Çarşamba , 5 Ekim 2022

AKD 5. Uluslararası Çocuk Yaz Festivali gerçekleştirildi

Avrupa Karabalılar Derneği geleneksel olarak düzenledikleri  Uluslararası Çocuk Yaz Festivalinin 5.sini, 29 Eylül Pazar günü  gerçekleştirdiler
Avrupa Karabalılar Derneği (AKD) tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Çocuk Festivali kapsamında, dernek üylerinin çocukları ve  değişik uluslardan çocuklar bir araya geldi.
Hamburg’un, Nettelnburg semtinde bulunan AKD,’in sosyal, kültürel ve değişik faaliyetlerinin yanı sıra dernek lokalinin bahçesinde  düzenledikleri  Festivalde elde edilen gelirin, Semtte yoksul çocuklara ücretsiz yemek yapan,  sosyal bir kurum olan Restauranta bağışlanacağını belirten Yönetim kurulu üyesi Ali Haydar Polat, daha öncede düzenledikleri  Festivallerden elde edilen gelirin yine çocuklara yönelik faaliyet yürüten kurumlara bağışlandığını ifade etti. Amaçlarının Semte yaşanan çocuk yoksulluğuna dikkatleri çekmek olduğunu  belirten Polat, özellikle  bağzı ailelerin sosyal konumları nedeniyle yoksulluk sınırında altında yaşadıklarından dolayı, bundan en çok yine çocukların etkilendiğine dikkatleri çekmenin yanı sıra, toplumsal sorunlara karşı dayanışmayı amaçladıklarını belitti.

AKD’nin Bergedorf ilçesindeki dernek binasının bahçesinde düzenlenen festival ile ilgili olarak konuştuğumuz derneğin basın sözcüsü Muntaz Bolat, seçimlerden sonra düzenlediğimiz festivale İlçe belediyesi bazı politikacıların ilgi göstermemesini manidar bulduklarını belirterek, eğer seçim öncesi olsaydı bakanlık düzeyinde veya ilçedeki  diğer kurumların ilgisi ve katılımı kesin sözkonusu olurdu. Bu festival  seçim sonrasına denk geldiği için  davetimize olumlu veya olumsuz cevap bile verilmedi. Bildiğiniz gibi önceki Festivallerimize Eğitim bakanı ve  değişik düzeyde politikacılar ilgi göstermiş ve katılmışlardı.  şeklinde görüşlerini ifade etti. Bolat, etkinlik süresince yaklaşık 700 kişinin etkinliği ziyaret ettiğini belirtti.


Festivalin kültürel programında, Grup Cemre sahne alarak, müzikleriyle festivale ayrı bir renk kattılar. Çocuklar için hazırlanan oyun alanları ve etkinliklerde çocuklar, havanında  güneşli olmasıyla akşam saatlerine kadar oynadılar. Dernek üyesi kadınların evden hazırlayarak getirdikleri  değişik yiyeceklerin yanı sıra,  Festival alanından kurulan grillede karınlarını duyuran  katılımcılar güzel bir pazar gününü hep birlikte geçirmenin güzelliğini yaşadılar. Etkinlik alanından ayrıca  değişik partiler, balon dağıtarak çocuklar için  oyun   standları açtılar. Dernek Üyesi ve SPD Milletvekili Ali Şimşek’inde katıldığı etkinlikte, dernek başkanı Akın Arslan, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek, dernek çalışmalarının gösterilen ilgiden memnun olduklarını ve bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.