Pazar , 5 Şubat 2023

758 milyon kişi okuma-yazma bilmiyor

UNESCO’nun verilerine göre, küresel çapta 15 yaş üzeri 758 milyon kişi okuma-yazma bilmiyor. Bunların üçte ikisini kadınlar oluşturuyor.
Okuma yazma
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun, 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü öncesinde yaptığı açıklamada, küresel çapta 15 yaş üzeri 758 milyon kişinin okuma yazma bilmediğini bildirdi. Bunların üçte ikisini gelişmekte olan ülkelerin kırsal kesimlerinde dezavantajlı durumda bulunan kadınlar oluşturuyor.

Türkiye’de de 7 milyonu aşkın kişinin okuma yazma bilmediği belirtiliyor. Bunların da çoğunu kız çocukları ve kadınlar oluşturuyor.

63 milyon kız çocuğu okula gidemiyor

UNESCO’nun açıkladığı rapora göre, dünya genelinde 263 milyon çocuk okula gitmiyor. Okula gitmeyen çocukların sayısı, Avrupa nüfusunun dörtte birine tekabül ediyor.

Yine dünya genelinde 63 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. Kuruluş, söz konusu kızlardan yaklaşık yarısının ilkokul çağında olduğunu, yaşları 11 ile 16 arasında değişen 16 milyon kız çocuğunun ise hiçbir zaman okuma-yazma öğrenecek şansa sahip olmadığını açıkladı.

Raporda dünya genelinde okul çağında olduğu halde okula gidemeyen erkek çocuklarının sayısının ise 8 milyon dolayında olduğu vurgulandı.

Cinsiyet adaletsizliği ve yoksulluk

UNESCO, kız çocukları ile erkek çocukları arasındaki en büyük eşitsizliğin Arap ülkeleri, Sahra’nın güneyindeki Afrika ülkeleri, Güney ve Batı Asya ülkelerinde görüldüğünü açıkladı.

Raporda, özellikle Güney Sudan, Liberya, Eritre gibi ülkelerdeki kız çocuklarının eğitim konusunda büyük zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. UNESCO’nun istatistiklerine göre, bu ülkelerde 15 yaşında altındaki kız çocuklarının yüzde 60’ından fazlası okula gidemiyor.

Çocukların okula gönderilmeme gerekçelerinin başında cinsiyet adaletsizliği, okullara uzak mesafe ve yoksulluk geliyor. (jurnalnet)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.