Perşembe , 23 Mart 2023

Aileler, Polis ve resmi dairelerin ilgisizliğinden şikayetciler

Hamburg Veddel Semtinde bulunan Vatan Camisi içindeki Markette, yaşları 8 ile 11 arası değişen 20 kız çocuğuna taciz iddiası ile ilgili olarak polisin, gençlik dairesi ve resmi dairelerin vurdum duymazlığı ve ilgisizliğinden yakınan, aileler, ”bu konunun peşini bırakmayacağız” dediler.
Veddel_Anneler_1
 
Mustafa Akpolat / Güncel
21 Hazıran Salı günü, mağdur ailelerle Veddel Camii yanındaki ”Hanımeli” adlı Kadınlar Cafesi’inde bir araya gelen Milletvekili Filiz Demirel, yaşanılanlarla ilgili bilgi aldıktan sonra annelerle sohbet etti. Demirel, olayın aydınlatılması ve gereken desteğin sağlanması için kendileriyle dayanışma içinde olacağını belirtti.
Çocukların ve Ailelerin psikoljik desteğe gereksinimlerinin olmasına rağmen, ilgisizlikten şikayetciler.
Çocukların yaşadıkları  taciz ve devam eden soruşturma süreciyle ilgili olarak basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Aileler, devam eden soruşturma süreciyle ilgili olarak polisin kendilerine bilgilendirmede bulunmadığını, ancak önümüzdeki haftadan itibaren, Polis’in evleri ziyaret ederek yaşanılanlarla ilgili olarak çocuklarla konuşacağı bilgisini edindiklerini ifade ettiler.
Aileler, kız çocuklarına cinsel tacizde bulunduğunu iddia ettikleri Y.A’nın bir daha semte gelmemesi, çocuklara görünmemesi, yaşanılanların gün ışığına çıkmasını ve gereken cezayı almasını istiyorlar.
Altı’dan fazla ailenin polise şikayette bulunduğunu belirten Anneler, Polis’in görevini yapmadığı görüşündeler. Resmi dairelerin, gençlik dairesinin ve yetkililerin konuya ilgisizliğinden rahatsız olan Aileler, bazı çocukların pofesyonal psikolojik destek almaları gerektiğini ama bu konuda da ilgisizliğin devam ettiğini söylediler.
Okulda bir pedagogun bazı çocuklarla konuştuğunu ve yardımcı olmaya çalıştığını, ayrıca semtteki Aile danışmanlığı görevlisinin ilgilenmeye çalıştığını ancak bunların yetersiz olduğunu söylediler.
Bir Anne, ”Uzun uğraşılardan sonran Kripo ile konuştum ama her hangi bir bilgi vermedikleri gibi, telefonla konuştuğum Wilhelmsburg polisi ise, konuyla ilgilenen memurun 28 Hazıran’dan itibaren çalışmalara başlayacağını söyledi” dedi
Ayrıca, konuyla ilgili olarak resmi bir basın açıklamasında bulunmayan Polis, bilgi almak isteyen gazetecilere, kesin bir bilgiye dayanmayan söylenti niteliğindeki söylemleri ifade etmesine aileler tepki gösterdi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir