Perşembe , 1 Aralık 2022

3 ayda Hayırcılara 185 saldırı ve engelleme

Referanduma 14 gün kaldı. ‘Hayır’cılara yönelik engellemeler had safhaya ulaştı. Afişler toplatılıyor, eylem yapanlar lince uğruyor. Partilerin seçim şarkıları yasaklanıyor, konuşma yapmalarına izin verilmiyor

Referanduma sayılı günler kalırken, baskılar da yoğunlaştı. ‘Hayır’ cephesine yönelik hak ihlalleri son iki haftada yoğun artış gösterdi. 1 kişi öldürüldü, linç girişimleri arttı. HDP, MHP’li muhalifler ve CHP’lilerin referandum çalışmaları engelleniyor. Kürt kentlerinde sandıklar güvenlik gerekçesiyle korucu köylerine taşınıyor.

“Salon verilmiyor”, “Seçim otobüsleri kentlere alınmıyor”, “Hayır diyenler lince uğruyor” , “Seçim şarkısı yasak”, “HDP’nin sandık görevlileri kabul edilmiyor” son günlerde en fazla telaffuz edilen cümleler. HDP’liler, CHP’liler ve MHP’li muhalifler bir çok kentte engelleme ile karşılaşıyor. Zaman zaman silahların da konuştuğu çalışmalarda, hayırcıların önündeki engeller bitmek bilmiyor. Son dönemlerde AKP’li vekilleri her ne kadar Kürtçe üzerine politika yapsa da ‘Hayır’ Kürtçe afişler toplatılıyor. Şimdiye kadar 185 hak ihlali yaşandı.

1 kişi öldürüldü

AKP’li siyasetçilerin kullandığı dil ortamı da gerginleştiriyor. 30 Mart’ta Sivas’ta Hüseyin Eser adlı kişi “hayır” dediği için öldürüldü. İlk kez bir kişi öldürülmüş oldu. Çorlu, Tekirdağ, Manisa, Kocaeli, Ankara, İstanbul gibi illerde “Hayır” etkinliklerine linç girişimi yapıldı. Bir çok kentte düzenlenen etkinlikler de polis müdahalesi de gerçekleşiyor. Şimdiye kadar gözaltına alınanların sayısı 100’den fazla.

Mikrofonlar kesiliyor

31 Mart’ta CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay’a referandum çalışmaları için gittiği Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde mikrofon yasağı kondu. 30 Mart’ta HDP Sözcüsü Osman Baydemir’in Cizre’de sokakta partililere hitap etmesine polis izin vermedi. MHP’li Meral Akşenir’in Isparta ve Ankara’da güvenlik gerekçesiyle miting yapılmasına izin verilmedi.

Son bir günde yaşananlar

1 Nisan günü Hayırcı’lara yönelik hak ihlalleri son üç ayın özeti gibi.  Bir günde 7 hak ihlali yaşandı. Kocaeli’nde polis müdahalesinde 1 kişi yaralandı, 1 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır’da HDP’nin seçim şarkısı “Na” yasaklandı ve araçlarına el konuldu.  Manisa’da CHP’li Turgut Yıldız Biçer, sözlü tacize uğradı. Hayır’ diyeceğini açıklayan Saadet Partisi’nin binasına geceyarısı ‘Evet’ pankartı asıldı. Urfa’da, HDP’nin üzerinde Figen Yüksekdağ’ın fotoğraflarının yer aldığı referandum afişleri, mahkeme kararıyla toplatıldı. Ankara Valiliği, “Hayır” çalışması yürüten Meral Akşener’in mitingine ‘güvenlik’ gerekçesiyle izin vermedi. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Heykel Medyanı’nda “Hayır” çalışması yapanlara 70 kişilik grup  tarafından saldırı düzenlendi. “Hayır” çalışması yapan grubun da karşılık vermesi ile saldırı kavgaya dönüştü. Daha sonra olay yerine polisin gelmesi ile birlikte iki grup ayrılırken, iki kişinin hafif yaralandığı belirtildi.

Son üç ayda ‘hayırcılara’ yönelik yaşanan hak ihalleri gün gün derledik.

Ocak

1) 2 ve 3 Ocak’ta İstanbul Okmeydanı’nda Başkanlık karşıtı kampanya çalışması yürüten Halkevleri üyesi 2 kişi gözaltına alındı.
2) 5 Ocak’ta İzmir’de ‘Hayır’ kampanyası afişi asan TKP üyesi 5 kişi idari para cezasına çarptırıldı.
3) 9 Ocak’ta Anayasa Görüşmeleri’nin başladığı gün, Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği Platformu’nun TBMM önünde yapacağı basın açıklaması polis tarafından engellenirken aralarında milletvekillerinin de bulunduğu kitleye plastik mermi ve tazyikli suyla saldırı gerçekleştirildi.
4) 10 Ocak’ta Ankara Valiliği ‘güvenlik gerekçesiyle’ her türlü gösterinin yasaklandığını duyurdu.
5) 11 Ocak’ta Sinop’ta ‘Başkanlığa Hayır’ afişi asan 2 TKP üyesi gözaltına alındı.
6)Ankara Tuzluçayır’da ‘Başkanlığa Hayır’ kampanyası yürüten 2 Halkevi üyesi gözaltına alındı.
7)12 Ocak’ta Karaman CHP Gençlik Kolları üyesi 3 kişi ‘Başkanlığa Hayır’ yazılamaları sebebiyle gözaltına alındı.
8) 13 Ocak’ta Adana’da Halkevleri üyesi 4 kişi, ‘Başkanlığa Hayır’ bildirisi dağıtmaları gerekçesiyle gözaltına alındı.
9) CHP Mersin Gençlik Kolları üyesi 4 kişi ise yazılama gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı’na hakaretten gözaltına alındı.
10) 14 Ocak’ta İstanbul Kadıköy’de 2 kişi ‘Başkanlığa Hayır Gençlik Var’ bildirisi dağıtırken darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı.
11) 17 Ocak’ta Adana’da ‘Başkanlığa Hayır’ bildirisi dağıtan 3 Halkevleri üyesi gözaltına alındı.
12) 23 Ocak’ta Ankara Batıkent’te ‘Başkanlığa Hayır Gençlik Var’ bildirisi dağıtan 8 Genç-Sen üyesi gözaltına alındı.
13) İstanbul Beşiktaş-Kadıköy vapurunda ‘Başkanlığa Hayır’ şarkısı söyleyen gençlerin gözaltına alınmasını halk engelledi.
14) 24 Ocak’ta Ankara Batıkent’te ‘Başkanlığa Hayır’ bildirisi dağıtan TKP üyesi 16 kişi gözaltına alındı.
15) Çanakkale’de ‘Yeter’ başlıklı bildiri dağıtan 5 TKP üyesi ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alındı.
16) 25 Ocak’ta ‘Hayır’ çağrısı yapan Kamu-Sen genel merkezine 25 kişilik bir grup saldırdı. Konfederasyon binasını basan grup Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un istifasını istedi.
17) 26 Ocak’ta Parlamento’da teklifin kabul edilmesinin ardından İstanbul Maltepe’de ‘Hayır’ çalışması yapan gençlere AKP’liler silahla saldırdı. Bir kişi yaralandı.
18) Adana, Ankara ve Çanakkale’de toplam 20 TKP üyesi dağıttıkları ‘Yeter’ bildirisi gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.
19) 27 Ocak’ta suç örgütü lideri Sedat Peker ‘Hayır’ diyenleri tehdit etti: Sokağa çıkan olursa onları sokakta bekliyor olacağız!
20) 29 Ocak’ta Saray’daki toplantılara gitmeyen Beyoğlu Kamer Hatun Muhtarı ‘devlet büyüklerine hakaret’ten tutuklandı.
21) Bursa’da, referandumda hayır oyu vereceğini söyleyen esnaf “muhbir vatandaş” tarafından şikayet edildi, gözaltına alındı.
22) 30 Ocak’ta Antalya’da ‘Hayır’ bildirisi dağıtan 3 Birleşik Haziran Hareketi üyesi gözaltına alındı.
23) 31 Ocak’ta CHP PM Üyesi Sera Kadıgil, attığı tweetlerden dolayı gözaltına alındı.
24) Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Malatya İl Seçim Müdürü Gürsel Dursun, kişisel Facebook hesabında “Kılıçdaroğlu’nun başı için evet” yazılı bir mesaj paylaştı.

Şubat

25) 3 Şubat’ta Antalya’da “Hayır’ afişi yapan 3 kişi gözaltına alındı. Aynı gün IŞİD propagandasından gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı. Şüphelilerin, örgütün Suriye ve Irak’taki diğer örgüt üyeleriyle de sık sık temasa geçtikleri iddia edildi.
26) Barış Manço’nun ölüm yıldönümünde ‘Hayır’ şarkısını isteyen dinleyicinin isteği “Biz o toplara girmeyelim şimdi” denilerek reddedildi.
27) Başbakan Binali Yıldırım, “Rejimin değiştiği yok, değişen değişimin ta kendisi, değişime direnenler yok olacak” dedi.
28) 3 Şubat’ta Ümraniye Modoko Camii İmamı Hüseyin Güleç, verdiği cuma vaazında ‘Başkanlık sistemine Hayır’ diyenleri gafillikle suçladı, AKP’nin icraatlarını sayarak ‘Evet’ propagandası yaptı.
29) Düzce’de, ellerinde tabanca ile çektirdikleri fotoğrafı, ‘Başkanlık sistemine Hayır diyenleri tıpkı 15 Temmuz gibi sokaklarda bekliyor olacağız’ notuyla sosyal medyada paylaşan 19 yaşındaki S.A. ve 17 yaşındaki G.E., nöbetçi mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
30) 4 Şubat’ta Kadıköy Bahariye’de başkanlık anayasasına ilişkin referandumda ‘Hayır’ çağrısı yapanlara polis silah çekerek saldırdı. Saldırıda 3 kişi gözaltına alındı.
31) 5 Şubat’ta ‘Hayır’ pankartı asılan SYKP Sultangazi bürosuna polis saldırdı ve SYKP üyesine silah doğrulttu.
32) Misvak Dergisi, yayımladığı bir karikatürde ‘Hayır’ diyenlere şeytan göndermesi yaptı.
33) Başbakan Binali Yıldırım, ‘Hayır’ diyenleri “teröre destek vermekle” suçladı.
34) ‘Hayır’ oyu vereceğini açıklayan onlarca MHP il ve ilçe yöneticisi, MHP tarafından tasfiye edildi.
35) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Dikkat ederseniz hayırcılar milletten korkanlardır” dedi.
36) Yandaş Yeni Akit Gazetesi, Meltem Cumbul’un ‘Hayır’ açıklamalarını, “Meltem Cumbul’dan hayır provokasyonu” şeklinde verdi.
37) 8 Şubat’ta Erzurum’da Başkanlık sorusuna ‘Hayır’ diyen öğretmeni mülakattan geçirmediler.
38) Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde, “Ne yaparsanız yapın başkanlığa liselerden de hayır” pankartı açarak, oturma eylemi yapan 4 liseli gözaltına alındı.
39) 9 Şubat’ta Ankara Çayyolu meclisinden 2 kişi ‘Hayır’ afişi asarken polisin ifadesiyle “milletvekili şikayeti üzerine” gözaltına alındı.
40) 10 Şubat’ta Sabahattin Önkibar’ın “Devlet Bahçeli ve MHP İçin Her Şey” kitabının toplatılmasının ardından kitabı yayımlayan Kırmızı Kedi Yayınevi’nin İstanbul Gümüşsuyu’ndaki merkezine saldırı oldu.
41) EMEP’in Tuzla’nın Aydınlı Mahallesi’nde üzerinde “Tek Adam Rejimine ve OHAL Anayasasına Hayır!” yazan Emek Partisi imzalı 500 afiş bir gecede söküldü.
42) 11 Şubat’ta İrfan Değirmenci ‘Hayır’ dediği için Kanal D’den atıldı.
43) ‘Hayır’cı Türk-Büro-Sen Başkanı Fahrettin Yokuş’a silahlı saldırı yapıldı.
44) Meral Akşener’in Çanakkale’de yapacağı programda salonun elektrikleri kesildi, salona polis girdi. Akşener konuşmasını megafon ve telefon ışıklarıyla yaptı.
45) 12 Şubat’ta Posta Gazetesi’nde çalışan Hakan Çelenk, ‘Hayır’ dediği için kovuldu.
46) Erdoğan, “Esasında ‘Hayır’ diyenler 15 Temmuz’un yanındadır” dedi.
47) 13 Şubat’ta AKP’li Çayırova ve Darıca belediyeleri salonları CHP’nin ‘Hayır’ paneline kapattı.
48) MHP’de ‘Hayır’ diyeceğini açıklayan 4 isim, kesin ihraç talebiyle disipline sevkedildi.
49) Sultangazi’deki STK’lerin Tokat Zile Kervansaray Köyü Derneğinde yapılacak ‘Hayır forumu’, polis tarafından izin alınmadığı gerekçesiyle engellendi ve polis derneği KHK ile kapattıracağı tehdidinde bulundu.
50) ‘Hayır susturulamaz, üniversite teslim olmaz’ diyerek Kocaeli Üniversitesi Anıtpark önünde toplanan öğrencilere polis saldırdı, 10 kişi gözaltına alındı.
51) Denizli’de MHP’li “hayır”cılara verilen salon kaymakam tarafından iptal edildi
52) 14 Şubat’ta Başbakan Binali Yıldırım kendi ‘Hayır’cı listesine IŞİD’i ekledi
53) “Dumansız hava” kampanyasını desteklemek üzere bakanlığa bağlı Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bastırılan “Sigaraya Hayır” afiş ve broşürleri toplatıldı.”
54) Orhan Pamuk’un Hürriyet’e verdiği ve ‘Hayır’ oyu vereceğini açıkladığı söyleşisi yayımlanmadı.
55) AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, referandumda hayır çıkması halinde partililerden iç savaşa hazırlanmalarını istedi.
56) 16 Şubat’ta İzmir’de ‘Hayır’ çalışması yapan 2 CHP’li kadın, ‘Evet’ci 2 kişi tarafından darp edildi.
57) İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin “kampüslerde ‘Hayır’ın sesini büyütme” çağrısı yaptığı açıklamada 6 öğrenci gözaltına alındı.
58) Başbakan Binali Yıldırım, ‘partili cumhurbaşkanlığını’ hedefleyen anayasa değişikliği referandumunda PKK, ‘FETÖ’, DHKP-C’nin ardından IŞİD’in de ‘Hayır’ dediğini öne sürdü.
59) Yeni Akit yazarı Şevki Yılmaz, ‘Hayır’ diyenleri ‘din ve namus düşmanı’ olmakla suçladı.
60) 17 Şubat’ta Kayyım atanan Sur Belediyesi, tüm çalışanlarının cep telefonlarına, referandumda “Evet” oyu verilmesini istedi.
61) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gaziantep mitingine kamu personeli zorla götürüldü.
62) 20 Şubat’ta Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cevdet Kayafoğlu Twitter hesabından: “Vereceğiniz oy, aynı zamanda PKK’ya destek oyudur. Haberim yoktu demeyin.” “PKK anayasa referandumunda ‘hayır’ çağrısı yapmış. Sandıkta ‘hayır’ diyecek olanlar PKK ile aynı muameleyi göze alıyorlar demektir. Küsmece yok.” paylaşımında bulundu.
63) 18 Şubat’ta AKP Avusturya Teşkilatı Sorumlusu Mahmut Koç referandum hayır çıkarsa iç savaş çıkacağını söyledi.
64) 18 Şubat’ta Kadıköy’de Moda Aile Çay Bahçesi işletmecileri dağıtılan ‘Hayır’ bildirilerine engel oldu.
65) 18 Şubat’ta Erdoğan ‘Hayır’ diyenlere yönelik “Şerre rıza şerdir” ifadelerini kullandı.
66) 5 Şubat’ta Digiturk gerekçesiz bir biçimde film arşivinden “NO” filmini kaldırdı.
67) 19 Şubat’ta Erdoğan Anayasa değişikliğine karşı çıkanlara “gafiller” dedi.
68) 17 Şubat’ta Süheyl Batum “Hayır” gezilerine katıldığı için Bahçeşehir Üniversitesi’nden atıldı.
69) Adana’da ve Maltepe’de çete mensuplar ‘Hayır’ çalışması yürüten Haziran Hareketi üyelerine satır ve sopalarla saldırdı.
70) Cerattepeliler’in kar üzerine yazdığı ‘Hayır’ yazısına polis tahammül edemedi. Polis kara yazılı ‘Hayır’a müdahale ederek sildi.
71) Samsun’da polis olmayan YSK kararıyla ‘Hayır’ çalışması yürütenleri engellemeye çalıştı.
72) 21 Şubat’ta Selin Sayek Böke’ye ölüm tehdidi gerçekleştirildi. Böke canlı yayındayken televizyon kanalını arayan bir şahıs, “zorluk yaşamak öyle olmaz, böyle olur” diyerek, Böke’yi öldürmekle tehdit etti.
73) 22 Şubat’ta Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), anayasa değişikliği konusunda görüş açıklayan Yargıçlar Sendikası Genel Sekreteri Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında inceleme başlattı.
74) 23 Şubat’ta Akit gazetesi yazarı eski milletvekili Şevki Yılmaz Akit TV’de “16 Nisan’ın zaferle çıkacağına dair Hadis-i Şerif var” ifadelerini kullandı. Ayrıca “Türkiye gitti mi Beytullah gider. 16 Nisan’da EVET demek Beytullah’ta Ebabil Kuşu olmak demek” diye konuştu.
75) 25 Şubat’ta Ümraniye’de ‘Hayır’ çalışması yürüten Haziran Hareketi üyeleri saldırıya uğradı, bir Haziran Hareketi üyesi bıçaklandı.
76) 22 Şubat’ta Akdeniz Üniversitesi’nde “Başkanlığa Hayır” bildirisi dağıtan 3 öğrenciye polis müdahale etti ve toplam 8 kişi gözaltına alındı.
77) 23 Şubat’ta İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde “Başkanlığa #Hayır” yazılı pankart asan Nurhak Sabur ve Fırat Ortaç gözaltına alındı.
78) 21 Şubat’ta Antakya’daki Armutlu mahallesinde “Başkanlığa hayır, gençlik var” bildirisi dağıtan 4 öğrenci gözaltına alındı.
79) Ankara Valiliği’nin üniversite rektörlerine gönderdiği bir yazıyla kampüs içlerinde seçim propagandasının yasaklandığını duyurdu.
80) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabı ‘Hayır’ yazılamaları ile ilgili şikayetleri anında devreye alırken, ‘Evet’ pankartlarıyla ilgili şikayetleri “Yasadışı olduğuna dair bilginiz var mı?” diyerek sorguladı.

Mart

81) 1 Mart’ta Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde ‘Hayır’ bildirisi dağıtan öğrencilere özel güvenlik saldırdı, 8 öğrenci gözaltına alındı.
82) 2 Mart’ta Kocaeli Belediyesi su faturalarındaki “su kayıp kaçağına HAYIR” yazısını kaldırdı.
83) Malatya’nın Akçadağ ilçesi AKP’li Meclis Üyesi Cumali Doğan, sosyal medyada yaptığı referandum paylaşımında “94 yıllık sarhoşların kurduğu rüyalar bitti. Tabii ki evet” ifadelerini kullandı.
84) 2 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan “Hayır’ın gideceği yer Kandil, hayır eşittir çukurdur.” dedi.
85) CHP Konak Gençlik Kolları’nın “Hayır” bildirisi dağıtması Konak Meydanı’nda polis tarafından engellendi.
86) Cumhuriyet Halk Partisi Fatih İlçe Başkanlığı’nın Anayasa değişikliği ile ilgili referandumda ‘Hayır’ kampanyası amacıyla Eminönü Meydanı’na getirdiği araca onay verilmedi.
87) Karşıyaka Nergiz’de AKP Gençlik Kolları üyeleri kendilerine polis süsü vererek Haziran Hareketini engellemeye çalıştı.
88) 4 Mart’ta CHP Milletvekili İlhan Cihaner’in İstanbul Kültür Üniversitesi’nde katılacağı Anayasa paneli üniversite yönetimi tarafından yasaklandı.
89) Esenler Belediyesi CHP’nin referandum için hazırladığı araçları engelledi.
90) 4 Mart’ta Sinan Oğan’a konferans sırasında “Hareketin lideri Devlet Bahçeli” sloganı atan bir grup tarafından saldırı oldu.
91) 4 Mart’ta KTÜ İnşaat Mühendisliği kantininde “Üniversite başkanlığa Hayır diyor” afişleri asan öğrencilere saldırı oldu, bir öğrencinin burnu kırıldı.
92) Süheyl Batum’un Beykent Üniversitesi’nde gerçekleştireceği Anayasa paneli üniversite yönetimi tarafından engellendi.
93) Metin Feyzioğlu’nun Malatya’da katılacağı Hayır paneli için ADD’ye yer verilmedi.
94) 5 Mart’ta Erdoğan ‘Hayır’ diyenleri terörist ve katil ilan etti: “15 Temmuz’da bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları” dedi.
95) İktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin ilahiyatçı yazar Hayrettin Karaman ‘Hayır’ diyenleri İslam karşıtlığı ile suçladı.
96) Bengütürk TV Genel Yayın Yönetmeni Murat İde, referandumda “Hayır” diyeceği için Bahçeli tarafından kanaldan gönderildi.
97) AKP Sinop il teşkilatı yönetim kurulu üyesi Musa Yıldırım, referandumda “hayır” diyecek olanları silahla tehdit etti.
98) Mersin’de üzerinde “Hayır” yazan stickerı yapıştıran Halkevleri üyesi Osman Ertürk gözaltına alındı.
99) Prof. Dr. Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu ile birlikte Adana’da Akdeniz Radyo’da gerçekleştirmek istedikleri ortak yayının yoğun şekilde frekans ve siber saldırıya maruz kaldığını açıkladı.
100) 7 Mart’ta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik Twitter hesabından “Hayır diyenlere: 7 Haziran sonrası Türkiye’deki kaos ve istikrarsızlığı mumla ararsınız” paylaşımında bulundu.
101) Meral Akşener’in Edirne’de “Hayır” konuşması yapacağı salon tadilata alındı. Eski MHP Edirne İl Başkanı Avukat Mehmet Tolga Akalın, Twitter hesabından tadilat kararını duyururken, “Sn. Meral Akşener’in Edirne ziyaret programı kapsamında Edirne Ticaret odası söz verdiği salonunda tadilat kararı aldı. Bunlar hep Almanya’nın işleri” diye yazdı.
102) 8 Mart’ta Ümit Özdağ ve Yusuf Halaçoğlu’nun Silifke’deki toplantısı basıldı, masalar, sandalyeler kırıldı.
103) Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz, ‘Hayır’ diyeceklerini açıklayan Ülkü Ocakları’nın eski başkanlarını tehdit etti: “Ateşle oynamasınlar, kendilerine çok pahalıya mal olur.”
104) MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sinan Oğan’a yapılan saldırıyla ilgili “Bunun neresini değerlendireyim. Bir kişi kürsüyü yıkıyor. Kimseye bir şey olmuyor. Ülkücü hiçbir şeyi yarım bırakmaz, anlaşıldı mı?” dedi.
105) Eskişehir’de Emniyet Meral Akşener’in toplantısının afişlerini kaldırttı.
106) 9 Mart’ta İstanbul Üniversitesi’nde “Hayır” çalışması yapan Türkiye Komünist Partili öğrencilere polis ve özel güvenlik saldırdı, 7 öğrenci gözaltına alındı.
107) 9 Mart’ta özel güvenlik ve polis, Gayrettepe Metro’da, ‘Hayır’ bildirisi dağıtan “Mühendisler Mimarlar ve Şehir Plancıları Hayır Diyor” grubuna müdahale ederek grubu engellemeye çalıştı.

108- 10 Mart ; MHP Disiplin Kurulu, Sinan Oğan, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan ve İsmail Ok’un oybirliğiyle ihraç etti.
109- 11 MART: – MHP’den ihraç edilen Antep Milletvekili Ümit Özdağ, kendisine ve MHP’li muhalif parti arkadaşları Meral Akşener, Sinan Oğan ile Koray Aydın’a yönelik suikastler düzenlenebileceğini iddia etti.
110- 11 Mart: Bitlis’in Tatvan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın talebi üzerine İl Seçim Kurulu’nca 28 ayrı köydeki sandıkların ağırlıkta korucuların bulunduğu çevre köylere taşınması ve söz konusu sandık bölgesinde, referandum oylamasında sandık kurulmamasına karar verildi.
111- 13 MART: Çanakkale’de “hayır” çalışması yapan SGDF’lilere gözaltı. En az 5 gözaltı.
112- 13 Mart: Kocaköy Kaymakamı’nın talebi üzerine 8 sandığın yerlerini değiştiren İlçe Seçim Kurulu, HDP ve CHP’li üyelerin muhalefet şerhi koymasına rağmen bölgede yaşanan çatışmaları gerekçe gösterdi.
113-14 Mart HDP Avcılar Yeşilkent temsilciliğinde referandum çalışması yürütmeyi planlayan HDP’lilere kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırı yapıldı.
114- 14 MART: Esenler’de AKP’li bir grup CHP’ye ait ‘Hayır’ aracını görünce etrafına toplandı. Şoförü önce tartaklamaya çalışarak, sonra da sözlü tacizle aracı alandan uzaklaştırmaya çalıştı. Yaşlı bir kadının dimdik durup “Her şeyi zorbalığınıza bahane ediyorsunuz, terbiyesizler! İnadına hayır!” diyerek saldırıya tepki göstermesi dikkat çekti.
115-15 Mart: Erciş’te HDP ve DBP’nin anons aracını durduran polis, “Sadece yolcu taşıyabilir bu araç kiraya verilemez” diyerek el koydu.
116-15 Mart: Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin Denizli’de açtığı “Hayır” standına ırkçı bir grup bıçak ve taşlarla saldırdı, bir kişi yaralandı.
117-15 Mart Giresun’da referandum çalışması yürüten CHP’li vekil Bülent Bektaşoğlu kahvehanede saldırıya uğradı.
118-15 Mart: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde referandum çalışması yapan Osmanlı Ocakları üyesi bir gruba, üniversiteden başka öğrencilerin karşı çıkması sonucu arbede yaşandı.Ağrı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi kantininde Osmanlı Ocakları üyesi bir grup sivil polis eşliğinde referandum çalışması yaptı. Üniversite öğrencilerinin “Burası üniversite burada siyaset yapamazsınız” söylemi üzerine sivil polisler öğrencilerin üzerine yürüdü. Yaşanan kısa süreli tartışmadan sonra Osmanlı Ocakları üyeleri sivil polis eşliğinde geri çekildi.
119- 16 Mart: Tekirdağ Çerkezköy’de üniversite öğrencisi iki genç CHP Kadın Kolları üyelerinin dağıttığı “Hayır” broşürünü aldıkları için bir grup tarafından darp edildi. CHP’li Candan Yüceer, darp edilen gençlerin AKP’nin seçim aracıyla hastaneye götürüldüğünü, ardından korkutuldukları için AKP ilçe Başkanlığı’nda “Bizi öldüresiye dövdüler. AKP’li yetkililer bizi kurtardı, şikayetçi olmayacağız” açıklaması yapmak zorunda kaldıklarını belirtti.

120- 16 MART İstanbul Güngören’de 16 Nisan referandumu için bir üst geçitte yan yana asılan iki pankarttan ‘Hayır’ yazılı olanı kimliği belirsiz kişiler tarafından kesildi.
121- 16 MART: Sabah saatlerinde Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında aralarında 8 mahalle muhtarının da bulunduğu 40’ın üzerinde kişi gözaltına alındı.
122-16 Mart: HDP’li iki vekil referandum çalışması sırasında gözaltına alındı
123 16 mart CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin konuşması, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nce, Aylin Nazlıaka’nınki Bilgi Üniversitesi, Meral Akşener’in katılacağı toplantı ise Niğde Valiliği tarafından engellendi
124- 17 Mart Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi idaresinin, adli tutuklu ve hükümlüleri toplayarak, referandumda “Evet” demeleri karşılığında cezalarında 5 yıl indirim uygulanacağını söyledikleri ileri sürüldü.
125- 17 mart: Antalya Kepez Kaymakamlığı’na bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara gönderdiği resmi yazıda ‘Hayır’ kampanyasına ilişkin afiş, broşür ve pankartların asıldığına dair duyum aldıklarını, bunun yasak olduğunu belirterek ilgili afişlerin kaldırılmasını istedi. Okullara gönderilen yazıda ‘Evet’ afişlerine dair ibare yer almaması dikkat çekti.
126 17 Mart: Polis, Kızıltepe’de referandum kapsamında çalışma yürüten HDP ve DBP’lilerin dağıttığı ‘Hayır’ bildirilerine el koydu.
127- 18 Mart: – Ankara Konur Sokak’ta ‘Hayır’ bildirisi dağıttıkları için gözaltına alınan 11 genç, kolluk kuvvetlerine karşı ‘emre itaatsizlik’ suçundan parası cezası kesilerek serbest bırakıldı.
128: 18 Mart: İstanbul Şehremini Parkı’nda “Hayır” çalışması yapan BHH Fatih Meclisi üyelerine, kendine “Osmanlı torunu” diyen bir kişi bıçakla saldırı girişiminde bulundu.
129- 18 Mart: MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’in katıldığı toplantıya bir grup saldırdı. Akşener’in posterini indiren saldırganlar, daha sonra bölgeden uzaklaştırıldı.
130- 18 mart. Fatih’te ‘Hayır’ çalışması yapan HAZİRAN’cılara bıçaklı saldırı!
131: 18 mart: Ankara Karanfil Sokak’ta ‘hayır’ bildirisi dağıtan SEP ve Aka-Der üyesi 11 kişi gözaltına alındı
132- 19 mart: Ağrı’da 21 Mart’ta kutlanacak Newroz için Patnos ilçesinde broşür dağıtan ve aralarında HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün de bulunduğu HDP ve DBP’lere engel olmaya çalışan polis, çekim yapan dihaber muhabiri Berivan Karataş’ı darp etti.
133 -19 Mart: Ülkü Ocakları üyelerinden oluşan yaklaşık 100 kişi, ellerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafının da bulunduğu ’Bulmak isterseniz şeref ve izzet, ille Devlet ille Devlet’ yazılı pankart taşıyarak eylem yaptı. Akşenir’in programının yapılacağı Yenişehir Kültür Merkezi’ne girmek isteyen grubun önü, binaya 400 metre kala Çevik Kuvvet polisi tarafından barikat kurularak kesildi.
134-19 Mart: Hukuk öğrencileri tarafından kurulan Hukuk Öğrencileri Meclisi’nin Üsküdar’daki standına 16 Nisan’da yapılması planlanan referandum için “Evet” çalışması yürütenler tarafından saldırı girişiminde bulundu.
135 – 19 Mart: 129 İstanbul Bakirköy’de ‘hayır’ propagandası için stant açın kadınların üzerine, bir kişi “İndirin bunları” diye bağırarak yürüdü. 20 Bölgedekilerin engel olmaya çalıştığı şahıs, broşür ve bildiri taşıyan bir kadının eline vurdu
136-20 Mart: HDP’nin Diyarbakır’daki seçim otobüsüne polislerce el konuldu.

137- 20 Mart: Çözüm sürecinde “lağvedileceğine” yönelik söz verilen korucularla Newroz ve referandum arifesinde kritik bir toplantı yapıldı. Daha önce ağır silahlarla donatılma kararı verilen ve son günlerde “Evet” oyu vereceğini açıklayan korucuların, “güvenlik” adı altında sandıklarda görevlendirilecekleri belirtildi.

138- 21 Mart: Güçlü Meclis Platformu’nun çektiği ‘Hayır nedir’ videosunda konuşan Ali Gül tutuklandı. Daha önce “Video tutarsa tutuklanırız” demişti.
139 – 22 Mart: İstanbul TMMOB’un referandumda “Hayır” açıklamasına kızan bir grup AKP üyesi, kurumun Genel Merkezi önüne gelerek açıklama yapmak istedi. TMMOB üyeleri ise alkışlarla “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz” sloganı attı.
140-23 Mart:Cumhurbaşkanı ve danışmanlarıyla birlikte AKP’ye günde üç saat ayrılıyor. Muhalefet ise görmezden geliniyor. HDP’nin grup toplantılarına bir saniye bile yer verilmiyor.
141- 23 Mart: Ankara “Hayır” çalışması yapan öğrenciler, kar maskeli kişilerce kaçırıldılar; ölümle ve tecavüzle tehdit edildiler. Öğrenciler, yaşadıklarını basın toplantısında anlattılar.

142- 23 Mart: Sason’un iki köyünde seçim sandıkları, İlçe Jandarma Komutanlığı’nın başvurusu üzerine taşındı.
143- 23 Mart:Beytüşşebap İlçe Seçim Kurulu, 20 köydeki 21 sandığı “güvenlik” gerekçesiyle korucu ve karakolların bulunduğu köylere taşıdı.

144- 24 Mart: AK Parti, Güngören 1’inci İlçe Seçim Kurulu’na bağlı sandıklarda görev yapacak olan CHP ve HDP’li sandık kurulu başkanlarının haklarında soruşturma olup olmadığının araştırılmasını talep etti. Nusaybin’de de CHP ve HDP’den 24 kişinin başkanlığı iptal edildi.

145-24 Mart: Nusaybin’de 24 kişinin sandık kurulu başkanlığı iptal edildi.

146-25 Mart: AK Parti’nin başvurusu üzerine, HDP’nin sandık kurulu başkanları ve üyeleri tek tek iptal ediliyor. Batman ve Siirt’te 140 kişinin “Saygın kişilik olmadıkları” gerekçesiyle sandık başkanlıkları iptal edildi.

147- 25 Mart: İstanbul İkitelli’de “Hayır” gazetesi dağıtan Halkevcilere, AKP’liler ve polis saldırdı. 3 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

148-25 Mart: Diyadin’in Yukarı Satıcılar köyünde HDP’nin referandum aracının önünü kesen silahlı korucular, partililere “Size burada çalışma yaptırmayız” diye tehdit etti.

149-25 Mart: HDP’nin bir hafta önce Batman’ın Cudi Mahallesi’nde açtığı referandum lokali polis tarafından basıldı.

150-25 MART: Yüksekova’nın Kısıklı ile Serindere köyüninin boşaltılmasını isteyen asker, halka baskı uyguladığı belirtildi.

151-25 Mart: Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, ilkbaharın gelmesiyle birlikte askeri hareketlilikte yoğunlaşırken, köylere baskın düzenleyen askerin referandum öncesi köyü boşaltın göç etmesini istedi.

152- 25 Mart: Manisa’nın Salihli’de bulunan Gaffar Okkan Mahallesi muhtarı Kamuran Kocaman’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Manisa’da düzenlediği mitinge katılmadığı gerekçesiyle görevden alındığı ortaya çıktı. Kocaman’ın yerine kayyum atandı.

153-26 MART: Ankara Emniyeti “evet” için seferber: #Hayır afişleri söküldü, tepki gösteren 4 kişi gözaltına alındı
154-26 MART: MHP’li muhaliflerden Sinan Oğan, Yozgat’taki toplantısına yönelik silahlı saldırı yapıldığını iddia etti.

155-27 Mart: Hayır’ bildirisi dağıttığı için Kardelen Çokluk okuldan atıldı.
156- 27 Mart: Balıkesir’de referandum çalışmalarında kullandığı parti aracının tüm lastikleri kesildi, ‘hayır’ yazılı görselleri çizildi. Bolu’da da AKP’liler, hayır afişinin üzerini sprey boya ile tahrip edip ‘Evet’ yazdı.
157-28 Mart: İzmir’de 12 kadın, #Hayır diyen paylaşımlar yaptıkları ve 8 Mart’a katıldıkları için evlerinden gözaltına alındı
158- 29 Mart: Referandum çalışmaları kapsamında HDP tarafından kullanılan “Bejin Na” isimli seçim şarkısı Şırnak’ta, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek” ifadeler barındırdığı iddiasıyla yasaklandı.
159- 29 MART: Isparta’da Meral Akşener’in katılımıyla 12 Nisan’da yapılması planlanan açık hava toplantısıyla ilgili Merkez İlçe Seçim Kurulu’na yapılan başvuru kabul edilmedi.
160-29 Mart: Hakkari’de referandum çalışması yürüten AKP’liler, “Hayır çıkarsa evleriniz yıkılır, sınır kapısı ve şantiyeler kapatılır, köprüler onarılmaz ve yenileri yapılmaz” diye baskıladığı belirtildi.
161-29 Mart: CHP’nin Kayseri’deki mitinginde kalabalığa seslenen, oğlu PKK’yla çatışmada yaralanan bir yurttaş “Bana ‘Hayır’ oyu vereceğim diye terörist damgası vuruyorlar. Benden terörist olur mu?” deyince haber kanalları canlı yayında ‘sesi kıstı.’
162- 29 Mart: HDP’nin Kandıra Cezaevi önünde vermek istediği referandurum mitinglerinin startına izin verilmedi.

163- 30 Mart: Anayasa değişikliği referandumu için Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği’ndeki oy verme işlemi sırasında çıkan kavgada 4 kişi bıçaklandı.
164- 30 Mart: Kars’ın Kağızman İlçesi’ne bağlı Prut köyü muhtarı Seyat Yıldırım’ın köylüleri referandumda “evet” lehine açık oy kullanmaya zorlandığı ve baskı kurduğu iddia edildi.
165- 30 Mart: Sivas’ta bir kişi hayır dediği için öldürüldü. Sivas’ta referandum tartışması yüzünden Hüseyin Eser’in öldürüldüğü iddia edildi.
166-30 Mart: Şırnak’a hayır etkinlikleri için giden HDP’lilerin seçim şarkısı çalınması engellendi.
167- 30 Mart: HDP’li vekil Osman Baydemir’in Cizre’de açık alanda açıklama yapılması engellendi. Baydemir’in açık alanda partililere hitaben konuşmasına polis, yasak olduğu gerekçesiyle izin vermedi.

168-30 Mart: CHP Adana örgütü referandum toplantısı yapmak için salon başvurusu yaptı, ancak 23 gündür yanıt alamadı.
169-30 Mart: HDP’nin Hakkari’de sandık kurulu başkanlığı için belirlediği 151 isim, gerekçe gösterilmeden önce İlçe Seçim Kurulu, ardından İl Seçim Kurulu ve en son Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi. HDP İl Eş Başkanı Metin Besi, kentte sandık kurulu başkanlığını yapacak kimsenin olmadığını söyledi.

170-30 Mart: Muğla’da Referandum çalışmaları kapsamında HDP tarafından 31 Mart ile 1 Nisan tarihlerinde yapılmak istenen araç konvoyu ve halk buluşmaları, Muğla Valiliği tarafından yasaklandı.

171- 31 Mart: İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ile İzmirli grup ve sanatçılar tarafından yarın gerçekleştirilecek “Umudu Kesme Yurdundan” başlıklı hayır festivali gerekçe gösterilmeksizin yasaklandı.
172- 31 Mart: Ankara Batıkent Metrosu’nda “Hayır” bildirisi dağıtan BDSP üyesi 4 kişi gözaltında işkenceye maruz kaldıklarını belirterek, TİHV’e başvuruda bulundu. Götürüldükleri hastanede işkence gördüklerine dair rapor hazırlandığını belirten BDSP’liler suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
173- 31 Mart: HDP’nin referandum nedeniyle Doğubayazıt mitingde polis havaya ateş açtı.
174- 31 Mart: Aydın’da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi protesto eden yurttaşa AKP’liler linç girişiminde bulundu.
175- 31 Mart: Referandum çalışmaları için Bayburt’a girmek isteyen CHP otobüsü AKP ve MHP’ye ait araçlar tarafından engellendi

176- 31 Mart: Van’da HDP’nin “hayır” şarkısı yasaklandı, yasak kararının hemen ardından “hayır” aracına el konuldu. İzmir’e giden bir başka “hayır” aracı da 15 günlüğüne bağlandı
177- 31 Mart: CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay’a referandum çalışmaları için gittiği Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde mikrofon yasağı kondu.
178- 31 Mart: HDP referandum çalışmaları kapsamında Muğla’daki programlarının ardından İzmir’e doğru gelen seçim otobüsü Aydın gişelerde güvenlik şube ve trafik polisleri tarafından rutin uygulama denilerek durduruldu. Araç şoförünün ve araçta bulunan Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrolleri yapıldı. Ardından aracın muayene işlemleri yapılırken, güvenlik şube polisleri tarafından HDP’li yöneticilere “Emir büyük yerden” denilerek araçta olan ses sisteminin ruhsata işlenmediği gerekçe gösterilerek 15 bin TL para cezası verilerek 15 günlüğüne bağlandı.

Nisan

179-1 Nisan: Kocaeli’nde “hayır” diyenler polis tarafından gözaltına alındı. Bir kişi yaralandı.
180- 1 Nisan: Diyarbakır’da hdp’nin Hayır şarkısı yasaklandı, Hayır araçlarına el konuldu.
181- 1 Nisan: Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, referandum çalışmaları kapsamında pazaryerini ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, yanında broşür dağıtan kadınların bir kişinin sözlü tacizine uğradığını söyledi.
182- 1 Nisan: Referanduma sunulan ‘başkanlık sistemi’ne ‘Hayır’ diyeceğini açıklayan Saadet Partisi’nin binasına geceyarısı ‘Evet’ pankartı asıldı.
183- 1 Nisan: Urfa’da, HDP’nin üzerinde Figen Yüksekdağ’ın fotoğraflarının yer aldığı referandum afişleri, mahkeme kararıyla toplatıldı.
184- 1 Nisan: Ankara Valiliği, “Hayır” çalışması yürüten Meral Akşener’in mitingine ‘güvenlik’ gerekçesiyle izin vermedi.
185- 1 Nisan: Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Heykel Medyanı’nda “Hayır” çalışması yapanlara bir grup tarafından saldırı gerçekleşti. Meydanda “Hayır” çalışması yapmak için stant açarak, bildiri dağıtan Haziran Hareketi üyelerine, AK Partili olduğu iddia edilen yaklaşık 70 kişilik bir grup saldırdı.”Hayır” çalışması yapan grubun da karşılık vermesi ile saldırı kavgaya dönüştü. Daha sonra olay yerine polisin gelmesi ile birlikte iki grup ayrılırken, iki kişinin hafif yaralandığı belirtildi.

Kaynak: Siyasi haber

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.