Cumartesi , 28 Ocak 2023

10 Bin mülteci çocuk Avrupa’da kayboldu!

Avrupa Polis Örgütü Europol son iki yılda 10 binin üzerinde göçmen çocuğun Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geldikten sonra kaybolduğunu açıkladı.

10-bin-multeci-cocuk

Açıklama İngiltere’de yayınlanan Observer gazetesine konuşan Europol Genel Müdürü Brian Donald’dan geldi. “10 bin çocuğu arıyoruz. Suç örgütleri tarafından kullanılma ihtimalleri var. “Bazılarının aileleri bulunabilir. Ancak şu anda nerede ve kimlerle olduklarını bilmiyoruz.” Donald beş bine yakın çocuğun İtalya’da, yaklaşık bin çocuğun ise İsveç’te kaybolduğunu belirtti.

Europol Avrupa’da insan ticareti yaptığı bilinen çetelerin artık göçmenleri hedef almaya başladığına dikkat çekerken Avrupa’da yalnız olan mülteci çocukların seks işçisi olarak kullanıldığına dair bazı kanıtlar olduğu da belirtildi.  Almanya ve Macaristan’da mültecilerin yoğunlukta olduğu yerlerde göçmenlerden faydalanmak isteyen çok sayıda suçlunun yakalandığını söyleyen Brian Donald, “Geçtiğimiz 18 ay içinde göçmen akınının etrafında gelişen bir suç yapılanması oluştu. Bu suçluların büyük bir bölümü şu an Almanya ve Macaristan’daki hapislerde” dedi.

İnsan ticareti vurgusu

Avrupa Çocuk Ombudsmanları geçtiğimiz günlerde AB’deki mülteci çocukların durumunu “felaket” olarak nitelendirmişti.  Ombudsmanların çocuklara yönelik saydığı tehditler arasında insan ticareti, istismar ve taciz de bulunuyordu.

Benzer veriler

Save the Children adlı sivil toplum kuruluşunun verilerine göre, sadece 2015’te 26 bin civarında çocuk Avrupa ülkelerine yanlarında anne ya da babaları olmadan geldi.Örgüt Ağustos 2015’teki açıklamasında İsveç’e sığınmacı olarak gelen ve yanlarında bir refakatçisi olmayan 1400 çocuğun kayıp olduğunu duyurmuştu. UNICEF de Eylül 2015’te yaptığı çağrıda Avrupa’dan mülteci çocuklara acil koruma sağlamasını istemişti. Türkiye’de Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Daire Başkanlığı (KİHBİ) Kayıp Şahıs verilerine göre, Ocak 2015 itibariyle toplam 5 bin 169çocuk kayıp.  Türkiye’de kayıp mülteci çocuklara dair resmi bir veri açıklanmadı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.