Perşembe , 9 Şubat 2023

Açlık grevinin 76. gününde tutuklama gerekçesi ‘adaletin işleyişine tehdit’

Özel harekat polisleri tarafından evleri basılarak gözaltına alınan açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça tutuklandı.

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ve 76 gündür açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, gözaltına alınmalarından bir gün sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Gülmen ve Özakça hakkında tutuklama kararı “silahlı terör örgütü üyeliği” nedeniyle alındı.

“Tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekler”

76 gündür açlık grevinde olan eylemcilerin tutuklanma gerekçesini avukatları Selçuk Kozağaçlı açıkladı.

Kararda, Gülman ve Özakça’nın ‘adaletin işleyişine tehdit’ oluşturduğu ifadesi yer aldı.

“Ezilmeyi reddetmeye hapishanede de devam edeceğiz”

Savcılık ifadelerinin ardından Gülmen ve Özakça sosyal medya üzerinden kısa bir mesaj paylaştı. Açlık grevinin 76. gününe ulaşan eylemciler,  mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini bir kez daha dile getirdi.

“Gezi türü olayları mı başlatmak istiyorsunuz?” sorusu

Gülmen ve Özakça’ya savcılık ifadelerinde ne tür sorular yönetildiğini avukat Selçuk Kozağaçlı, Twitter hesabından paylaştı.

Gülmen’e yöneltilenler arasında “Masumane hak arayışı görünümündeki bu eylemlerin asıl amacı nedir? Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak Gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?” soruları vardı.


Açlık grevine destek eylemlerine müdahale

Gülman ve Özakça’nın savcılıkta bekleyişi sürerken, İstanbul ve Ankara’da eylemcilere destek gösterileri düzenlendi.

Beşiktaş’taki dayanışma eylemine polisin müdahalesinin ardından aralarında avukatların da yer aldığı 15 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yapılan eyleme de müdahale edildi. Polisin, biber gazı ve plastik mermi ile göstericileri dağıttığı aktarılıyor.

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan KHK ile görevlerinden ihraç edilen Nuriye Gülman ve Semih Özakça, 76 gün önce işlerine geri dönme talebiyle açlık grevine başlamıştı.

Kaynak:  Deutsche Welle Türkçe

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.