Cumartesi , 28 Ocak 2023

AABK’den Aydınlık’a tepki: Tehditkar tavrınızı muhatap almıyoruz ”Bizim meselemiz kapının itiyle değil, ol kapının kendisiyledir”

Tavrımız; Pir Sultan Abdal’ın yüzyıllar önce gayet net bir şekilde ifade ettiği gibi “Bizim meselemiz kapının itiyle değil, ol kapının kendisiyledir…

Aydınlık yazarı Murat İnce’nin “Alevileri Türkiye’den koparma operasyonları” başlıklı yazısına tepki gösteren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Aydınlık gazetesini ve yazarını ciddiye almadıklarını açıkladı. “Hangi coğrafyada yaşarlarsa yaşasınlar, Alevilerin Birliği’ni sağlayacağız” diyen AABK, “Ergenekon davaları sonrasında yürütülen gizli pazarlıklar sonucunda AKP Hükümeti’nin güdümüne giren bu taşeron yapıların tehditkâr tavırları tarafımızca muhatap alınmamaktadır” Tavrımız; Pir Sultan Abdal’ın yüzyıllar önce gayet net bir şekilde ifade ettiği gibi “Bizim meselemiz kapının itiyle değil, ol kapının kendisiyledir…ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz günlerde Aydınlık Gazetesi’nde Murat İnce imzasıyla yayınlanan “Alevileri Türkiye’den koparma operasyonları” başlıklı yazıda Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) hedef gösterilerek, AABK Onursal Başkanı  Turgut Öker’e ve yine kurumumun resmi yayın organı olan Alevilerin Sesi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Fuat Ateş’e yönelik alenen tehditkâr ifadeler yer almıştı.

İnce yazısında, “Alevilerimizi Türkiye’den uzaklaştırmaya yönelik çabalar biliniyor ve özellikle de Avrupa ve ABD’de yaşayan sahte solcuların artıkları tarafından hoyratça kullanıldığını görüyoruz ve bu bağlamda Alevilerimizi, Alevi derneklerini, federasyonlarını, vakıflarını uyarıyoruz.” tehdidinde bulunuyor.

AABK’DEN TEHDİDE CEVAP

Aydınlık yazarının “Alevileri Türkiye’den koparma operasyonları” başlıklı bu yazısına tepki gösteren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) bir açıklama yaptı.

“Hangi coğrafyada yaşarlarsa yaşasınlar, Alevilerin Birliği’ni sağlayacağız” denilen açıklamada, “Sözkonusu yayın organını ve geçmişten bugüne devrimci ve demokrat insanları hedef gösteren yayın politikasını da yakından tanıyoruz. Ve ayrıca toplumumuzu ve kurumumuzu medya üzerinden dizayn etmeye dönük saldırıları geçmişten de hatırlıyoruz” ifadesi kullanıldı. 

“DÜNYA ALEVİLER BİRLİĞİ KURUMUMUZUN GÜNDEMİNDEDİR”

“Dünya Aleviler Birliği son on yıldır kurumumuzun gündeminde olan bir vizyondur” diyen AABK, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Arap Alevilerinden Bektaşilere, Anadolu’daki Alevilerden Mezopotamya ve Avrupa’daki Alevilere kadar tüm renklerin temsil edildiği güçlü bir yapıyı var etmeye yönelik çalışmalarımız da emin adımlarla ilerlemektedir. Salt Avrupa’da yaşayan Alevilerin birliğinin bile devlet odaklı asimilasyon politikalarını nasıl gerilettiğini hep birlikte tecrübe ettik. Birlik olmaktan doğan bu gücün, başta derin devlet olmak üzere tarihin her döneminde bu yapıların gönüllü taşeronluğunu üstlenen odakları nasıl ve neden rahatsız ettiğinin de farkındayız. Ergenekon davaları sonrasında yürütülen gizli pazarlıklar sonucunda AKP Hükümeti’nin güdümüne giren bu taşeron yapıların tehditkâr tavırları tarafımızca muhatap alınmamaktadır.

“TEK HEDEFİMİZ ALEVİLERİN BİRLİĞİNİ SAĞLAMAK”

Tavrımız; Pir Sultan Abdal’ın yüzyıllar önce gayet net bir şekilde ifade ettiği gibi “Bizim meselemiz kapının itiyle değil, ol kapının kendisiyledir…” Tek ve öncelikli hedefimiz; hangi coğrafyada yaşarlarsa yaşasınlar, hangi etnik kökenden gelirlerse gelsinler, Alevilerin Birliği’ni sağlamaktır. Bu kutsal hedefe yürürken sloganımız ise yine Pirimiz Pir Sultan Abdal’ın da dediği gibi: “Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım.”

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.