Cumartesi , 28 Ocak 2023

Akıllarda yer eden 10 unutulmaz cümlesiyle Vedat Türkali

Türkiye edebiyatının büyük ustası Vedat Türkali; her anını mücadeleyle, barışa, kardeşliğe ve özgürlüğe dair inancı ve umuduyla geçirdiği yaşamına 97 yaşında gözlerini yumdu.

vedat-turkali1

Vedat Türkali 13 Mayıs 1919’da Samsun’da doğdu. Liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlendi. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de tutuklandı. 9 yıl ceza aldı. 7 yıl yattıktan sonra serbest kaldı.

Rıfat Ilgaz ile Gar Yayınları’nı kuran Türkali, 1965’te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Türkali, romancılıkta ise çığır açan bir isimdi. Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi unutulmaz romanlara imza attı. 1974’te Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı.

Biz de bu büyük ustanın, bu iflah olmaz komünistin, bu yüce barış ve özgürlük sevdalısının anısına sizler için Türkali’nin akıllarda yer eden 10 cümlesini derledik:

1- Düşündüğünü söylemekten korkmaya başlarsa bir kişi, düşünmekten de korkmaya başlar.

vedat turkali 22- Yaşaması kolay değil ki anlatması kolay olsun

Nasıl bir şey bu aşk? dedi. Bana da bir anlatsana! Gözlerini umursamazlıkla dikti doktora: Yaşaması kolay değil ki, anlatması kolay olsun.
Kayıp Romanlar kitabından

vedat turkali 33- Güçlük onurlu yürümekte

Bir yere ulaşmanın çeşitli yolları var; onursuzunu seçmek de yürek işidir. Kafasına yükselmeyi koymuşsa etini de sunar, beynini de. Güçlük onurlu yürümekte.
Tek Kişilik Ölüm – Komünist kitabından

OTOGRAF:GURCAN OZTURK. BIRGUN-IST. EKıM-2004
Fotoğraf: Gürcan Öztürk-BirGün Ekim-2004

4- En güzel dünya çocuklarla delilerin dünyası

Kural kaygısından arınmadıkça ortada olanı yineler durarsın
Tek Kişilik Ölüm kitabından

vedat turkali 55 – Tek bir günün sırası gelsin diye yaşam boyu bekliyoruz.

vedat turkali 66- Zulmün olduğu yerde direniş de olacaktır

Taksim’de yaşanan Gezi Direnişi’ni ve Türkiye’nin birçok yerindeki olayları takip ettim. Sağlığım nedeniyle bu insanların aralarında olamadım. Ama onları izledikçe, geleceğimizin güvence altında olduğunu gördüm. Dünya tarihinde de Türkiye’de de şu çok açık olarak görülmüştür. Zulmün olduğu yerde direniş de olacaktır.
Agos Gazetesi’ndeki röportajından 

vedat turkali 77- Ben dünyaya talihli geldim

Samsun’un Kürkçüoğlu mahallesinde doğdum. O mahallede Kürtler, Türkler, Lazlar, Boşnaklar, Çerkesler biraradaydı.
OT Dergisi’ndeki röportajından

vedat turkali 8 8- Sanat en güçlü muhalefet biçimidir

İktidar tehlike gördüğü her şeyi yasaklama yoluna gider. Sanatçı da edebiyatçı da sansürle karşılaşır. Türkiye’yi korku yönetiyor çünkü! İktidar muhalefetten korkuyor, muhalefet iktidardan. Halk işsizlikten, açlıktan da korkuyor, devletten de! Sanat en güçlü muhalefet biçimi.
Agos Gazetesi’ndeki röportajından

VEDAT TİRKALı ROP. KENT-YAŞAM. FOTOGRAF:GURCAN OZTURK. BIRGUN-IST. EKıM-2004
Fotoğraf: Gürcan Öztürk-BirGün Ekim-2004

9- İnsana güvenmeden düşte bile yola çıkılmıyor

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10- Haramilerin saltanatını yıkacağız

Bekle bizi İstanbul, bekle zafer şarkılarıyla geçişimizi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.