Pazar , 5 Şubat 2023

Ahmet Türk tutuklandı

17 Kasım’da Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı görevinden alınan ve 21 Kasım’da evinde gözaltına alınan Ahmet Türk tutuklandı.

ahmet-turk

17 Kasım’da görevden uzaklaştırılan ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması çerçevesinde İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince 21 Kasım’da gözaltına alınan eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklanması talebiyle çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Başsavcılık: Terör örgütüne destek

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Merkez Artuklu İlçe Belediyesi’nin ellerinde bulunan imkân, araç ve yetkilerini PKK/KCK terör örgütünün ve üyelerinin lehine olacak şekilde kullanarak veya kullanılmasına göz yumarak, örgütün stratejisi doğrultusunda örgüte destek verdikleri veya yardım ettikleri ihbarı üzerine 22 şüpheli hakkında işlem başlatıldığını bildirmişti.

Ahmet Türk’ün avukatlarından Tahar Erdem, “Hukuki açıdan bakıldığında 5 gün boyunca gözaltında tutulmasına gerekçe olmayacak iddialarla ilgili sorular soruldu” dedi ve savcılık sorgusunda Ahmet Türk’e “örgüt üyeliği”, örgüte para aktarma” ve bazı ihalelerle ilgili sorular sorulduğunu söyledi.

Mardin’de yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda Ahmet Türk ve Emin Irmak’ın da aralarında bulunduğu 22 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 21 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Hakkında 7-18 yıl arasında hapis cezası istenmişti

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Türk hakkında Ocak 2016’da ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına ‘muhalefet’ gerekçesiyle yedi yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Ahmet Türk, 17 Kasım 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

HEP kuruculuğu ile DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından, HADEP ve DEHAP yönetiminde de aktif roller üstlenen Ahmet Türk, PKK lideri Abdullah Öcalan’la da görüşmeler yapmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.