Perşembe , 1 Aralık 2022

AKP ve MİT destekli olduğu iddia edilen AYTK yürüyüşleri beklenen ilgiyi görmedi

10 Nisan Pazar günü “Almanya Yeni Türk Komitesi (AYTK)” adı altında Hamburg, Nürnberg, Münih ve Köln’ün de aralarında olduğu 7 yerde “Teröre karşı yürüyüş” gösterilerine beklenen ilgi gerçekleşmedi.

Yürüyüş1

Haber Merkezi

Köln gösterisi sırasında olaylar çıktı. Bir kişi ağır yaralanırken 24 kişi gözaltına alındı. Olaylar ve polisin güvenlik önlemleri geç saatlere kadar sürdü.

Polisten gazlı ve coplu müdahale

Almanya Yeni Türk Komitesi AYTK hafta sonu teröre karşı miting ve yürüyüş düzenledi. Aynı gün ve saatte Demokratik Güç Birliği bünyesindeki sol gruplar da karşı miting düzenleyince olaylar çıktı. AYTK’nın yürüyüşüne katılanlarla karşı görüşlü göstericiler arasında Turiner caddesinde çıkan olaylarda göstericiler şişeler ve patlayıcı maddelerle birbirlerine saldırdı. Polis cop ve biber gazı ile müdahale etti. Ellerinde Öcalan posterleri bulunan 50 kişilik grup polise direnerek, çöp kutularını ve polis barikatlarını devirdi. Arbede sırasında bazı polislerin yaralandığı görüldü. Grup polisin müdahalesinin ardından dağıldı. Köln polisinin açıklamasına göre, daha sonra 20 kişi gözaltına alındı. Saat 17.40 sularında Köln Katedrali önünde çıkan olaylarda da 4 kişi gözaltına alındı. Grupların mitingin ardından dağılmaları sırasında Merkez Tren Garında iki grup arasında yine olaylar çıktı. Polis tarafları biber gazı ve cop kullanarak dağıttı. 

Bozkurt amblemli otomobile saldırı

Köln Express gazetesinde yer alan bir haberde ise, “Küçük İstanbul” olarak tanınan Keup Caddesinde meydana gelen olayda bir kişinin ağır yaralandığı bildirildi. Habere göre, 60 kişilik bir grup, üzerinde bozkurt amblemi olan bir otomobile sopalarla saldırdılar. Bıçakla ve sopa darbeleriyle ağır yaralanan otomobil sahibi hastanede tedavi altına alındı.

HAMBURG’DA MİTİNG VE KARŞI YÜRÜYÜŞ

Saat 15:00 da başlayan gösteriler sırasında, 1300 polisin,  panzer, su sıkıcı araçlar, atlı polis ve polis köpekleri ile görev aldığı ve  karşıt görüşlü göstericiler arasında kısa süreli gerginlikler yaşandı.AYTK (Almanya yeni Türk Komite) adı altında Almanya’ın 7 kentinde ”Teröre karşı” yürüyüş yapma kararı alan oluşumun Hamburg’daki eylemine Hamburglu Türkiyeliler ilgi göstermedi.

AYTK’nın eylemine karşılık Sterenschanzede toplanan değişik uluslardan yaklaşık 1500 kişi Dammtor Tren istasyonuna kadar yürüyerek AKP ve MİT destekli olduğu iddia edilen yürüyüşü protesto ederek konsolosluğa kadar yürüdüler. Anti Faşist eylemciler, yürüyüş sonrası Schanze semtine kadar gruplar halinde tekrar yürürken, Polis ile kısa süreli gerginlikler yaşandı ve bazı göstericiler gözaltına alındı. 
MİLİYETÇİLİĞİ KAFALARIMIZDAN DIŞARI ATALIM

Miting sırasında Sternschanze semtinde toplanan karşı göstericiler “Almanya finanse ediyor, Türkiye bombalıyor”, “Milliyetçiği kafalarımızdan atalım” slogan ve dövizleriyle süren yürüyüş sırasında, Hamburg eyalet milletvekillerinden Christiane Schneider ve Cansu Özdemir ( Sol Parti) ile Antje Möller (Yeşiller) gösterinin sonuna kadar hazır bulundular. Hamburg Başkonsolosluğu önüne kadar devam eden yürüyüş daha sonra spontan olarak Sternschanze semtinde son buldu.

