Salı , 29 Kasım 2022

“AKP YURTDIŞINDAKİ TÜRKLERİ POLİTİK MALZEME OLARAK KULLANIYOR”

“ANKARA’DAKİ YEDEK BAŞBAKAN”

Almanya’nın etkili haftalık siyasi dergilerinden ‘Der Spiegel’ bu haftaki sayısında AKP’nin yurtdışına yönelik uyum politikasını, hükümet bünyesinde kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın son dönemlerde Almanya’ya yönelik açıklamalarını eleştirdi.
‘Ankara’da Yedek Başbakan’ başlığıyla verilen haberde, Başbakan Erdoğan’ın kendisini Almanya’da Türkler’in ‘patronu’ gibi gördüğünü ve onun agresif diaspora politikasıyla uyumu engellediği öne sürüldü.

Süheyla Kaplan / Almanya

Haberde, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan Sorumlu aynı zamanda Başbakan Yardımcısı olan Bekir Bozdağ’ın Avrupa’da 4 bin kadar Türk çocuğun gençlik daireleri aracılığıyla Hristiyan ailelere verilerek asimile edildikleri yönündeki açıklamasına dikkat çekildi.
Avrupa’da yaşayan, bakıma muhtaç Türk çocuklarının Hristiyan aileler yerine, Müslüman ailelere verilmesi konusuna ilişkin tartışmaların Başbakan Erdoğan’ın en sevdiği konulardan biri olduğu belirtilen haberde, Erdoğan’ın 2011 yılında Düsseldorf’ta ‘Sizin refahınızı görmek için burdayım. Benim vatandaşlarımsınız, arkadaşlarımsınız, kardeşlerimsiz’ şeklindeki açıklaması yer aldı.
Haberde, koruyucu aile konusunun Erdoğan’ın agresif diaspora politikası ile politik malzeme yaptığı öne sürüldü.

‘AKP, YURTDIŞINDA KENDİNİ TÜRKLER’İN AVUKATI GiBi GÖRÜYOR’

Şubat ayında Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın Federal Almaya İçişleri Bakanı Hans-Peter-Friedrich ile görüşmesinde uyum kurslarının insan haklarını zedelediği şeklinde görüş belirttiği ifade edilen haberde, Köln’de çıkan yangınla ilgili olarak da Almanya’daki resmi dairelerden gelen bilgileri ‘komik bulduğu’ yönündeki yorumuna dikkat çekildi.

‘AKP YURTDIŞINDAKİ TÜRKLERİ POLİTİK MALZEME OLARAK KULLANIYOR’

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Sekreteri (AABF) Ali Doğan, der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada Almanya Merkez Bankası eski Yönetim Kurulu Üyesi Sarrazin’in Türkleri aşağılayıcı açıklamaları ve NSU cinayetler serisinin ortaya çıkmasından sonra göçmenlerin Alman kurumlarına olan güvenlerinin sarsıldığını ve AKP’nin bu durumu politik malzeme olarak kullandığını belirtti.

Doğan, ‘’Ankara sürekli olarak yurtdışında yaşayan Türkler’i etkilemeye çalışmaktadır. Erdoğan gibi utanmaz ve aynı zamanda da stratejist kimse yok’ dedi.

‘UETD AKP İÇİN LOBY YAPIYOR’

2005 yılında Almanya’nın Köln kentinde kurulan Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) islamcı-muhafazakar parti olan AKP için yurtdışında loby çalışması yaptığına dikkat çekilen haberde, AKP’nin diaspora politikası ile kendini yurtdışında Türkler’in avukatı gibi gördüğü belirtildi.

‘MİLLİ GÖRÜŞÇÜ DANIŞMA KURULU ÜYELERİ’

AKP güdümünde kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı bünyesinde Aralık ayında oluşturulan Danışma Kurulu üyelerinin çoğunluğunun Milli Görüşçü olduğu vurgulandı.
Hatta Danışma Kurulunda yer alan Almanya Milli Görüş Genel Sekreterinin Alman İstihbarat teşkilatı tarafından izlendiğine dikkat çekildi.
Haberde, ‘’Resmi olarak bu kurum hükümetin bir organı olmakla birlikte, yurtdışında yaşayan vatandaşları daha iyi destek sağlamayı amaçlamaktadır’ denildi.


‘YEŞİLLER PARTİSİ MİLLETVEKİLİ KILIÇ: AKP’NİN TEKLİFLERİNİ HEP RET ETTİM’

Haberde, Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Memet Kılıç’ın , AKP tarafından toplantılara katılmak üzere Türkiye’ye birçok kez konuşmacı olarak davet edildiği kaydedildi.
Kılıç der Spiegel’e verdiği demecinde, Erdoğan’ın Neo-Osmanlı projesi ve stratejisi Türkler’in malzeme olarak kullanılmasına karşı çıktığını ve her defasında toplantı davetlerini geri çevirdiğini söyledi.

‘ERDOĞAN, KENDİNİ TÜRKLER’İN YEDEK BAŞBAKANI OLARAK GÖSTERMEKTE’

Buradaki göçmen kökenlilerin eğitim ve iş bulmadaki şansları Alman ailelerin çocuklarına göre daha kötü olduğu belirtilen haberde, Türk hükümetinin bu açığı çok iyi kullandığı belirtildi.
Haberde, ‘’ Erdoğan kendisini Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarına yedek Başbakan gibi sunmaktadır’ denildi.

Haberde aynı zamanda Erdoğan’ın bir taraftan buradaki vatandaşların uyum sağlamalarını savunurken, diğer taraftan da Alman toplumundan onları uzaklaştırdıkları ifade edildi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.