilgiler ancak Türk makamları tarafından Adalet Bakanlığı, yabancı makamlar tarafından da Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla istenebiliyor.
‘Özel hayatın ihlali’ “Adresimi kim ya da kimler verdiyse suç işlemiştir”
Özel bilgilerine bu kadar kolay ulaşılması vatandaşları tedirgin ediyor. Seçmenler, özel bilgilerinin ileride başka amaçlar için de kullanılabileceği endişesini taşıyor.
Yurtdışındaki bilgilerin AKP tarafından devlet olanakları kullanılarak elde edildiğini düşünüyor.
‘Vatandaşlar dava açabilir’
AKP’nin izinsiz adres bilgilerine ulaşmasının Alman yasalarına göre suç teşkil ettiği, özel hayatın yasalarla güvence altına alındığını belirterek, yasal ya da hayati zorunluluklar dışında bu bilgilerin kesinlikle paylaşılamayacağını vurguluyor. Siyasi partilerin seçmenlerin gizli bilgilerini propaganda amaçlı ele geçirmesi yasalara aykırı.
Av. Mülayim Hüseyin, ev adresine gönderilen mektuba  sosyal medya’dan   tepkisini ifade etti.
”#Hayır! Şikayetciyim!
Dün evimize Ankaradan Ak Parti merkezinden ve Ak Parti Başkanı Binali Yıldırım imzali referandumda Evet oyu kullanmamız için mektup geldi. İnsan evine hirsiz girdiğinde bir tuhaf hiseder gibi kendimi hisettim. Sanki evim bilinmeyen yabancı tarafindan haneye tecavüz edildiği, evimi bu tecavüzcünün bırakmış olabilecegi pislikten temizlemem gerektiği his gibi. Ak Parti merkezine benim Almanyada özel hayatımı korumak için kanunlarla saklı tutulan, Almanyada devletin herkese vermediği adresimi Hamburg Türk Konsolosluğu aracılığı ile bilen Türkiye devleti özel bir kurum olan bir patiye siyasi kampanyası için nasıl verebilir? Bunu kendilerinden soracam. Şahsa ait devletin koruması gereken bu bilgileri merak ediyorum, bunlar daha nerelere veriyorlar. İste bireylerin haklarını, özgürlüklerini, korunma ihtiyaclarını, özel hayatlarını hiçe sayanların daha da anayasal yetki isteyenlerin diktatörlük için hazır yapıları. Bireyleri koruyan devlet degil, tehdit eden devlet budur. Bunun için HAYIR!”
Otomatik alternatif metin yok.Görüntünün olası içeriği: yazı

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.