Pazar , 27 Kasım 2022

Aileler yoksulluğa, çocukları tarikat yurtlarına mahkum edildi!

Adana Aladağ’da bir tarikat yurdunda kalan öğrencilerin yanarak hayatlarını kaybetmesi, gözleri bir kez daha bu yurtlara çevirdi. Dün gece yanarak can veren öğrencilerden 5. sınıf öğrencisi Cennet Karataş’ın babasının sözleri, “O çocukların tarikat yurdunda ne işi vardı” sorusunu yanıtlıyor: “Eleştirme şansımız da yoktu ki. Başka seçeneğimiz yoktu. Mecburduk. Ücretsiz kalıyordu.” 

adana_aileler_1

Adana Aladağ’da ortaokul ve lise öğrencilerinin kaldığı bir tarikat yurdundaki yangında hayatını kaybeden Cennet Karataş, 5. sınıf öğrencisiydi. Belediye işçisi babası Mehmet Karataş’ın, Adana Adli Tıp Kurumu’nda kızının cenazesini almak için beklerken, Aljazeera Türk‘ten Umay Aktaş Salman‘a anlattıkları, “Bu öğrencilerin tarikat yurdunda ne işi vardı” sorusuna yanıt oluşturuyor. Gözü yaşlı baba Mehmet Karataş, “Köyde okul yoktu. Aladağ’da başladı. Tek yurttu burası. Eleştirme şansımız da yoktu ki. Başka seçeneğimiz yoktu. Mecburduk. Ücretsiz kalıyordu” şeklindeki sözleri, ailelerin yoksulluğunu, yoksulların mahkum ve mecbur edildikleri tarikatları gözler önüne seriyor.

TEK SEÇENEK YOKSULLUK, TEK SEÇENEK TARİKAT YURDU!

Aladağ’daki Sinanpaşa Ortaokulu’nda okuyan Cennet Karataş, bu yıl beşinci sınıfa başlamış ve ilk kez ailesinden ayrılarak yurda yerleşmişti. Ailesi Aladağ’a bir buçuk saat mesafede Kışlak Mahallesi’nde oturuyordu. Baba Karataş kızının 4. sınıfa kadar köyde okuduğunu anlatarak ortaokul için Aladağ’a gitmek zorunda kaldığını söylüyor.  Kızının doktor olmak istediğini ve okumayı çok sevdiğini söyleyen Karataş şöyle konuşuyor:

“Köyde okul yoktu. Aladağ’da başladı. Tek yurttu burası. Eleştirme şansımız da yoktu ki. Başka seçeneğimiz yoktu. Mecburduk. Ücretsiz kalıyordu.”

ULAŞIM OLMADIĞI İÇİN AİLESİNİ GÖREMİYORDU

İşçi baba Mehmet Karataş şunları söyledi: “Okul açıldığından bu yana üç kez görüşebildik. Hafta sonları da gelemiyordu, ulaşım sağlanamamıştı. Ben kendi imkânlarımla kızımı alıyordum. Belediye başkanına ‘Ücretsiz servis verin; çocuklarımız eve gelebilsin hafta sonları’ dedik. Daha bir şey yapmamışlardı. Onu da çok gördüler. En son geçen hafta TEOG tatili var diye almıştım kızımı, 4 gün kaldı yanımızda. Pazartesi sınavı vardı, döndü. Kızım okumak istiyordu. Hangi liseyi kazanırsa imkânlarımı zorlayıp yollayacaktım ileride. Durumumuz yok ama elimden geleni yapacaktım.”

Baba Karataş, yangın merdivenin kilitli olmasına da tepki gösteriyor. “Denetleyiciler kurumları iyi denetlesin, herkes işini iyi yapsın” diyor. Karataş, Aladağ’da elektrik sayacının o gün değiştirildiğinin konuşulduğunu söyleyerek, “Yangının iyi araştırılmasını istiyorum” diyor.

DEVLET ELİYLE TARİKATLARIN KUCAĞINA İTİLEN ÖĞRENCİLER

Karataş daha önce Aladağ’da bir devlet yurdu olduğunu ama onun binası yıkık olduğu için boşaltıldığını da söylüyor, “Orası hâlâ öyle boş. Yapmadılar. Bu yurttan başka yurt kalmadı. Biz de buna verdik” diyor. (haber.sol)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.