Cumartesi , 28 Ocak 2023

Ahmet Şık gözaltına alındı

Gazeteci Ahmet Şık, Twitter hesabından gözaltına alındığını duyurdu. AKP’nin resmi ajansı Anadolu Ajansı (AA), gözaltına alınan Ahmet Şık öğrenemeden Şık’a yöneltilen suçlamaları servis etti.

Şık, saat 07.50 sularında polis ekipleri tarafından attığı bir tweet nedeniyle sorgulanmak üzere savcılığa götürüleceğini yazmıştı.

[Haber görseli]

Neden gözaltına alındığını Ahmet Şık  öğrenmeden AA verdi: İşte Ahmet Şık‘a yöneltilen suçlamalar!

AKP’nin resmi ajansı AA, gözaltına alınan gazeteci Ahmet Şık öğrenmeden Şık’a yöneltilen suçlamaları servis etti.

AA, Şık’a yapılan suçlamanın “Türkiye Cumhuriyetini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak” ve ”terör örgütü propagandasını yapmak”  olduğunu ileri sürdü.

Ajansın servis ettiği haberde, Ahmet Şık‘ın “suç” olduğu ileri sürülen Tweetleri ve haberleri de yer aldı:

“Suikastçinin Nusra’cı değil FETÖ’cü olduğunu kanıtlama gayretindeki iktidar ve yancıları katilin polis olduğu gerçeğini ne yapacaksınız?, ‘Katil devlettir deyince bozuluyorsunuz’, ‘İktidar nezdinde savaş gerektirecek durumun adı artık belli. O da rejim değişikliğine konulacak son noktadır’, ‘Savaş, PKK ile ülkenin belirli bir bölgesinde arada kesintiler olsa da 1984’ten bu yana var’, ‘Cizre’de evlerin bodrumlarında yakılanlarla İstanbul’da bombayla parçalananları kıyaslayacağına ikisine de itiraz et’, ‘Sırrı Süreyya Önder’e isnat edilen fiil suçsa, sarayda oturandan başlayarak daha bir dolu sanık olması gerekmez mi’, ‘Tahir Elçi’yi tutuklamak yerine katletmeyi tercih ettiler, katil sürüsü bir mafyasınız’, ‘ABD ve AB’nin cihatçı teröre karşı müttefikimiz dedikleri PYD’nin terör örgütü olduğunu kanıtlamaya çalışanlar olağan şüpheli olmaz mı?”

Şık’ın Cumhuriyet gazetesinin internet sayfasında yer alan 14 Mart 2015 tarihli ”Ya Apo Kandil’e ya biz İmralı’ya” başlıklı Cemil Bayık ile yaptığı röportaj, 8 Temmuz 2015 tarihli ”Bizimki gazetecilik sizinki ihanet” başlıklı yazı, 9 Temmuz 2015 tarihli ”MİT tırları savcısı; MİT, Reyhanlı’ya göz yumdu onlara bilgi vermesek engellerdik” başlıklı yazı ve 13 Şubat 2015 tarihli ”Tırdaki sır aydınlandı” başlıklı yazıları ile 23-26 Eylül 2014 yılında Avrupa Parlamentosu ortaklığıyla Heybeliada’da düzenlenen basın özgürlüğü çalıştayında ”PKK için çalışanlar da gazetecidir” açıklamalarıyla ”Terör örgütü propagandası yapma” ve ”Türkiye Cumhuriyetini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçlarını işlediği iddia edildi.

CHP’li vekil Ahmet Şık‘la görüştü!

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, gözaltına alınan Ahmet Şık‘la görüştü. Şık’ın Haseki Hastanesine götürüldüğünü söyleyen Yarkadaş; “Ahmet Şık‘ın aktardığına göre, attığı bir tweetten dolayı hakkında soruşturma başlatılmış… Ahmet, bir süre önce kendisine yönelik bir komplo kurulmaya çalışıldığını söylemişti. Umarım bu soruşturma, Ahmet’in kaygılarını haklı çıkarmaz… Takipteyiz…” dedi.

[Haber görseli]

ODATV’YE KUMPAS SORUŞTURASINDA DA HEDEFTİ

Ahmet Şık, 2011 yılında cemaatin Odatv’ye kurulan kumpas soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Gülen Cemaati ile ilgili bir kitap yazdığını açıklamasının ardından tutuklanan Şık, gözaltına alındığı sırada “Dokunan yanıyor” diye bağırmıştı. Dönemin Başbakanı Erdoğan ise Ahmet Şık‘ın basılmadan el konulan kitabı için “Bazı kitaplar bombadan tehlikelidir” diyerek tutuklama kararını savunmuştu.

Odatv davasında 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Ahmet Şık, tahliyenin ardından hem FETÖ’yü hem e AKP’yi eleştirmeyi sürdürmüş ve Cemaat-AKP çatışması için “AKP hırsız, cemaat çetedir” demişti. Ahmet Şık‘ın da yargılandığı Odatv davasının geçen günlerde görülen son duruşmasında savcı tüm sanıklar için beraat istemişti. Ahmet Şık ve Yalçın Küçük’ün savunma için ek süre istemeleri nedeniyle duruşma Şubat ayına ertelenmişti (Cumhuriyet)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.