Cuma , 2 Aralık 2022

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanıyor

Bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, tüm dünyayı saran yoksulluk, işsizlik ve savaş ortamında karşılıyoruz. Kadına yönelik şiddet, baskı ve eşitsizliğin hergün daha da derinleştiği günümüzde, kadın örgütleri, emek ve demokrasiden yana olan örgütlenmeler değişik etkinliklerle 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününde taleplerini ifade ediyor.

Yapılan açıklamalarda kadına yönelik şiddet, baskı, sömürü, savaş, ve her türden gericiliğe karşı mücadele çağrısı yapıldı.

TBB (BerlinBrandenburg Türkiye Toplumu) adına, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yapılan açıklamada, ayrımcılığın ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için hukuksal, toplumsal ve özellikle de siyasi alanda çok daha etkin önlemler alınması gerektiği ifade edildi.

Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile Yönetim Kurulu Sözcülerinden Ayşe Demir Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) adına bir açıklama yaptı:

Dünya Kadınlar Günü, 20ci Yüzyılın başlarında sosyalist kuruluşların girişimi sonucunda eşit haklar ve bağımsızlık mücadelesi olarak ve seçme ve seçilme hakkını elde etmek için kutlanmaya başlandı.
Aradan bir asır geçmesine rağmen kadınlar hala toplumsal yaşamın birçok alanında – iş ortamından özel hayata kadar – ayrımcılığa uğramaktadırlar.

Kadınlar, günümüzde hala zor koşullarda çalışmaktadırlar: Eşit işe eşit ücret alamamakta ve terfilerde haksızlığa uğramaktadırlar. Bu durum göstermektedir ki, var olan teşvik önlemleri yetersiz kalmaktadır ve geliştirilmelidir.
Bu gerçekler karşısında ve özellikle kadına karşı şiddetin yaşadığımız toplumda görülen en fazla insan hakları ihlali olduğu göz önüne alındığında, kadın haklarını sadece yılda bir kez yasak savarcasına hatırlamak kabul edilemez!

Bu nedenle ayrımcılığın ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için hukuksal, toplumsal ve özellikle de siyasi alanda çok daha etkin önlemler alınmalıdır.

“Savaşa inat yaşasın hayat!

Kültür, Sanat Hamburg Kadın İnisiyatifi adına yapılan açıklamada; kadın bedenine, emeğine yönelik politikalara karşı örgütlenerek farkındalık yaratılması gerektiği ifade edildi. Açıklamada; “”Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığına karşı, erkek egemenliği, işgal alanları görünür kılarak bedenlerimizi, topraklarımızı, yaşamlarımızı işgal eden savaşlara karşı, barışı ve dayanışmayı, ölümü değil yaşamı savunuyoruz. Muhalefet etmek, itiraz etmek yetmez, barışı, başka bir dünyayı inşa etmek gerek. Bu inşaa sürecini birlikte, yanyana durarak oluşturabiliriz.Kadına yönelik şiddete hayır diyoruz! Bedenlerimiz bize ait; Tacize ve Tecavüze hayır! Diktatörlere hayır! Savaşa hayır! Barış hemen şimdi! Savaşa inat yaşasın hayat! Yaşaşın 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü.” görüşleri ifade edildi.

8 Mart:

1857 yılında, New York’ta tekstil fabrikalarında çalışan on binlerce kadın 16 saatlik işgününe, ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı greve çıktılar. Greve çıkan kadınların talepleri 8 saatlik işgünü, daha iyi ücret ve insana yakışır çalışma koşullarının sağlanmasıydı. Kadınların taleplerinin yerine gelmesi için uzun ve zorlu bir mücadele yürütmeleri gerekti. Kadınların ve işçilerin oy kullanma hakkının bulunmadığı, yaşlılık, analık, iş kazası ve hastalık sigortalarının yok sayıldığı bu mücadele döneminde, kadınların varlıklarını simgeleyen talepleri adım adım yayıldı. 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde 17 ülkeden 100 kadın delegenin katıldığı 2. Enternasyonal Kadınlar Konferansında, Alman Delege Klara Zetkin’in 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması önerisi kabul edildi. Bir sonraki yıl 1911’de Avusturya, Almanya, Danimarka ve İsviçre’de yapılan Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarda 1 milyondan fazla kadın vardı. 1917 Ekim Devrimi’nden sonra Sovyetler Birliği’nde 8 Mart resmen bayram ilan edildi. On yıllar boyunca kapitalist hükümetlerce resmen kabul edilmeyen emekçi kadınlar günü, Birleşmiş Milletler’in 1977 yılında aldığı bir kararla, tüm dünyada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başladı.

Bildergebnis für 8 mart tarihcesi clara

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.