ABD’nin yeni başkanı Donald Trump

AP, ABD’nin 45. başkanının Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump olduğunu duyurdu. Seçim öncesinde yapılan anketlerde Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında şans tanınmayan Trump, Ohio ve Florida gibi ‘kilit’ eyaletleri alarak zaferini ilan etti.

trump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trump karşıtları Beyaz Saray önünde eylemde

11:17

Duterte’den Trump’a ‘sıcak tebrik’ Filipinler Devlet Başkanlığı Haberleşme Bürosu Sekreteri Martin Andanar, Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin Trump’a ‘sıcak tebriklerini’ sunduğunu belirtti. Andanar, Duterte’nin, Filipinler’le ABD arasındaki ilişkileri güçlendirmek için Trump’la çalışmayı dört gözle beklediğini kaydetti. Duterte, Trump’ın selefi Barack Obama’ya “O…. çocuğu” diyerek dünya basının ana gündem maddesi haline gelmişti.

11:07

Türkiye’den Trump’a ilk tebrik Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajla ABD’nin yeni başkanı Trump’ı tebrik etti ve Ankara – Washington ilişkilerinin güçlendirileceğini belirtti. Çavuşoğlu daha sonra ise tweet mesajını sildi. ABD’nin yeni Başkanı @realDonaldTrump’ı tebrik ediyoruz. ABD ile güvene dayalı ikili ilişkilerimizi ve işbirliğimizi güçlendireceğiz. — Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) November 9, 2016

10:51

Trump: Bütün Amerika’nın başkanı olacağım Trump’ın zafer konuşmasından öne çıkan başlıklar şunlar: * Clinton hepimizi tebrik etti. Ben de kendisini ve ailesini tebrik ettim. Kendisi çok çetin bir mücadele verdi. Kendisine ülkemize verdiği hizmetlerden dolayı bir teşekkür borçluyuz. * Artık bir araya gelip bu bölünmüşlüğün yaralarını sarmamız gerekiyor. Artık bir araya gelme, birleşme, tek vücut haline gelme zamanı. * Bütün Amerika’nın başkanı olacağım.

‘AMERİKAN RÜYASINI YENİLEYEREK BU İŞE BAŞLAYACAĞIZ’

* Amerikan rüyasını yenileyerek bu işe başlayacağız.
* Bugüne kadar unutulan vatandaşlarının hiçbiri unutulmayacak. Yollarımızı, köprülerimizi, tünellerimizi yeniden inşa edeceğiz, altyapımızı yenileyeceğiz.

‘DÜŞMANLIK, ÇATIŞMA DEĞİL ORTAKLIK ARAYACAĞIZ’ *

Bizimle anlaşmaya niyetli olan uluslarla çok başarılı ilişkiler kuracağız. * Düşmanlık, çatışma değil ortaklık kuracağız. * Amerika artık azıyla yetinmeyecek. Ülkemizin kaderini yeniden elimize alıp bundan sonraki süreçte öyle güzel şeyler düşleyip yapacağız ki… * Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağım. * Amerikan halkı için derhal çalışmaya başlayacağım. Başkanınızla gurur duymanızı sağlayacağım. * Bu ülkeyi çok seviyorum. Çok teşekkürler. Mike Pence’e de çok teşekkür ediyorum, herkese çok teşekkür ediyorum. 10:50 Pence: ABD’nin yeni başkanı Donald Trump Cumhuriyetçi Parti destekçilerinin karşısına ilk olarak ABD’nin yeni başkan yardımcısı Mike Pence çıktı. “Bugün tarihi bir gün diyen Pence, “Amerikan halkına müteşekkirim. Amerikatı yeniden büyük bir ülke haline getirme hedefiyle yola çıkan başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. Pence ardından da Trump’ı “ABD’nin yeni başkanı Donald Trump olarak takdim etti. 10:44 Schulz: Trump’la çalışmak daha zor olacak AP Başkanı Martin Schulz, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada ‘Trump’la çalışmak daha zor olacak” dedi. 10:41 Clinton yenilgiyi kabul etti CNN ve NBC, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın Trump’ı arayarak yenilgiyi kabul ettiğini aktardı. (sputniknews)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir