Cumartesi , 28 Ocak 2023

Açlık Grevi Parlamentoya yapılacak olan bir yürüyüşle sonlandırılacak

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun çağrısı üzerine bir süredir Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde,16-17 Ocak tarihlerinde “Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın”, Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla başlayan ve Hamburg Alevi Kültür Merkezinde 25 Ocak’tan bu yana sürdürülen Açlık Grevi, Hamburg Parlamento binası önünde bitecek olan bir yürüyüşle son bulacak.

HAKM_Açlık Grevi

Mustafa Akpolat

Yapılan açıklamada, ”1 Şubat Pazartesi günü, saat 15:30’da Hamburg Alevi Kültür Merkezi önünde buluşup, Hamburg Rathaus’a yürüyerek açlık grevimizi sonlandıracağız. Vicdanını yitirmemiş tüm insanlarımızı, bu yürüyüşe davet ediyoruz.” denildi.
Türkiye’de aralarında akedemisyenler, gazeteciler, edebiyatçılar, tiyatrocu ve sinamacılarında aralarından bulunduğı geniş halk kesimlerinin destek verdiği “Bu suça ortak olmayacağız” eylemine Avrupa’da faaliyet yürüten Alevi derneklerinden de yankı buldu. Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nde 25 Ocak’ta başlanan dönüşümlü Açlık grevine yüzlerce insan katılarak destek verirken, yine değişik kurum ve kuruluşlardan, farklı kültürlerden yüze yakın kadın ve erkek açlık grevine katılarak destek verdi.

Çeşitli demokratik kitle kuruluşunun, Hamburg Demokrartik Güçbirliğ Platformunun destek verdiği ve binlerce insanın ziyaret ettiği açlık grev’ini, HDP Milletvekili Selma Irmak, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, sanatçı Ahmet Aslan ve bir çok tanınmış sima ve santçı destek ziyaretinde bulundu. Yapılan konuşmalarda, savaşın derhal durdurulması, talep edilerek, Kürt halkına yönelik devam eden katliamların durdurulması istendi.

HAKM Başkanı Nurali Demir yaptığı konuşmada “Biz Aleviler, ülkemizin ve haklarımızın geleceği ile ilgili endişeli olduğumuz gibi, bir o kadar da duyarlı bir şekilde meseleleri ciddiye alıp, kamuoyu oluşturmak zorundayız. 73 millete bir nazar ile bakan ve mazlumun yanında olan bir inancın mensupları olarak, hiçbir insanın zulüm ve katliamlara maruz kalmaması için mücadele edeceğiz ve bu kıyımların karşısında olacağız. Bu süreçte tarafsız olmadığımızı, susmayacağımızı ve diz çökmeyeceğimizi her fırsatta haykırmaya devam edeceğiz. Hem ülkemizde, hem de Avrupa’daki örgütlü Aleviler olarak kimsenin katledilmemesi için; Kürtlere yapılan soykırım ve zulümlerin sonlandırılması için; aydın, sanatçı, akademisyen, öğrenci, kadın ve tüm halkımız için, 25 Ocak Pazartesi günü başladığımız açlık Grevini, 1 Şubat Pazartesi günü, saat 15:30’da Hamburg Alevi Kültür Merkezi önünde buluşup, Hamburg Rathaus’a yürüyerek açlık grevimizi sonlandıracağız. Vicdanını yitirmemiş tüm insanlarımızı, bu yürüyüşe davet ediyoruz ” dedi.

HDP Milletvekili Selma Irmak

Hamburg Alevi Kültür Merkezinde devam eden Açlık Grevini ziyaret eden CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar dayanışma mesajı vererek, ”Çocukların ölmemesi, Anaların ağlamaması ve Babaların çocuklarını toprağa vermemesi için kalıcı bir barışın sağlanması için mücadelenin gereğine vurguda bulunarak, bir olalım, diri olalım ki bizi kirmasınlar diyerek barış için birlik ve mücadele çağrısında bulundu.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.