Perşembe , 9 Şubat 2023

5 TV kanalının yayını OHAL kapsamında Başbakanlık emri ile durduruldu

tv-kanallar

TÜRKSAT, 20:00 itibariyle Jiyan TV, Zarok TV, Hayatın Sesi TV, TV 10 ve Van TV dahil çok sayıda kanalın yayınını gerekçe göstermeden durdurdu.

Hayatın Sesi televizyonu internet üzerinden yayın yapmaya devam ediyor. Kanalın Haber Koordinatörü Ercüment Akdeniz taraflarına ulaşan resmi bir bilgi olmadığını duyurdu. Kapatma kararına gerekçe olarak Başbakanlık emri gösterildi. Sosyal medyada #HayatınSesiSusturulamaz kampanyası başlatıldı. Hayatın Sesi; “Yayınımız keyfi bir biçimde durdurulmuştur” açıklaması yaptı.

Karara yönelik TV10 Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

15 temmuz gecesi darbeciler tarafından kesilen yayınımız bu günde KHK ile kesiliyor. Alevi toplumun sesi TV10 başbakanlık emriyle OHAL kanunlarına dayanarak hukuksuz bir biçimde yayını kesildi.

İktidarı kayıtsız şartsız desteklemeyen medyaya verilen bu gözdağı giderek genişleyeceğine hiç şüphe yok. Hukuksal çerçevede yapılması gereken girişimler sonuna kadar yapılacaktır.

TV10 2011 yılından beri aralıksız alevi toplumunun sorunlarını, ihtiyaçlarını, yol erekanını, Samsun’dan, Dersim’e, Tokat’a, Adıyaman, Terolara, Tekirdağ’a, Hacıbektaş’a, Antakya’ya ve Türkiye’nin her tarafında ekranlarına taşıdı. Alevilerin sesi, soluğu oldu.

Tam da Alevilerin Masum-u Pak orucunun başladığı bu gece ve arkasında Yas-ı Muharrem’in başlayacağı bir zamanda TV10’nu susturmaya çalışmak manidar değil mi? Alevilerin evlerinin işaretlendiği bir dönemde bunu yakmak ne anlama geliyor?

Basın yayın ilkelerinden ödün vermeden, özgürlükçü, demokratik, halkçı, barışçıl ve şiddeti amasız red eden yayın politikamızı kendimize rehber edindik. Toplumun dili, gözü, kulağı olduk.

Alevi toplumunun ve demokratik kamuoyunun bu hukuksuzluğu ve yok saymayı kabul etmeyeceğini ve kendi sesine sahip çıkacağına inanıyoruz.

HAKK’IN VE HAKİKATİN SESİ OLMAYA DEVAM EDEĞİZ.

21 TEMMUZ DA OHAL İLAN EDİLDİ

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası 21 Temmuz’da OHAL ilan edildiğini duyurmuştu. Darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar kapsamında ülke genelinde 32 bin kişi tutuklandı. Olağanüstü Hal’in süresi 3 ay olarak belirlenirken, gerekirse sürenin uzatılacağı da belirtilmişti.

Dün düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası, 21 Temmuz’da başlatılan Olağanüstü Hal’in uzatılması tavsiye edildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nun OHAL’i üç ay uzatılması tavsiyesine işaret ederek “Belki 12 ayda yetmeyecek” dedi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.