Perşembe , 23 Mart 2023

2016‘da neler değişecek ?

Her yeni yıla girerken insanlar daha güzel bir yıl hayali ve ümidi ile yeni yılın gelişini kutlar, geride bırakılan yılda yaşanan sorunların, kederlerin ve acıların yaşanmamasını temenni eder. Birde her yeni yıla girerken ülkelerin yönetimleri veya ekonomiyi elinden bulunduran sermayenin yeni zamları, yaptırımları veya devletin yeni yasaları ile tanışır. Evet yeni bir yıl her ne kadar güzelliklere vesile olması temennisiyle kutlansada, yeni sorunlar, yeni yaptırım ve yasalarada merhaba dediğimiz bir takvim oluyor.
2015’ten 2016’ya girerken Almanya’da herkesin yaşamını olumlu veya olumsuz etkileyecek bazı değişiklikleri derledik.

Ocak_2016_Güncel-1

Güncel/ Hamburg

Bunların başında, Elektirik tüketimine yapılacak olan zam, yolların ücretlendirilmesi, siğorta pirimlerinin arttırılması, sağlık ve bakım hizmetinde değişiklikler, vergilendirmede yeni uygulamalar, banka hesaplarında, konut yardım parasında, çocuk parasında ve sosyal yardımda yapılan değişikliklerin yanı sıra, 22 yıl aradan sonran yaklaşık 20 milyon emeklinin aylıklarında yapılacak olan yüzde 4-5 arası artış bunlardan bazıları.

Almanya’da 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren tüm yollar ücretli olacak.
Yol ücreti yerli plakalı araçlar için taşıt vergisi düşürülerek dengelenecek. Yerli plakalı sürücüler için ek maddi yük gelmeyecek. Yabancı plakalı araçlar vinyet alacak.
Federal Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, uzun zamandır büyük bir merakla beklenen tasarıyı kamuoyuna açıkladı. Tasarıya göre 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Almanya’da binek otomobiller için otoyol ücreti geliyor. Almanya’da sadece otobanlar değil, tüm yollar paralı olacak. Tüm araçlar vinyet alacak. Alman plakalı araç sahiplerine vinyet postayla gönderilecek ve herhangi bir girişimde bulunmayacak. Araç vergisi vinyet ücreti oranında düşürülecek. Böylece Alman plakalı sürücülere vinyet ücretiyle ek bir maddi yük gelmeyecek.
Yabancı plakalı araçlar internet üzerinden veya benzin istasyonlarından vinyet alacak. Vinyet bir yıl, iki ay veya on gün süreli olacak. 10 günlük vinyet 10, 2 aylık vinyet ücreti 20 Euro olarak planlanıyor. Bir yıllık vinyet ücretleri aracın klasına göre değişecek, ama ortalama 88 Euro olacak.
Yabancı plakalı araçlar farklı renkli vinyet taşıyacak. Yol parasıyla yılda 2.5 milyar Euro net gelir sağlanacak. Bu paralar yol bakım ve yapımında harcanacak. Yerel belediyeler de bu gelirden pay alacak.

Sağlık sigorta pirimleri artacak
Federal Sigorta Dairesi Tahmin Kurulu, hastalık sigortalarının 2016’da primlere yüzde 0.2 zam yapılacağını açıkladı.
Böylece hastalık sigortaları prim miktarı brüt maaşın yüzde 15.7’sine çıkacak. Alman Sağlık Bakanlığı hastalık sigortası primini, Federal Sigortalar Dairesi’nin Tahmin Kurulu’nun belirlemelerine göre düzenliyor.
Yüksek kazançlıların emekli, işsizlik ve bakım sigortaları primlerinde de önemli artış bekleniyor.
TKK’nın CEO’su Jens Baas, Düsseldorf’ta yayanlanan „Rheinischen Post“ gazetesine verdiği demeçte primleri yapılan zammı „Ciddi olarak finansman sorunumuzun olmamasını garantilemek ve rezervlerimize dokunmak zorunda kalmamak için ek katkı primlerimizi yükseltmek zorunda kaldık,“ sözleriyle savundu. TKK zamma gerekçe olarak sağlık harcamalarında fiyatların sürekli artmasını gösteriyor.
Almanya’da çalışanlar ortalama yüzde 0,9’dan önümüzdeki yıl 1,1’e çıkacak. Bu tahmin Sağlık Bakanlığı’nın resmi tahmini. Bu ek katkı primiyle birlikte, Almanya’da bir çalışanın brüt maaşından kesilen toplam sağlık sigortası prim orana yüzde 15,5’ten yüzde 15,7’ye yükselmiş olacak.
Halen işveren tarafı bu primin yüzde 7,3’ünü ödüyor.
Elektrik fiyatlarına zam
Fiyat karşılaştırma portallerinin bildirdiğine göre, önde gelen 39 elektrik üretim şirketi elektrik fiyatlarına Ocak başı itibariyle zam yapacaklarını ilan etmiş bulunuyor.
Atom enerjisinden doğal enerjiye geçmek için alınan teşvik ayda 6.27 Euro’dan, 6.35 Euro’ya çıkarılacak.
Check24 adlı portal 39 şirketin zam yapmaya hazırlandığını belirtirken, bir başka önde gelen fiyat portalı olan Verivox ise zam yapacak şirket sayısını 79 olarak açıkladı. Tüketici Dernekleri uyarıyor: Tüketicilerin zam nedeniyle elektrik dağıtım şirketini değiştirme hakkı bulunuyor. Şirketlerin zam oranları kendi aralarında ciddi farklılık gösterecek. Örneğin, en yüksek oranda zam yapacak şirketin aboneleri geçen yıla göre ortalama 114 Euro daha fazla ödeme yapacak. Elektriğe büyük zammın gerekçesi yasayla getirilen yenilenebilir enerji yani „Öko-enerji“ kotası ve yıl sonu itibariyle eklenecek olan elektrik şebeke kullanım ücreti.
Bu artış, dört kişilik bir aile için yılda 3 Euro zam anlamına geliyor.
Her evden doğal enerjiye geçmek için yılda 220 Euro teşvik parası kesiliyor.
Teşvik paraları elektrik parası içinde kesiliyor. Geçen yıl 24.5 milyar Euro teşvik parası toplandı.

Çocuk parası
Çocuk yardım parası 1 Ocak 2016’dan itibaren 2 Euro daha yükselecek. Yeni yılla birlikte ilk iki çocuğa 190, üçüncü çocuğa 196, dört ve üzerine de 221 Euro ödenecek. Zamlı çocuk parası Eylül’den itibaren verilmeye başlanırken, geriye dönük farkın Ekim ayına kadar ödeneceği kaydedildi. Zamlı çocuk parası hiç bir başvuruya gerek kalmaksızın otomatik olarak ödenecek.
Almanya’da çocuk yardım parasına en son zam 1 Ocak 2010 tarihinde yapılmış ve çocuk parası 20 Euro yükseltilmişti. Çocuk parası uygulamasından 8 milyon 900 bin kişi faydalanıyor

Hartz IV
Almanya’da milyonlarca insanın yararlandığı sosyal yardım Hartz IV’e, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 5 avro zam yapıldı. Buna göre 399 avro olan sosyal yardım, 1 Ocak’tan itibaren 404 avro olarak ödenecek.

Sosyal yardım
Evli çiftlerde her eşin aldığı yardım 364 avroya yükseltilirken, çocuklarda bu rakam 06 yaş için 337, 7-14 yaş için 270 ve 15-18 yaş için 306 avro yardım olarak belirlendi.
1 Haziran 2016’dan başlamak üzere yüzde 4 ile 5 arasında zam kararı aldı. Bu yükseklikte zam en son 1993 yılında verilmişti.

Emekli Maaşları
Yaklaşık 20 milyon emeklisi olan Almanya önümüzdeki yılda emeklilik maaşlarını yüzde 4 ile 5 arasında artıracak. Kararlaştırılan emeklilik zammı 1 Haziran 2016’dan itibaren başlayacak. Bu ayın sonunda Federal Hükumet bu konudaki hesapları ortaya koyacak. Bunun sonunda da Batı eyaletlerinde emeklilik maaşlarına yüzde 5,05 oranında zam Doğu eyaletlerinde ise 4,35 oranında zam yapılması bekleniyor. Böylece bin Euro gibi bir emeklilik maaşı alan birisi zamlarla beraber aylık 50 Euro gibi bir fark alabilecek. Yıllık hesaba göre ise emeklinin cebine 600 Euro gibi fazladan para girmiş olacak. Bu yükseklikte zam Almanya’da en son 1993 yılında yapıldı ifade edildi.
2015’te AB emekli maaşlarının yeniden hesaplanması istedi
Bu yılın haziran ayında bir araya gelen işveren temsilcileri ile Federal Emeklilik Kasası yöneticilerinden Alexander Gunkel 4 puanlık bir artışı müjdelemişti. Buna gösterilen esas sebebin ise AB’nin talebi üzerine 2015 yılı için emekli maaşlarının yeniden hesaplama yoluna gidilmesi olmuştu. Bu hesaplamalara göre de emeklilik maaşlarının ortalaması düşük bulunmuştu. İstatistikteki bu eksikliğin denkleştirileceği ifade edilmişti.

Posta pulu ücretlerine zam
Deutsche Post, yeni yıla yeni mektup fiyatlarıyla giriyor. İnternet, e-mail ve sosyal ağların yanı sıra Whatsapp, Threema ve Telegram gibi mesajlaşma hizmetlerinin halk arasında kullanımının yaygınlaşması, geleneksel mektup göndermeyi tehdit etmeye devam ediyor.
Alman Posta İşletmesi (Deutsche Post AG), 1 Ocak 2016’dan itibaren ulusal ve uluslararası mektup fiyatlarının artırılması için Federal Şebeke Ajansı’nın onayını aldı. Geçtiğimiz günlerde yeni fiyatlar ilgili yazılı açıklama yapan Deutsche Post, yeni yıldan itibaren 20 grama kadar olan standart mektup fiyatını 62 Cent’ten 70 Cent’e yükselteceğini duyurdu.
Ayrıca, bir kiloya kadar olan büyük mektupların (Maxibrief) fiyatı ise 2,40 Euro’dan 2,60 Euro’ya yükselecek. Ancak posta kartı, 50 grama kadar olan küçük mektup (Kompaktbrief) ve 500 grama kadar olan büyük mektupların (Großbrief) fiyatları ise 2018 yılına kadar değişmeyecek. Daha önce 2,15 Euro olan gönderi takip parası ise önümüzdeki sene 2,5 Euro olacak. Bunun dışında Almanya’dan yurt dışına gönderilecek standart mektup ve posta kartlarının fiyatları 2016 yılından itibaren 80 Cent’ten 90 Cent’e yükselecek. 500 grama kadar olan yurt dışı büyük mektuplarının (Großbrief) fiyatı da 3,45 Euro’dan 3,70 Euro’ya artırılacak.
Yurt dışına gönderilecek diğer mektup çeşitlerinde de ise 2018 yılına kadar fiyatlar artırılmayacak. 10 yıla yakın fiyatları sabit tutan posta şirketi, en son aldığı adımla dördünce kez art arda fiyatları artırmış oldu.

Gıda etiket zorunluluğu
Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 13 Aralık 2014 itibariyle başlayan yeni gıda etiketi uygulaması 13 Aralık 2016’dan sonra zorunlu olacak.Yeni uygulama ile etikete ek bilgiler yer alacak ve etiketteki yazılar okunabilir boyutta olacak.
Gıda ürünleri etiketinde alerji ile ilgili bilgilere yer verilmesi zorunlu olacak. Ayrıca etikette alerjiye ilişkin bilgiler tüketicinin dikkatini çekecek şekilde vurgulu yazılacak.
Genetiği Değiştirilmiş Organizma(GDO) ile ilgili bilgilere yer verilmesi zorunlu olacak
Ürünlerin hangi ülkede üretildiği,hangi ülkeden ithal edildiği 2016’dan itibaren etikete yazılması zorunlu olacak. İsteyen firmalar 13 Aralık 2014’ten itibaren bunu etikette belirtebiliyorlardı, fakat zorunluluk 2016’da başlayacak.

Eskimiş Elektrikli araç ve gereçlerin imha edilmesi: Tüketiciler ev atıklarından ayrı olarak eski elektrikli ev aletlerini kendileri imha etmekle yükümlüdürler. Daha önce, bu belediye veya yerel yönetimler yapabiliyordu. 24 Temmuz itibariyle, 2016 da büyük mağazalar akıllı telefonlar, televizyonlar ve mikrodalga fırın geri almak zorunda

Alman Demiryolu:
Önümüzdeki yıl ve ICE trenleri 2. sınıf ücretsiz Wi-Fi ve yolcu üzerinde sunmak istiyor. Şimdiye kadar, sadece 1. sınıf yolcu var.
TV’de HD kalitesi:
TV izleyicileri şimdiye kadar anten vasıtasıyla HD kalitesinde TV izliyorlardı. Bu 2016 yılında kademeli olarak değiştirilerek, TV istasyonları yeni DVB-T2 standardı televizyon görüntüleriyle daha iyi ve daha fazla program izlenebilinecek. İlk HD yayınları Mayıs ayında başlayacak. Haziran ayında daha sonra Fransa’da Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarında HD kalitesinde yayınlar bazı bölgelerde izlenebilinecek
Özel kanalalar bu özellik için para talep edecekler.

Bafög: Yüksek öğrenim bursu
Öğrenci burs oranları 2016 öğretim yılı ve kış dönemi 2016/2017 den başlamasıyla birlikte yüzde 7 oranında artırılacaktır. Bir evde yalnız kalan öğrenciler aylık 735 Euro (daha önce 670 €) kadar alacak. Hala ailesiyle yaşayan, 495 Euro,yerine en fazla 537 Euro alabilecek. Evli ve bir çocuklu öğrenciler için şimdiye kadar ödenen 1222 Euro, 1238 Euro olacak

Kıra yardımı:
2016 itibariyle devlet yetersiz gelire sahip hanelere yönelik konut desteğini artıracak. Önümüzdeki yıldan itibaren Wohngeld, yani kira yardımı verilen hane sayısı da artırılacak.
Almanya çapında brüt kiraların 2009’dan bu yana %9oranında arttı. Bugün itibariyle devletten 126 Euro kira yardımı alan iki kişilik bir hanenin 2016’dan itibaren 186 Euro kira yardımı alabilecek. Zamlı kira yardımın faturası 350 milyon Euro olacak ve söz konusu fatura federal yönetimle eyalet yönetimleri arasında paylaştırılacak. Yasaya göre kira yardımı almaktan olan hanelerin maddi durumları her dört yılda bir gözden geçiriliyor ve kira yardımı miktarı yeniden ayarlanacak.

Herkese cari hesap hakkı:
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 27 üye ülkede banka hesabı bulunmayan kişi sayısını araştırdı. Dünya Bankası ve kendi kaynaklarından yararlanan Komisyon, 15 yaşını doldurmuş yaklaşık 58 milyon AB vatandaşının henüz bir banka hesabına sahip olmadığını ortaya çıkardı. AB’nin bir başka araştırmasına göre, “25 milyon AB vatandaşı istediği halde bir banka hesabı edinemiyor”
En geç 18 Eylül 2016 tarihine kadar her kes bir cari hesaba sahip olacak. Hesaplardan nakit yatırma ve çekme, transferler, doğrudan borçlandırma ve kartla ödeme yapabilecek. Ayrıca bunlar online bankacılık’tada mümkün olacak.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir