Perşembe , 23 Mart 2023

70 kurum kararıyla Hamburg’da yürüyüş yarın

Rojava’da süren ambargo, Kuzey Kürdistan’da Türk devleti eliyle devam eden soykırım politikaları ve Almanya’da mültecilerin her geçen gün giderek ağırlaşan sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Almanya’nın Hamburg kentinde yarın kitlesel bir yürüyüş düzenlenecek.

70’e yakın kurumun çağırıcı olduğu yürüyüş saat 12:00’de Fischmarkt’ta başlayacak. Eyleme, 10 binden fazla kişinin katılması bekleniyor.70 kurumdan karar
Siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve insan hakları kuruluşlar başta olmak özere 70 kurum tarafından desteklenecek olan yürüyüş öncesi kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla tertip komitesi tarafından bir basın toplantısı düzenlendi. GEW (Bilim ve Eğitim Sendikası) binasında düzenlenen basın toplantısında anti faşist aktivist, aynı zamanda WN-BDA (Naziler Tarafından Baskıya Uğrayanlar Derneği) Temsilcisi Cornelia Kerth, Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi  Temsilcisi Yavuz Fersoğlu, insan hakları savunucusu Robert Frank ve Roman Temsilcisi Mitja Petroviç yapılacak olan yürüyüş hakında bilgi verdi.
3 günde 400 mülteci gönderildiCornelia Kerth, Almanya’da göçmenlere karşın çifte standart uygulamaların olduğunu belirterek “Sadece üç gün içerisinde Almanya’da 400 mültecinin iradeleri dışında ülkelerine gönderilmesi bile konunun vehameti açısından her şeyi ortaya koyuyor. Bu insanlara oturum hakkı verilmesi gerekirken zorla bir bilinmeze gönderiyorlar. Cumartesi günü yapılacak olan yürüyüşle sesimizi herkese duyurmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin sorumluluğu var

Hukukçu ve insan hakları savunucusu Yavuz Fersoğlu da şunları söyledi: “Bu savaşın en büyük destekçileri Türk devleti, Suudi Arabistan ve Katar. Bunlar DAİŞ çetelerini finanse ederek insanlığın başına bela ediyor. Yaşanılan bu savaş sonucu yüzbinlerce insan yerinden yurdundan edilerek göç yollarına düşüyor. Rojava’da devam eden bu amborgada tüm bu savaşın sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bu ambargonun kesinlikle kalkması gerekiyor. İnsanların mülteci olmasında Türk devletinin sorumluluğu var.

Öz yönetim de selamlanacak

Bunun yanı sıra Türk devleti eliyle Kuzey Kürdistan’da sürdürülen yıkım ve savaş, batılı ülkelerde gereken yankıyı bulmuyor. Bu ülkeler Erdoğan hükümetine verdikleri destekle bu insanlık suçuna ortak oluyor. Burada başta Hamburg’da yaşayan halkımız ve dostlarımız olmak üzere çevre illerde imkanı olan insanlarımızın güçlü bir katılımını bekliyoruz. Bu yürüyüş, aynı zamanda Kuzey Kürdistan’da hayata geçirilen öz yönetimleri selamlama yürüyüşü olacaktır.”

Y. Özgür Politika  M.Zahit Ekinci / Hamburg

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir