Salı , 9 Ağustos 2022

18. Altonale Kültür Festivali, Atatürk Havalimanında hayatlarını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı

 Almanya’nın Hamburg kentinin Altona ilçesinde uluslararası kültürleri birleştiren ve Maltepe-Altona ilçeleri arasında protokol anlaşması imzalanmasından dolayı bu yıl Maltepe’nin Onur Konuğu olduğu 18. Altonale Kültür Festivali düzenlenen resmi bir törenle başladı.
Altonale_18
Atatürk Havalimanındaki terör saldırılarında  yaşamlarını kaybedenleri anmak için saygı duruşuyla başlanan Altonale Kültür Festivali’ne Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın İstanbul’da yaşanan terör olayından dolayı katılamayacağı belirtildi.
Altonale Kültür Festivalininin açılışı öncesi Maltepe İlçe Belediye Başkanı Kılıç, Alman Meclisinde ‚ Ermeni Soykırımı’ yasa tasarısının onaylanmasının ardından festivale katılmama ya da düşük düzeyde katılma kararı aldık’ şeklinde açıklamada bulunmuştu.
 
Kılıç, yasa tasarının Alman Meclisinde onaylanmasından sonra yaptığı açıklamada şunları söylemişti: ‚ Almanya Meclisi’nden çıkan kararı kınıyorum. Bizler tarihe dönük yaşanan olaylardan ders almamız gerektiğini söylüyoruz. Ancak tarihi, tarihçilere bırakmak lazım. Hiçbir parlamentonun tarih yazmak gibi bir görevi olamaz. Bu anlamda milli birlik ve bütünlüğümüze uygun davranarak, Altona’da yapılacak festivale ya katılmama ya da düşük düzeyde katılma kararı aldık. ‚
 
 
 
Hamburg eyaletinin Başbakan Yardımcısı Katharine Fegebank ( Yeşiller Parti) , Maltepe İlçesi Kültür Dairesinden Ayşe Sipahioğlu, şu sıralar Almanya’daki Anadolu adlı belgeselin çekimlerini gerçekleştirmek üzere Hamburg’da bulunan ünlü yönetmen Nebil Özgentürk’ün yanı sıra çok sayıda Alman ve Türk davetlinin ve sanatçının katıldığı açılışta Sosyal Demokrat Partili İlçe Belediye Başkanı Dr. Liane Melzer bir konuşma gerçekleştirdi.
 
Altona İlçe Belediye Başkanı Dr. Liane Melzer, Hamburg eyaletinin Başbakan Yardımcısı Katharine Fegebank ( Yeşiller Parti)
 Melzer ‚ Sayın Kılıç bugün açılışa İstanbul’da Atatürk Havalimanında yaşananlardan dolayı katılamayacağını belirtti. Biz de Belediye olarak hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Terörü kınıyoruz. Benim için acı bir gün bu festivalin açılışını gerçekleştirmek. Yine de dünya kültürlerine açık bir kentten hepinize hoşgeldiniz diyorum ’ şeklinde konuşmasına başladı.
 
 Bu yılki festivalin ana konusunun ‚ ”Kaçış ve Ümit’’ sloganıyla düzenlendiğine dikkat çeken Melzer ‚ Aslında bu konu çok eski bir konu. Ancak yine de zaman zaman karşımıza çıkmakta. Altona ilçesinden Nazi diktatörlüğünden insanlar kaçmıştı. Türkiye’ye de sığınmacılar gelmektedir. Bunların hepsi bir umut içindir. Altona farklı kültürleri içinde barındıran bir semttir. Bu nedenle bu yılki festivalin adına Kaçış ve Umut adını verdik. Aynı zamanda bu isim adı altında sanat kardeşliği de gerçekleşmektedir. Bu nedenle Maltepe’de çok sayıda sanatçılarımız festivale katılmış bulunmaktalar. Farklı kültürlerden sanatçıların buluşmasını çok önemsiyorum. Ancak bu birliktelikler geleceğimizi, dostluklarımızı ve anlayışlarımızı yönlendirebilir. Şu anki mevcut yaşananlara rağmen Maltepe ile Altona arasındaki sivil toplumlar arasındaki dayanışmanın, değişimin bu yılki festivale ayrı renk katacağına inanıyorum.’
 Maltepe İlçe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise festivale şu şekilde yazılı açıklama gönderdi: ‚ Kardeş bir kentimizde bulunmanın mutluluğunu, inanıyorum ki hepimizi derinden sarsan Atatürk Havalimanında yapılan terör saldırısının yarattığı hüznü yaşıyorum. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün bir özdeyişine, hepimizin şiddetle ihtiyacı var. ‚ Yurta barış, dünyada barış. ‘ Kültürlerarası farkı dosluğa dönüştüren kardeş şehir anlaşmaları, insanların daha da yakınlaşmalarına yol açar. 50 yıldan uzun süre Almanya’da bulunan Türkiye kökenliler ile Almanların ilişkileri dostluktan ileri taşınmış ve akrabalık boyutuna uzanmıştır. Altona’da düzenlenen Altona Festivali farklı kültürlerin daha yakından tanınması için yardımcı olan büyük bir sahnedir. Bu sahnenin uluslararası bir özellikte olması, dostluk ve dayanışmanın barışa uzanması demektir ki, hepimizin elde etmek istediği sonuç da budur. ‘
Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Emel Gözde Becerikli, Ezgi Dilan Karataş, Filiz Piyale ve İlsu Aslan’ın resim sergileri gösterilecek.
 
 Festivale katılamamaktan dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu da sözlerine ekleyen Kılıç ‘ Maltepe Belediyesi olarak hiçbir zaman kaybetmeyecek olan sevginin yaygınlaşması için elimizden geleni yapacağımızı belirtiyor, başta Altona Belediyesi olmak üzere bu festivale katkı sunan bütün bireyleri ve kuruluşları kutluyurum’ şeklinde ki mesajı okundu.
 
Festivalin açılışında Muhteşem Yüzyıl filminin başrol oyuncularndan Meryem Uzerli’nin Hamburg’da yaşayan kız kardeşi Canan Uzerli  grubuyla Türkçe seslendirdiği eserlerle davetlileri büyüledi.
Festival kapsamında ‘ Toz Bezi’ filmi , Mehmet Ünal’ın Almancılar adlı Göç sergisi, Yeditepe Üniversitesi öğrencileri Emel Gözde Becerikli, Ezgi Dilan Karataş, Filiz Piyale ve İlsu Aslan’ın resim sergileri gösterilecek. Mertol Demirelli piyano resitali verecek, Eylem Kahraman seslendireceği eserlerle sahne alacak, Goethe’nin dünya edebiyanının köşe taşlarından biri olarak kabul gören eseri Faust’u solo performans olarak ortaya koyan tiyatro sanatçısı Haydar Zorlu’nun uyarladığı Sanat Odası da sahne alacak.
Canan Uzerli  ve grubu
Haber: Süheyla Kaplan , Foto: Mustafa Akpolat

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.