AKP’nin yurtdışı danışmanı Ozan Ceyhun Spiegel’i tersten okudu

Bir zamanların Yeşiller Partili daha sonra Alman Sosyal Demokrat Partili ( SPD) milletvekili oluş,  şimdi AKP’nin yurtdışı danışmanlarından Ozan Ceyhun, Der Spiegel’in ‘Son Padişah’ adlı kapağına yine aynı derginin cemaatle ilgili yazısıyla yanıt verdi.

Güncel Haber Merkezi
Ceyhun, twitter hesabında  Der Spiegel dergisinin dört yıl önce Gülen cemaatini yer altı örgütü, mafya tipi örgütlenme biçimi olarak gören ve sorgulayan  Dergi,  ”Mafya babası”  başlıklı yazısını örnek göstererek ” Paralel devletle işbirliği yapan Der Spiegel’den ilginç kapak” yorumunu yaparak dört yıl onceki haberi sayfasına linkledi..

Ancak Ozan Ceyhun’un görmek istemediği bir gerçek var. Der Spiegel’in Türkiye uzmanı, Gülen hareketini yakından tanıyan hatta cemaat basınının Almanya‘da hedefi haline gelen, işten attırılmak istenen Maximillian Popp, dört yıl önce Alman hükümeti ve medyası henüz bilgi sahibi değilken, ayrıntılı ve kapsamlı bir araştırma yazısıyla Gülen hareketini ‘Mafya babası- Der Pate” başlığıyla cemaati sorgulayan kritik bir haber yazmıştı. Bu haberin akabinden Alman hükümeti ve medyası uyanmış ve hemen hemen hergün cemaatin yurtdışındaki örgütlenmesinin ve çalışma biçiminin mercek altına alınmasina ön ayak olmuştu.

Şimdi soruyoruz? belli ki Ozan Ceyhun Der Spiegel’in Gülen cemaati ile ilgili kritik haberini hiç okumadan sadece başlığa bakarak, ” Almanya’da güçlü Örgüt, Baba’ başlığına bakarak Der Spiegel’i ‘paralelci’ yapmıştır. Ceyhun’un sadece başlık ùzerinden hareket ettiğini varsayarsak, nasıl bir danışman olduğunu kestirebiliriz…Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) eski Sekreteri ve Alman Sosyal Demokrat Parti’nin sol kanadından Ali Doğan, facebook hesabından Ozan Ceyhun’u sert bir dille eleştirdi.
Doğan, Ceyhun’a şöyle yanıt verdi: ” Der Spiegel Erdoğan ve cemaati her zaman eleştirmiştir. Spiegel bugüne kadar beş yazıyla Gülen cemaatini sorgulamış ve eleştirmistir. Ne mutluyuz ki Almanya Türkiye değildir. Ne hükùmet ne de savcılar gazetecilere baskı yapabilir, kumpas kurabilir. Bunun adı basın özgürlüğüdür. Onun için savaşmıyor muyuz?”. Ancak Erdoğan’ın para listesinde yer alan Ceyhun gibiler bu gerçeği görmek istememekteler. ”

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir