Pazar , 5 Şubat 2023

1 MAYIS HAMBURG’DA COŞKUYLA KUTLANDI

SURİYE’DE ALEVİLERE YÖNELİK KATLİAM 1 MAYIS’TA  PROTESTO EDİLDİ
Almanya’da bu yıl 1 Mayıs’ın   temel sloganı ‘Geleceğimizi Hep birlikte Şekillendirelim’

IMG_20150501_113738

Süheyla Kaplan

İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü  1 Mayıs, bütün dünyada olduğu gibi  Hamburg’da da coşkuyla kutlandı. Alman Sendikalar Birliği (DGB)  öncülüğünde gerçekleştirilen mitinge siyasi parti temsilcileri, sendika örgütleri ve göçmen kuruluşları katıldı.

IMG_20150501_114812

Hamburg’da Rödingsmarkt meydanında başlayan  1 Mayıs  yürüyüşü, Fischmarkt meydanına kadar kortejler eşliğinde devam etti. Fischmarkt meydanında  düzenlenen  mitinge  Alman Sendikalar Birliği, Fransız ve Yunan sendika temcilcileri  ve  değişik kurumlar adına yapılan konuşmalardan sonra  olaysız bir şekilde son buldu.

IMG_20150501_113915
ALEVİLER 1 MAYIS MİTİNGİNE  DESTEK VERDİ

Suriye’de İştebrak Köyü’nde İŞİD terör örgütü tarafından Alevilere yönelik katliam Hamburg’daki Alevi örgütleri tarafından protesto edildi.

IMG_20150501_121317

Alevi örgütleri adına konuşma yapan Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurali Demir, Alevilere yönelik katliama sessiz kalmayacaklarını ifade ederek, ‘’ AKP hükümetinin silah ve lojistik yardım yaptığı selefist, cihadist çeteler Türkiye sınırlarını ellerini kollarını sallayarak geçiyorlar. Sınırlarını selefist, cihadist çetelere açıp yeni bir Maraş, Dersim, Sivas yaratmak istercesine çetelere davetiye çıkaran Alevifobik AKP’ye dur demek gerekiyor. AKP’ye ve kirli oyunlarına dur deme her bireyin insanlık görevidir’ dedi.

‘’ ERDOĞAN DEMOKRASİ DERSİ VERMEDEN ÖNCE KENDİ ÜLKESİNE BAKSIN’

1

Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Demirel de, Suriye’de Alevilere yapılan katliamı şiddetle kınadığını belirterek şöyle konuştu.
‘’ Bu katliamda AKP hükümeti de sorumludur. Şengal, Kobani ve Rojava’da İŞİD’çilerin eğitimine destek veren  Türkiye, yaralı cihadistlerin hastanelerde tedavi edilmesine de izin vermektedir. Suriye’de, Kuzey Irak’da kanların dökülmesinde Türkiye’nin de rolü var. Bugün Erdoğan bir başka ülkeye demokrasi dersi vermeden önce kendi ülkesindeki demokrasiyi gözden geçirmeli’.
‘’ERDOĞAN ÖNCE KENDİ ÜLKESİNDEKİ DEMOKRASİSİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN’

1 Mayıs’da Taksim meydanının kapatılmasını da eleştiren Demirel, ‘’Türkiye’de çocuklar sokaklarda öldürülüyor. Gazetecilere, aydınlara, sivil örgütlere  yönelik baskılar hala devam etmekte. Erdoğan demokrasi konusunda önce kendine düşen görevleri yerine getirmeli. Suriye’de yapılan katliamlara ve halklar üzerinde oynanan oyunlara karşı sesiz kalmayacağız. Bugün Suriye’deki Alevi kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz’ dedi.

P1040143

Hamburg’da düzenlenen 1 Mayıs Yürüyüşüne ayrıca, Hamburg  Eyalet Başbakanı Olaf Scholz, Eyalet Başbakan yardımcısı Katharine Fegebank , DGB Hamburg Başkanı Katja Kager’in yanı sıra    Fransa ve Yunanistan’dan sendika temsilcileri de katıldı.

P1040125
Öte yandan Hamburg’da otonom gruplar olarak bilinen göstericiler ‘uluslararası dayanışma’ adı altında yürüyüşlerine devam etti.

MÜLTECİLERLE DAYANIŞMAK İÇİN DEVAM EDEN GÖSTERİLERDE 35 KİŞİ YARALANDI

Akşam üstü ise göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Altona ve Feldstr. semtlerinde otonom gruplar olarak bilinen göstericiler, ‘Hamburg kırmızı görür‘ pankartları altında Hamburg Senatosu’nun mülteci politikasini protesto eden yürüyüşlerine devam etti.Yoğun polis kordonu altında başlayan ve 7 bin kişinin katıldığı açıklanan yürüyüşlerde, göstericiler maskeli gerekçesiyle polisler başlangıçtan kısa bir süre sonra müdahale etti.Şehrin eğlence merkezi Reeperbahn semtinde polislerle göstericiler arasında yer yer çatışmalar sürdü.

35 göstericinin yaralandığı ve gözaltına alındığı açıklanan 1 Mayıs gösterileri, şehrin değişik semtlerine dağılarak devam etti. Winterhude semtinde park halinde Land Rover marka bir cip ile Holstenstr’de büyük bir çöp konteynerinin ateşe verildiği, öte yandan saldırıya uğrayacağı endişesiyle motorsikletli bir polisin, aracını bırakarak kaçtığı açıklandı.

DSC_0128

Foto: Süheyla Kaplan, Güncel, Avrupa Postası

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.