Perşembe , 9 Şubat 2023

Adalet Mitingi için milyonlar Maltepe’ye akın etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonrası başlattığı ve binlerce kişinin eşlik ettiği Adalet Yürüyüşü 25’inci gününde sona erdi.

Toplam 417 kilometre katedilen yürüyüşün son gününde Kılıçdaroğlu, yola tek başına devam etme kararı aldı. Kılıçdaroğlu’nun 3 kilometrelik yürüyüşü tamamlandı ve Maltepe miting alanında milyonların katılımıyla miting düzenlendi.

Sabah saatlerinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşün son 3 km’si için Dragos’taki kamp alanında dinlenmeye çekildi. Kılıçdaroğlu’na eşlik eden ve çoğunluğu İstanbul dışından gelen gruplar da aynı bölgede kurulan çadırlarda geceyi geçirdi. Sabah erken kalkan katılımcılar kahvaltılarını yaptıktan sonra Maltepe Miting Alanına doğru yürüyüşe geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun miting alanına tek başına yürüyeceğinin açıklanmasının ardından Dragos’taki kamp alanında güvenlik görevlileri ve gazeteciler dışında kimse kalmadı. Kılıçdaroğlu saat 16.00 sularında miting alanına yürümeye başladı.

ULUSAL VE ULUSLARARASI BASINDAN YOĞUN İLGİ

Adalet Yürüyüşü’nün finalinde yapılan Adalet Mitingi’ne yerli ve yabancı basın yoğun ilgi gösterdi. Miting için ulusal ve uluslararası basın kendilerine ayrılan bölümü doldurdu.

adalet-mitingi-icin-milyonlar-maltepe-ye-akiyor-317366-1.

SANATÇILAR, ARKADAŞ ŞARKISI SÖYLEDİ

Maltepe’de düzenlenen Adalet Mitingi’ne çok sayıda edebiyatçı, şair, ressam, yazar, akademisyen, tiyatro ve sinema sanatçısı ile aydınlar katıldı. Bedri Baykam, Eşber Yağmurdereli, Sumru Yavrucuk, İbrahim Kaboğlu, Rutkay Aziz, Nasuh Mahruki, Meltem Cumbul, Özgür Mumcu, Melika Demirağ, Kardeş Türküler, Erdal Erzincan, Levent Bozok, Orhan Alkaya, Atilla Atasoy, Ege, Kenan Kocatürk, Mustafa Alabora, Dilek Türkan, Gülriz Sururi ve Genco Erkal’ın da aralarında olduğu sanatçılar kürsüye davet edildi. Alandaki topluluğu selamlayan sanatçılar, hep bir ağızdan ‘Arkadaş’ şarkısını ve ‘Gençlik Marşı’nı seslendirdi.

CANPOLAT: İÇERİ GİREMEYEN 1 MİLYON İNSAN VAR

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ise platformdan yaptığı konuşmada, 1.5 milyonu aşkın kişinin miting alanında olduğunu, 1 milyonu aşkın kişinin de yoğunluk nedeniyle alana giremediğini belirterek, “24 gündür yolda yürüyerek buraya gelen genel başkanımıza söz verdik. Şimdi saha da 2 buçuk milyon insanız. İçeri giremeyen 1 milyon insan var. Bizleri mahcup etmediniz. Bugün yeni Kuvay -ı Milliye hareketidir. Bugün insan haklarının yeniden kurumsallaşacağı gündür. Bu ülkenin doğusundan, batısına kadar demokrasiye ihtiyaç var. İstanbul Türkiye hazır. Şimdi iktidar zamanı. İktidar yolumuz açık olsun” dedi.

adalet-yuruyusu-nde-son-gun-kilicdaroglu-yalniz-yuruyor-317287-1.

Saat 18.00’de başlaması planlanan mitinge, yaklaşık 1 milyon kişinin katılması bekleniyor.

Alanın güvenliği polis tarafından sağlanacak. Yaşanabilecek sorunlara karşı CHP’den 5 bin görevli de alanın çeşitli yerlerinde hazır bulunacak.

CANLI ANLATIM

17.42 – Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü’nün sona ereceği Maltepe’deki miting alanına ulaştı.

17.42 – Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşün 1 kilometrelik son bölümüne başladı.

LİVANELİ SAHNE ALDI

17.40- Adalet Mitingi alanına kalabalıktan dolayı girişler yavaş ilerliyor. Çok sayıda yurttaş alana girmek için dışarıda bekliyor. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın konuşmasının ardından, mitingin başlamasına kısa bir süre kala sanatçılar da birer birer sahne almaya devam ediyor. Şu dakikalarda Zülfü Livane’li sahne aldı.

SANATÇILARDAN YOĞUN KATILIM

16.55- Adalet Yürüyüşü’ne en güçlü desteği veren sanatçıların, Adalet Mitingi’ne de yoğun bir katılımla destek verdikleri gözlendi. Rutkay Aziz, Sadık Gürbüz, Melike Demirağ, Nur Sürer, Kardeş Türküler, Erdal Erzincan, İrfan Değirmenci, Sevinç Erbulak, İbrahim Kaboğlu, Halil Ergun, Nasuh Mahruki, Meltem Cumhul, Harun Tekin, Orhan Alkaya ve Genco Erkal da miting alanına gelen sanatçı ve aydınlardan bazıları.

16.55- Adalet Mitingi’nde Onur Akın sahne aldı. Milyonlar hep birlikte Akın’ın ”Bekle bizi İstanbul” şarkısını söylüyor.

KILIÇDAROĞLU SON 3 KM İÇİN YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

16.45- Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü’nün son 3 kilometresi için Maltepe’deki miting alanına doğru beraberindekilerle birlikte yürüyüşe geçti.

BELEDİYE TEMİZLİK İŞÇİLERİ SÜPÜRGELERİYLE YÜRÜDÜ

16.30- Adalet Mitingi için Maltepe’ye doğru harekete geçen temizlik işçileri süpürgeleri ile yürüdü.

adalet-mitingi-icin-milyonlar-maltepe-ye-akiyor-317374-1.

HAZİRAN’DAN GENİŞ KATILIM

adalet-mitingi-icin-milyonlar-maltepe-ye-akiyor-317373-1.

16.125- Geniş bir katılımla Adalet Mitingi’ne destek veren Birleşik Haziran Hareketi, renkli görüntüler eşliğinde ve kalabalık bir kitle ile miting alanına yürüyüşe geçti.

ALANDAKİ SAYI 2 MİLYONA ULAŞTI! KATILIM DEVAM EDİYOR

16.13- Adalet Mitingi’ne katılım artarak devam ederken saat 16.00 itibariyle alanda olanların sayısı açıklandı. Katılım artarak devam ederken, kürsüden şu ana kadar Adalet Mitingi’ne katılımın 2 milyon kişi olduğu söylendi.

15.50- Sanatçılar da ellerinde ‘Adalet’ yazan dövizlerle Bostancı sahilinden Maltepe’ye yürüyüşe geçti. Alana girişler her geçen dakika daha da artarken, güvenlik önlemlerinin de yoğun olduğu gözleniyor.

adalet-mitingi-icin-milyonlar-maltepe-ye-akiyor-317365-1.

15.50- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı ve mitingle noktalayacağı “Adalet Yürüyüşü” için Maltepe Parkı’nda hazırlıklar tamamlandı. Miting alanına yurttaşlar alınmaya başlandı. Kılıçdaroğlu ise yürüyüşünün son 3 kilometresiyle ilgili son anda değişiklik yaptı. CHP lideri alana giden son 1 kilometrelik bölümde tek başına devam edecek.

ZÜLFÜ LİVANELİ VE ONUR AKIN KONSERLERİ

Alanda, saat 16.00’dan itibaren Zülfü Livaneli ve Onur Akın konser verecek. Aynı dakikalarda CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nün son etabını tamamlamak üzere Dragos’tan hareket edecek.

12:45- Sabah erken saatlerden itibaren İstanbul’un ilçelerinden ve İstanbul dışından gelen vatandaşlar miting alanına alınmaya başladı.

adalet-yuruyusu-nde-son-gun-kilicdaroglu-yalniz-yuruyor-317331-1.

ADALET İÇİN OMUZ OMUZA

Maltepe’deki büyük Adalet Mitinigi’ne bugün birçok kurum katılacak. Kurumlar, farklı yönlerden toplanarak Maltepe’deki miting alanına yürüyecek. Yayınlanan çağrılara göre kurumların toplanma ve yürüyüş güzergahları şöyle:

Birleşik Haziran Hareketi

“Eşitlik, özgürlük, laiklik, bağımsızlık ve adalet için 9 Temmuz Pazar günü ‘Adalet Mitingi’nde buluşuyoruz” diyen Birleşik Haziran Hareketi, 16.00’da Bostancı’da buluşuyor.

Emek Partisi

“Demokratik hakların ve siyasal özgürlüklerin güvence altına alındığı demokratik bir anayasa ve demokratik bir Türkiye mücadelesini hep birlikte büyütmeye çağırıyoruz” diyen EMEP 15.30’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda buluşuyor.

Halkevleri

“Herkes için ekmek, herkes için adalet’ demek için Adalet Yürüyüşü’ne katılmaya davet ediyoruz” diyen Halkevleri, 16.00’da Maltepe Köprüsü’nde buluşuyor.

HDP

“Faşit-şoven iktidar bloğunun çatlağını derinleştirmek ve toplumsal dinamiklerle demokrasi mücadelesini güçlendirerek büyütmek için bütün gücümüzle alanlarda olacağız” diyen HDP, 16:30’da Maltepe’deki miting alanına olacak.

DİSK

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) “İş, ekmek, adalet” sloganı ile 16.00’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda toplanma çağrısı yaptı.

TMMOB

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, tüm örgütlülükleriyle adalet talebine omuz vermek için 17.00’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda buluşarak Adalet Mitingine katılacaklarını açıkladı.

TTB

Türk Tabipleri Birliği (TTB) demokratik ve laik bir ülkede adalet, sağlık hakkı ve hekimlik değerleri için 17.00’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda olacaklarını açıkladı.

Sanatçılardan çağrı

“Demokratik ve özgür bir ülkede, barış içinde yaşamak için ve sanatçıların adalet talebini duyurmak için 9 Temmuz’da Adalet Mitingi’ne katılıyoruz” diyen sanatçılar da 15.00’da Bostancı İskelesi’nde buluşacak.

Kaynak:Birgün

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.