Salı , 30 Kasım 2021

10 Ekim anmasına polis barikatı ve saldırı

Ankara’daki 10 Ekim anması polis saldırıları gölgesinde geçti. Anmaya katılanlar öfkelerini dile getirdi

ankara-10-ekim

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 1. yıldönümü için Ankara Tren Garı önünde düzenlenecek anma öncesi polis yürüyüş yollarına barikat kurdu.

Polis, Ulus Metro istasyonu, Tandoğan ve Opera yönünden gelen tüm yolları keserek alana girmek isteyen grupların geçişine izin vermedi, tepki göstererek yürüyüşte ısrar edenlere biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.

Saldırıda ÖDP MYK üyesi Göksu Cengiz’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Alana girmek isteyen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da gar önüne alınmadı. Demirtaş; “Aradan bir yıl geçmişken bir kez daha söylüyorum: Devletin içine sızmış en kirli odak AKP’nin kendisidir. Zora, baskıya dayanarak ayakta kalıyorlar. Devran dönecek ve bizle burada yüz binlerle anmamızı yapacağız” şeklinde konuştu.

Sadece katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin alana alınacağını bildiren emniyet görevlileri ile katliam anmasına katılmak isteyenler arasındaki tartışmalar uzun süre devam etti. Polisin katliamda yaralanan yurttaşları dahi anma alanına almaması dikkat çekti.

Gar önüne girişine izin verilen sınırlı sayıda aile ise katliamda yaşamını yitirenler anısına saldırı noktasına karanfiller bıraktı.

Öte yandan anma etkinliğine katılmak için Hipodrom caddesi Ulaştırma kavşağından alana girmek isteyen aralarında CHP milletvekilleri Veli Ağbaba ve Ali Şeker’in de olduğu gruba polis önce dağılın uyarısı yaptı.

POLİS İKİNCİ KEZ MÜDAHALE ETTİ

CHP milletvekilleri grubun alana alınması konusunda polis müdürleriyle tartıştı. Milletvekillerinin alandan ayrılmasının ardından polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Aralarında HAZİRAN üyelerinin de bulunduğu çok sayıda yurttaş Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülüyor.

100’den fazla yurttaşın yaşamını yitirmesine, 500’e yakınının yaralanmasına neden olan IŞİD saldırıları, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla geçtiğimiz yıl 10 Ekim günü Ankara’da düzenlenen Emek Barış Demokrasi mitingini hedef almıştı.

VALİ DE ANMA YERİNDE KONUŞTU

Ankara Valisi Ercan Topaca da sabah saatlerinde beraberindeki kamu görevlileriyle Ankara Gari önüne gelerek konuşma yaptı. Topaca, “Geçen yıl yaşadığımızı acıyı bir kez daha üzüntüyle hatırlıyoruz. Burada kaybetmiş olduğumuz vatandaşlarımız ile dün aynı şekilde şehit verdiğimiz askerlerimiz ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu acıların bir an önce dinmesini temenni ediyoruz. Gerek gar meydanında yaşanan saldırıyı gerekse de ülkemizin başka yerlerinde yaşanan terör eylemlerinin menşeine, saldırıyı yapanlara, yaptıranlara bakmaksızın lanetliyoruz. Çağımızın önemli sorunlarından biri terördür. Ülkemiz buna karşı mücadele veriyor. Devlet olarak her türlü tedbiri alarak bunun üstesinden geleceğiz” dedi.  (Birgün)

10-ekim-anmasi-engellemelerle-geciyor-194538-1.

ankara-da-katliam-anmasina-barikat-194531-1.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir