Perşembe , 23 Mart 2023

2016 Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın

2016 Nobel Edebiyat Ödülü‘nü ünlü şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan kazandı.

bobdylan2

İsveç Nobel Akademisi’nden yapılan açıklamada, 75 yaşındaki sanatçının, Amerikan müzik geleneğinde “yeni şiirsel ifadeler yarattığı” için bu ödüle layık görüldüğü belirtildi. Dylan, 8 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 3 milyon TL) değerindeki para ödülünün de sahibi oldu.

2016 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Robert Allen Zimmerman veya sahne adıyla Bob Dylan, 24 Mayıs 1941 tarihinde Minnesota eyaletinin Duluth şehrinde bulunan St. Mary’s Hospital’de Abram Zimmerman ile Beatrice “Beatty” Stone’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Aynı eyaletin Hibbing şehrinde büyüdü.

Büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman Trabzon’dan (Osmanlı Devleti) Odessa’ya (Rusya İmparatorluğu) göç etmiş ve 1905 yılında yaşanmış antisemitik programından sonra ABD’ye göç ettiler.

Annebabası Benjamin Edelstein ve anneannesi Lybba Edelstein Litvanyalı Yahudi olup 1902 yılında ABD’ye göç ettiler.

Dylan 2004 yılında “Chronicles: Volume One” adlı anılarında babaannesinin ailesinin Kağızmanlı olduğu, evlenmeden önceki adının “Kirghiz” (Kırgız) olduğu, onun ebeveyni de aynı bölgeden gelen ayakkabı ustası ve sepici olduğu ve onun sülalesinin aslen İstanbul’dan geldiğini, ilk gençliğinde söylediği Ritchie Vales’in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba’nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü yazdı.

Sonradan “Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer” olarak tanımlayacağı üniversiteden atıldığında, henüz 18 yaşında bir gençti. Yirmisinde ise dağınık ve kirli saçları, eski püskü giysileri, omzunda gitarı ile New York’ta, “Beatnik”lerin arasında bulunmuştur. Ona göre New York, “Henüz çok fazla insanın gitmediği, gidenin de geri dönmediği” bir yer ve oraya gitmek, “Aya gitmek gibi bir şey”dir.

bobdylan1

“The Freewheelin’ Bob Dylan” 1963’te piyasaya çıktığında, Dylan, en iyi olma yoluna çıkmıştır. Albümün kapağında New York sokaklarında sevgilisi Suze Rotolo ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı bulunmaktadır. “Blowin’ In The Wind” herkesin diline düşmüştür. Her seferinde farklı bir şeylerden bahseden Dylan, savaşların anlamsızlığından, Tanrı’dan, adaletsizlikten, seksten, aşktan, sevgiden bahsetmiştir. Her seferinde değişik kesimlerin tepkisini çekmiştir. Çoğu kişiye göre o sadece içinden geleni yapıyordu.

bobdylan672k

Joan Baez’in söylediğine göre, “Gördükleri sadece kendisi için bir şey ifade ediyordu. Başkalarının ihtiyaçları için kafa yoran biri değildi.”

Geceliği 12 dolarlık izbe bir otel odasında gazetecilere üstünde kocaman siyah ceketi, beyaz gömleği ve mor kol düğmeleri ile röportaj verirken, Baez’in gözünde, “Gözleri bütün gerçekleri görmüş gibi yaşlı ve kendisi bir kış yaprağı kadar naif”ti. Dylan, 1965’te İngiltere turnesi sırasında yanındaki “elit bohemlerle” birlikte Savoy Otel’de ikamet etti. Marianne Faithfull ona yakın olabilmek için otele gider, odada bir köşeye çekilir. Faithfull, onun dikkatini çekmediğini düşünürken Dylan onun hakkında şiir yazmaktaydı. ngiltere turnesi Joan Baez’le ilişkilerinin sonu olur. Forest Hill Konseri’ne kendisini davet ederek New York’tan Amerika’ya açılmasına yardımcı olan Joan Baez’i İngiltere turnesinde sahneye davet etmemiştir. İngiltere turnesi Joan Baez’le ilişkilerinin sonu olur. Forest Hill Konseri’ne kendisini davet ederek New York’tan Amerika’ya açılmasına yardımcı olan Joan Baez’i İngiltere turnesinde sahneye davet etmemiştir.

bobdylan3

1973’teki “Pat Garrett and Billy The Kid” albümüne kadar bir süre sessiz kalır.

Bu yıl “Knockin’ on Heaven’s Door” ile Bob Dylan olduğunu bir kez daha hatırlattığı yıldır.

Üç yıl sonra gelen Desire albümündeki “One More Cup Of Coffee” ise bir başka klasik olacaktır.

Albümleri 100 milyonu aşan satış rakamlarına ulaşan Dylan, tüm zamanların en çok satan müzisyenlerinden biri kabul ediliyor.

12 kez Grammy Ödülü’ne layık görülen Dylan, “Wonder Boys” filmi için bestelediği “Things Have Changed” şarkısıyla da 2000’de “En İyi Şarkı” dalında Oscar aldı.

bob-dylan678905

Dylan, 2012’de ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Ajanaslar, Nobel Edebiyat Ödülü’nün ilk kez “esasen şarkıcı olarak bilinen” bir isme verildiğine dikkat çekiyor.

 

Wiki

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir