Perşembe , 23 Mart 2023

“Akıl Akıldan Akıllıdır-Hastanemiz” oynu yoğun ilgi gördü

Hamburg’da Tiyatro Divan Anatolia tarafından sahnelenen “Akıl Akıldan Akıllıdır-Hastanemiz” adlı iki perdelik komedi oyunu ilgiyle izlendi.
 
14-15 Ocak tarihlerinde Altonaer Strasse 38 adresinde bulunan okul salonunda, Tiyatro Divan Anatolia’nın “Akıl Akıldan Akıllıdır – Hastanemiz” adlı iki perdelik komedi oynu sahnelendi.
İki ayrı tiyatro grubu olarak imkanlarını birleştiren ve ”Tiyatro Divan Anatolia” adı ile sahneye taşıdıkları iki perdelik “Akıl Akıldan Akıllıdır” adlı oyunla salon, iki gün üst üste dolduruldu.
Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve iç mekan
Ahmet Başimoğlu‘nun yazdığı ”Yarası Olana” adlı oyundan uyarlanan, Ahmet Çavunmirza‘nın yönettiği, yoğun ilginin gösterildiği oyunda, Hüsniye Karkın, Ahmet Çavunmirza, Cahit Balat, Gülbahar Akçiçek, Bedriye Polat, Zeynep Sönmez, Sema Ordu, Musa Keleş, Şirin Seziş, Hakan Gök ve Murat Tosun rol alırken, sahne dekorunda Zeynep Sönmez, Işık ve teknikte Ender Can, kostümde  Aylin Kılıç ve Video çekimlerin de Atakan Can görev aldılar.
Musa Keleş ve Zeynep Sönmez‘in anlatımı ile başlayan,  özel bir Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yaşananları, siyasetçilerin, kamu görevlilerin, hastane çalışanlarının ve hastaların yaşamlarından kesitlerlerden oluşan, günümüz Türkiye’sinde yaşananlara komedi persfektifi ile göndermeler içeren iki saatlik ve iki perdelik oyun tiyatroseverler tarafından ilgiyle izlendi. Oyunda rüşvet, yolsuzluk, skandal, yalan, iki yüzlülük üzerine kurulmuş ilişkilerin irdelendiği değişik insan tiplemeleri hiciv tarzında anlatımıyla ele alıyor.
Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar, dans eden insanlar ve iç mekan
Oynun sonunda gösterilen ilgiye teşekkür eden oyun yönetmeni ve oyuncusu Ahmet Çavunmirza “Bu salonda şu anda Türkünden Kürdüne, Sünnisinden Alevisine kadar bir çok sanatsever bir araya gelmiş bulunmakta. Siyasetçilerin başaramadığı, bir araya getiremediği bu insanları kardeşlik, sevgi ve sanat yoluyla bir araya getirdik. Sanat sanata olduğu kadar barışa ve kardeşliğe de hizmet etmelidir. Bizler sanatımızla halklar arasında güçlü bir köprü oluşturmak istedik. Tiyatro grubumuzda değişik uluslara mensup insanlar var. Bu özlenen tabloyu ülkemiz içinde görmek istiyoruz. Her şeye rağmen barış ve kardeşlik diyoruz.” dedi.
Başarılı bir performans sergileyen ve ayakta alkışlayan oyuncular, oyun sonrası tiyatroseverlerle sohbet ettiler.
Hamburg Alevi Kültür Merkezi binasında çalışmalarını sürdüren ekip, ”Akıl Akıldan Akıllıdır-Hastanemiz” adlı oyunlarıyla farklı şehirlerde sahnelemeyide hedeflemektedir.
Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, dans eden insanlar, ayakta duran insanlar, düğün ve iç mekan
Oyun sonrası konuştuğumuz yönetmen Ahmet Çavunmirza, 2007 yılında Tiyatro Asmin’de tiyatroya başladığını ve sahnelenen 7 oyunda rol adığını belirtti. Tiyatroya olan sevgisiyle, oyunculuk, yönetmenlik konularında kendisini geliştirmeye çalıştığını ifade etti.
Çavunmirza ”2014 yılında kurduğumuz Tiyatro Anatolia olarak ”Kahkaha 2014” adı ile skeçlerden oluşan gösterimde rol almanın yanısıra yönetmenliğini yaptım. Üzerinden çalıştığımız oyunlarla birlikte kendimizi de yetiştirmeye çalıştık. Sahnelediğimiz ” Akıl Akıldan Akıllıdır “ oynunu uzun süredir sahnelemeyi düşünüyorduk ancak imkanlarımız elvermediğinden bunu gerçekleştirememiştik. Tiyatro Divan yönetmeni Zeynep Sönmez’e oyunu birlikte sahneleme önerisi götürdüm ve sağolsun onlarda önerimize olumlu bakarak, ”Tiyatro Divan Anatlia” olarak 3-4 aylık bir çalışma sonucu oyunu sahneye taşıma imkanımız oldu. Oyuna beklentimizin üzerinde ilgi gösterilmiş olması bizim için en büyük ödül oldu. Sizinde izlediğiniz gibi, iki perde halinde yaklaşık 2 saat süren oyunda, Türkiye’de hastanelerde yaşananlar, hastalara yapılan kötü muameleler, engelli insanlarla alaycı yaklaşım, bürokraside ki çarpıklıklar, rüşvet, istismar ve devlet memurlarına bakış açısını komedi halinden sunarak bir gerçekliliği güldürerek anlatmaya çalıştık. Klasik deyimi ile ”güldürürken düşündürmek” amacınıda taşıyan bir oyundu”
Mustafa Akpolat / Güncel/Hamburg

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir