Çarşamba , 5 Ekim 2022

300 bin kişi TTIP ve CETA’yı protesto etti

Almanya’nın yedi büyük kentinde düzenlenen gösterilerde AB’nin ABD ve Kanada ile imzalaması planlanan TTIP ve CETA protesto edildi. Organizatörler gösterilere  300 binin üzerinde kişinin katıldığını açıkladılar.

Almanya’nın 7 büyük şehrinde sabah saatlerinden itibaren gösterilerin başlayacağı meydanlara, otobüsler, trenler ve özel araçlarla ulaşan göstericiler ellerinde TTIP ve CETA’ya karşı pankart, balon ve dövizler taşıdılar. Buluşma alanlarından sonra kent içinde yürüyüşler yapıldı

Yürüyüşlere, Berlin’de 70 bin, Hamburg’da 65 bin, Köln’de 55 bin  Frankfurt’ta 50 bin, Stuttgart’ta 40 bin, Münih’te 25 bin ve Leipzig’de 15 bin civarında kişi katıldı.

Avrupa Birliği (AB) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında imzalanması planlanan Atlantik aşırı Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve AB ile Kanada arasında imzalanacak olan Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması (CETA) 17 Eylül cumartesi günü Almanya’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

“CETA ve TTIP’yi durdurun-Adil bir dünya ticareti için” sloganını taşıyan gösterilere 300 binden fazla kişi katıldı. Organizatörlerin verdiği bilgilere göre, Berlin’de 70 bin, Hamburg’da 65 bin, Köln’de 55 bin civarında kişi gösterilerde anlaşmaları protesto etti. Bunun yanı sıra Frankfurt’taki gösterilere 50 bin, Stuttgart’ta 40 bin, Münih’te 25 bin ve Leipzig’de 15 bin civarında kişi katıldı.

Gösteriler, DGB’ye bağlı sendikalarında içinde bulunduğu ve  değişik alanlarda örgütlü yaklaşık 30  Sivil toplum kuruluşu, çevre, tüketiciyi koruma örgütleri, çiftci birlikleri tarafından düzenlendi.

Protesto gösterilerine, Yeşiller partisi, Korsan parti, Sol Parti’de üye ve politikacıları ile katıldılar. Hamburg’da yapılan konuşmalarda, Sağcı, ırkçı, Populist AfD gibi parti ve örgütlerin bu yürüyüşte yerleri olmadığı ifade edildi.

AB ile ABD arasındaki TTIP müzakereleri 2013 yılından beri devam ediyor. Bu anlaşmada, dünya ticaretinin yüzde 40’ını oluşturacak bir ekonomik alan yaratılması öngörülüyor. Bu anlaşmaya destek verenler, Atlantik’in iki yakasında pazarların karşılıklı olarak açılmasıyla, ekonomik büyümenin ve istihdamın artacağını ümit ediyor.

Anlaşmaya karşı çıkan çevre ve tüketiciyi koruma örgütleri ile sendikalar ise bu anlaşma yüzünden ürünlerde standartların düşmesinden kaygı duyuyor ve yürütülen müzakerelerin şeffaf olmamasını eleştiriyorlar. TTIP’e karşı çıkanlar ayrıca çevre konusunda Avrupa standartlarının korunması, herkes için adil çalışma hakları gibi konularda baskı yapmaya çalışıyor.

 

TTIP’in kopyası CETA

AB ile Kanada arasında imzalanması planlanan CETA ise TTIP’e çok benziyor. Bu anlaşmanın 27 Ekim’de Avrupa Birliği Liderler Zirvesinde onaylanması gerekiyor. Ardından anlaşmanın, ulusal parlamentoların onayına sunulması öngörülüyor.

Yeşiller partisi Alman Meclisi grubu ise federal hükümete çağrıda bulunarak, 27 Ekim’de Brüksel’de yapılacak zirvede anlaşmayı onaylamamasını ve anlaşmanın geçici olarak uygulanmasına izin vermemesini istiyor.

CETA’ya karşı  125 bin kişi yargıya başvurdu

Yapılan konuşmalarda, Kanada ile AB arasında ekim ayında imzalanması planlanan Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması’na (CETA) karşı 125 binden fazla kişinin dilekçesiyle Federal Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptığı belirtildi.

Öte yandan gözler pazartesi günü Wolfsburg’da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yönetiminin yapacağı toplantıya çevrildi. Bu toplantıda CETA’ya verilecek destek konusunda karar alınacak. Bu karar CETA’ya destek veren Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel açısından önem taşıyor. Eğer parti anlaşmayı desteklemezse, bu Ekonomi Bakanı Gabriel’i zor durumda bırakacak.

DAHA FAZLA FOTO:>>>

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.