Cuma , 2 Aralık 2022

Akıllı telefon 20 yaşında

Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Yüz milyonlarca insan akıllı telefonsuz bir hayatı düşünemiyor bile. Ellerden düşmeyen bu cihazla ilgili pek bilinmeyen bazı özellikleri derledik.

İlk akıllı telefon

Tarihin ilk akıllı telefonu Nokia 900 Communicator, 15 Ağustos 1996’da piyasaya çıktı. Kişisel bilgisayarların birçok özelliğine sahipti. Ofis yazılımı ve web tarayıcı yüklü cihaz, faks da çekebiliyordu. Fiyatı 800 dolardı.

 Daha ince, daha hafif, daha güçlü

Günümüzün akıllı telefonları artık daha ince ve daha hafif. Ağırlıkları azalmasına rağmen işlem gücü gitgide artıyor. Yeni model bir akıllı telefon, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu olan Apollo 11’in bilgisayarından daha fazla işlem gücüne sahip.

Akıllı telefonlar yağmur ormanlarını koruyor

Akıllı telefonlara kurulan uygulamalar, can sıkıntısına karşı bire bir. Ancak bazı uygulamalar çevre ve toplum açısından yararlı işlere de yardım ediyor. Endonezyalı kullanıcılar için geliştirilen bir uygulama, testere sesini algılamak üzere cihaz üzerindeki mikrofonu kullanıyor. Ormana yasadışı bir müdahale söz konusuysa kendiliğinden alarm veriyor.

 Hava durumu tahmini cepte

OpenSignal grubu üyesi geliştiriciler, Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlarda batarya sıcaklığını, ışığı ve basıncı ölçmek üzere tasarlanan sensörlerin bir başka amaçla daha kullanılabileceğini ortaya çıkardılar. Uzmanlara göre bu sensörlerden isabetli hava raporları oluşturmakta da yararlanılabiliyor.

İdrarla gelen şarj

İngiliz araştırmacılar, akıllı telefonu insan idrarı ile şarj etmeyi başardı. Bir yakıt hücresine idrardan aktarılan mikroorganizmalar elektrik enerjisine dönüştü. Her yıl 100 bin kadar İngiliz cep telefonu kullanıcısı “doğru yolda” hareket ediyor ve cihazlarını klozete düşürüyor.

 Tatillere dikkat

Cep telefonunda fatura denince rekor ABD’nin Florida eyaletinden Celine Aarons isimli kullanıcıya ait. Kanada’ya tatil için giden Celine, dolaşım (roaming) ücretini dikkate almadan kısa mesajlar yollayınca yüklü miktarda bir faturayla karşılaştı. 201 bin dolarlık faturayla rekor kırdı.

 Sayıları her geçen gün artıyor

Dünya genelindeki akıllı telefon kullanıcı sayısı 2 milyarı buluyor. Bu rakam önlenemez bir şekilde artıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde 349 milyon adet yeni cep telefonu satıldı. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4’lük artış anlamına geliyor. Şu sıralarda Samsung’un Galaxy S7’si büyük ilgi görüyor. Bu cihazı Apple’ın iPhone 6s ve 6s plus modelleri izliyor. ©Deutsche Welle Türkçe

Hazırlayan: Hardy Graupner, dk

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.