Cumartesi , 25 Mart 2023

Ahmet İnsel, Nagehan Alçı’dan sözünü sakınmadı: Yeni Türkiye mamulü bir yaratık

Cumhuriyet yazarı Ahmet İnsel, NTV yayınında Cumhuriyet operasyonu hakkında kendisiyle ilgili savcılık iddialarını da dile getiren Milliyet yazarı Nagehan Alçı’yı ‘yaratık’ diye niteledi.

ahmet insel

Cumhuriyet’e yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınıp yaş ve sağlık gerekçesiyle serbest bırakılan yazar Aydın Engin’e savcılıkta 2008’de‘PKK ile ilgili şahıs’ olarak nitelendirilen ‘Ahmet Faik İnsel’den 250 bin TL’lik havale alıp almadığı sorulmuştu.

Engin, söz konusu kişinin Ahmet İnsel olduğunu, havale miktarınınsa 250 bin TL değil 250 TL olduğunu söylemişti. Havalenin nedeniyse, Hrant Dink için yürütülen bir kampanyaya dair aidat ödemesiydi.

Savcılığın bu iddiası bir dönem Fethullah Gülen’e ‘toz kondurmayan’ Nagehan Alçı tarafından NTV yayınında dile getirilince Cumhuriyet’in avukatı Tora Pekin yanıt vermek için aramış ancak kanal Pekin’i yayına bağlamamıştı.

‘Ömrümde kimseye bu miktarda havale yapmadım’

İnsel, kendisi ve Engin hakkındaki iddialara yanıt verdiği yazısında Alçı’nın ismini anmadan hayli sert bir yazı kaleme aldı.

20140414 nagehan alci

Söz konusu havalenin hikayesini anlatmakla yazıya başlayan İnsel şunları aktardı: “Geçen cuma, akşamüzeri, Cumhuriyet’ten telefonla aradılar. Aydın Engin’in sorgusuna katılan avukat arkadaşlarımızın diğer adımın Faik olup olmadığını ve sorguda geçen TC kimlik numarasının bana mı ait olduğunu sorduklarını söylediler. Benim göbek adım Faik’tir. TC numarası da doğruydu. Ardından Aydın Engin’e 250.000 (ikiyüzellibin) TL havale yapmış olduğum iddiasını aktardılar. Ben de ömrümde kimseye bu miktarda havale yapmadığımı ama iki üç yıl önce Aydın Engin’e, ‘Özür Diliyorum’ kampanyası için 2008’de açtığımız internet sitesinin yıllık aidatına katılmak için 250 TL yolladığımı hayal meyal hatırladığımı söyledim. Bir okuma hatası oldu ve olay kapandı zannediyordum.”

‘Bu yaratığın eline tutuşturulan bilgi’

İnsel ardından iddiayı yeniden canlı yayında dile getiren Alçı’ya sayısız kez ‘yaratık’ diye hitap edip şöyle devam etti: “Cumartesi gece yarısı NTV’de Yeni Türkiye mamulü bir yaratık, kimin onun kulağına fısıldadığını tahmin etmenin zor olmadığı bu konuyu, Cumhuriyet’i zan altında bırakmak için tekrarlayınca, söz konusu olanın sayıyı yanlış okumaktan kaynaklı bir hata olmadığını anladım. Bu yaratık, savcının sorduğu soruyu aktarırken, ‘Ahmet Faik İnsel adlı PKK ile ilişkisi bilinen şahıstan’ bu yüklü havalenin Aydın Engin’e yapıldığı iddiasını tekrarlıyordu. Halbuki Aydın Engin, avukatlar daha bana telefonla ulaşmadan, bu havalenin yukarıda bahsettiğim 250 liralık havale olduğunu ve nedenini sorgu tutanaklarına geçirmişti. Bu yaratığın eline tutuşturulanda bu bilgi de olmalıydı. O mu kasten bunu gizlemişti, sahipleri mi ona sadece bu kadarını ‘flaş… flaş…flaş..’ söylemelerini emretmişlerdi ya da sadece savcının sorularını mı eline tutuşturmuşlardı, bilmiyorum. İlginç olan, böylece avukatların telefonda söylemediklerini de öğrenmiş oldum.”

‘Bu yaratığa teşekkür etmeliyim’

Havaleyle ilgili bilgilerin savcı Murat İnam’a MASAK tarafından geldiğini ve iddiaların ciddiye alındığını belirten İnsel, ardından bir kez daha Alçı’yı da hedef alarak şu hatırlatmayı yaptı: “Yalnız daha önce de onlara ezberletileni papağan gibi tekrarlamasıyla maruf bu yaratığın ve benzerlerinin dikkat etmeleri gereken bir nokta var. Gülenci polisler Ergenekon, Balyoz, Oda tv ve Askeri Casusluk gibi davalarda suç icat ederken, belgede sahtecilik yaparken çok daha yaratıcı ve incelikli işler yaparlardı. Yaptıkları sahtekârlıklar, sonlara doğru iyice pespayeleşse de, gene de bir nebze zekâ işareti taşıyordu. Onların yerlerini alanlar ise, köşe başındaki en acemi üçkâğıtçının bile yapmayacağı sahtekârlıklara başvuruyorlar. Onların beslediği yaratıklar da, saçmayı ayırt edecek idrak yoksunu oldukları için, önlerine atılanı gözü kapalı yutuyor veya elbirliğiyle gazete taramasına dayalı suç dosyası hazırlıyorlar. Ama gene de savcıya Ahmet Faik İnsel isimli şahıs hakkında ‘PKK ile ilişkisi bilinen şahıstır’ bilgisi verildiğini öğrenmiş olmama vesile olduğu için bu yaratığa teşekkür etmeliyim.” (Diken)

İnsel’in yazısının tam metnine buradan ulaşılabilir.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir