Pazar , 5 Şubat 2023

8 MART – UMUT KADINLARDA…

Gülsen Gülbeyaz

Hangi coğrafyada olursa olsun kadınlar erkek egemen sisteme hizmet eden devlet, din ve aile üçgeni arasına sıkıştırılıp cinsiyete dayalı ayrımcılığa, eşitsizliğe, baskı ve ötekileştirilmeye maruz bırakılıyor.

Dünyanın her yerinde iyice kökleşen milliyetçi, eril, dindar, kadın ve LGBTI+ düşmanı siyasetin desteği ile kadınlar, LGBTI+ bireyler hayatın her alanında sömürülüyorlar. Sömürülmekle de kalmayıp namus ve nefret cinayetlerine kurban ediliyorlar. Kadına şiddet ve kadın cinayetleri gün be gün artarken, toplumsal eşitlik mücadelesine hizmet eden kadın kurumlarına, örgütlerine yönelik sözel, fiziksel, ekonomik ve psikolojik saldırıların da ardı arkası kesilmiyor.

Bir yandan muhafazakar, otoriter, popülist ve militarist politikalar dünyanın her yerinde güç kazanırken, diğer yandan bunun sonucu olarak toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin, emek sömürüsünün ve bunlara bağlı olarak ekonomik krizin etkisi ile yoksullaşmanın daha da çok hissedildiği bir dönemdeyiz. Ve bu krizlerin bedelini kadınlar, çocuklar ve ötekileştirilen gruplar; mülteci kadınlar, LGBTI+ bireyler, göçmen kadınlar en ağır biçimde ödemekteler.

Savaş, işgal, ölüm, yoksulluk, pandemi.. her ne olursa olsun kadınların yaşadıkları olumsuzluklara rağmen tükenmek bilmeyen güçleri ile en ön saflarda yer alıp mücadele ettikleri tarihler boyunca bilinen bir gerçektir. Buna en iyi son örneklerden biri; Rojava‘da verdikleri mücadelenin başarıyla sonuçlanması ile bölgeyi DAİŞ’ten kurtaran, dünyaya varlıklarını gösteren, umut olan Kürt kadınlarıdır.

Umut aşılayan, şifa dağıtan, iyileştiren biz kadınları kendi köklerinden, hayattan kopararak değil, zor edinilen hak kazanımlarımızı destekleyerek, kutlayarak yanımızda yer alınmalı. Özgürlüğümüzün, haklarımızın gasp edilmesine, emek sömürüsüne, her türlü (sözlü, fiziksel, duygusal, ekonomik vs.) şiddete, ayrımcılığa, adaletsizliklere, ekolojik yıkıma karşı mücadelemiz her gün devam etmekte.

Kazanılan haklardan biri olan; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü de kadınların alanlara, sokaklara çıkıp, seslerini daha da gürleştirdiği özel bir gün. Kadın emeğinin hem ev içinde, hem de iş yerinde sömürüldüğünü ve bu sömürünün önüne yasal düzenlemelerle geçileceğini söylemeye ve sorumluluğun da devlete ait olduğunu, haklarımızı hatırlatmaya, sesimizi çoğaltmaya ısrarla devam ettiğimiz her gün gibi bir gün. Bu özel günde de egemen erkeklerin güç gösterileri ve çıkarları için kadınların, çocukların ağır bedeller ödediği savaşlara bir kez daha „Hayır!“ diyeceğiz.

Ve biliyoruz ki;

her gün aynı coşkuyla, inançla, umutla mücadele ederek patriarkanın, kapitalizmin ve faşizmin olmadığı eşitlikçi, özgür, şiddetsiz, adaletli, sevgi dolu ve barışçıl bir dünyayı yine biz kadınlar kuracağız.

Yaşasın Kolektif Kadın Mücadelesi…

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü…

8 Mart 2022

About Gülsen Gülbeyaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.