HAMBURG’DA  MİTİNG YAPTILAR

Almanya Yeni Türk Komitesi AYTK’nin düzenlediği mitinge, Dammtor Tren İstasyonu arkasında aralarında AKP, TGB ve BBP’lilerin olduğu mitinge,yaklaşık 150-200 kişi ellerinde Türk ve Azerbaycan bayraklı çoğunluğu genç gösterici Muhsin Yazıcıoğlu ve Atatürk motifli atkılarıyla katıldı. Asyalı görünümündeki bir gazeteciyi engelleyen grup, kimi zaman fotoğraf çekenlere sert davranışlarla tepki gösterdiler.

Günler öncesinde kamuoyunda Büyük yürüyüşler yapılacağı duyurulmasına rağmen, AKP’liler tarafından düzenlenen Hamburg’daki eyleme yaklaşık 150-200 kişi katıldı. Büyük oranda Genç ve çocuklardan oluşan, Dammtor Tren istasyonu arkadasındaki alanda toplanan ve yürüyüş yapamayan grup, yaklaşık 2 saat süren mitingten sonra dağıldılar. Tren istasyonunu tutan Poisle kısa süreli bir gerginlik sonrası İstiklal marşı, saygı duruşu, halay ve sloganlarla devam eden Miting’te Tekbir getirmelerinin yanı sıra, Bozkurt işaretleri eşliğinde ”Ne Mutlu Türküm diyene”, ”Şehitler ölmez vatan bölünmez” gibi sologanlardan sonra halaylar çeken grup, Bayraklarını toplayarak polis gözetiminde dağıldılar. Hamburg’da ki AYTK adına, AKP seçim sandik görevlisi Nuri Harmankaya ve Taygun Çabuk, Kemal Üste, İbrahim Avşar birer konuşma yaptılar. Mitingte Türk Bayrakları, Irak Türkmen Cepesi, Azerbeycan Bayrakları, Atatürk ve Muhsin Yazıcıoğlu resimli atkıları taşıyan gurupta, Hamburg Sivaslılar ve Sivasspor Dernek Başkanı Ruhi Özer, Irak Türkmenler Birliği Hamburg Başkanı Ramzi Jasim, AKP, MHP, BBP, TGB’ taraftarlarının yer alması dikkat çekti. Asyalı görünümündeki bir gazeteciye sataşan grup, kimi zaman fotograf çekenlere agresif davranışlarla tepki gösterdiler.

BARIŞ GÜVERCİNİ UÇURULDU

Almanya’nın Nümberg şehrinde Bağımsız Vatanseverler Almanya Yeni Türk Komitesi tarafından “Teröre Karşı Birlik Yürüyüşü” düzenlendi. Yürüyüşte barışın simgesi güvercinler uçuruldu.

Bağımsız Vatanseverler Almanya Yeni Türk Komitesince Nürnberg’de yapılan teröre karşı birlik yürüyüşünde ellerinde Türk bayrakları ile Jakops meydanında toplanan grup sık sık sloganlar attı. Grup adına konuşma yapan Bilal Bora Aydın, her türlü siyasi görüşün bir kenara bırakılıp, sadece vatana hizmet etmek ve sahip çıkmak istediklerini belirterek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Konuşmanın ardından meydanda barış güvercinleri uçuruldu. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından grup Jokaps meydanından, kentin merkezindeki Plarrer meydanına doğru yürüyüşe geçti. Polisin geniş güvenlik tedbiri aldığı yürüyüş sorunsuz bir şekilde sona erdi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.