Cumartesi , 25 Mart 2023

Ahmet Şık’tan karar sonrası tarihi konuşma

 

TGC’den Cumhuriyet davası açıklaması: Basın özgürlüğü demokrasinin ön koşuludur

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Cumhuriyet davası ara kararına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada basın özgürlüğü vurgusu yapıldı.

TGC Yönetim Kurulu Cumhuriyet Gazetesi Davası’nda tutuklu bulunan gazetecilerden yalnızca yedisinin tahliye edilmesinin basın özgürlüğü açısından kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhuriyet Gazetesi Davası’nda yargılanan tutuklu meslektaşlarımızdan Güray Öz, Musa Kart, Bülent Utku, Hakan Kara, Önder Çelik, Kemal Güngör ve Turhan Günay’ın serbest kalmasını adaletin yerine gelmesi açısından saygı ve memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak Kadri Gürsel, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Akın Atalay’ın hala tutuklu olması meslektaşlarımızın basın özgürlüğü, düşünceyi ifade özgürlüğü açısından kabul edilemez bir durumdur. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü demokrasinin ön koşuludur.

 

Sıkça yinelediğimiz gibi ülkede 150’yi aşkın gazetecinin tutuklu ve hükümlü olarak toplumdan uzak tutulması, mesleklerini yapamamaları insan hakları ihlali oluşturmaya başlamıştır. Mesleklerini yapamayan ve toplumdan tecrit edilen bu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmaları, Türkiye’de demokrasinin yeşermesi ve toplum barışının sağlanması açısından önemli bir adım olacaktır.
Ayrıca tutuklular arasında sağlık sorunları olan meslektaşlarımızın temel insan hak ve özgürlükleri içinde yer alan doktora ve hastaneye ulaşma haklarının da ertelendiğine dair ciddi şikayet ve duyumlar alıyoruz.

 

Meslektaşlarımızın sağlık sorunları için doktora ve hastaneye ulaşma haklarının engellenmesinin, bu sürecin yavaşlatılmasının bir insan hakkı ihlali olduğunu, tüm cezaevi yetkililerine, sağlık birimlerine hatırlatıyoruz.”

Mahkeme heyeti açıklamadan Sabah kararı açıkladı

Cumhuriyet davasında ara karar açıklandı. Sabah gazetesi yayımladığı savcı mütaalası metninde skandala imza attı.

Mahkeme, ara kararında Güray Öz, Musa Kart, Bülent Utku, Hakan Kara, Önder Çelik, Kemal Güngör ve Turhan Günay tahliye edildi. Ahmet Şık, Kadri Gürsel, Akın Atalay, Murat Sabuncu’nun tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma savcısı İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili  Hacı Hasan Bölükbaşı mütalaasında 5 sanık için tahliye talep etti. O isimler; Bülent Utku, Musa Kart, Turhan Günay, Mustafa Kemal Güngör ve Güray Etkin Öz idi.

Ancak Sabah’ın “savcılık mütalaası” diye yayımladığı belgede ise fazladan 6. kişi olarak bir Cumhuriyet çalışanının daha tahliyesi isteniyordu. Savcının onlarca insanın önünde okuduğu, SEGBİS’e kaydedilen mütalaada yer almayan “Hakan Karasinir” ismi, Sabah’ın yayımladığı belgede vardı.

Hakan Kara ara kararda tahliye edildi. Sabah gazetesi ise skandal fark edilince belgeyi internet sayfasından kaldırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu kararın ardından yaptığı açıklamada, “Bu karar başka bir yerde verildi, bugün burada açıklandı.” demişti. Sabah gazetesinde yayınlanan belge Tanrıkulu’nun dile getirdiği bu şüpheyi daha da güçlendirdi.

[Haber görseli]

Kaynak: Cumhuriyet

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir