Cuma , 2 Aralık 2022

1 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanında milyonlarca işçi ve emekçi kapitalist sömürüye hayır dedi.

 
Dünya genelinden gerçekleşen 1 Mayıs yürüyüş ve mitinglerde yapılan konuşma ve taşınan pankartlarla, milyonlarca işçi ve emekçi taleplerini haykırarak kapitalist sömürüyü protesto etti.
 
Almanya’da işçi ve emekçilerin taleplerini dile getirildiği, Alman Sendikalar Birliği’nin çağrısı ve “Biz çoğuz, biz biriz” sloganı ile düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşlerinde, toplu iş sözleşmelerinin yapılmaması ile milyonlarca işçinin kitlesel yoksullaşma ile karşı karşıya olduğu ifade edildi. Yürüyüşlerde düşük ücretler, toplu iş sözleşmesiz ve güvencesiz çalışma politikaları ve ırkçılık protesto edildi.
 
İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs’ta Hamburg’ta iki ayrı yürüyüş gerçekleştirildi. DGB’nin çağrısı ile düzenlenen yürüyüşten sonra ”Devrimci 1 Mayıs” adı ile ikinci bir yürüyüş düzenlendi.
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, kalabalık ve açık hava
Hamburg Rödingsmarkt Metrosu önünde başlayan ve Fischmarkt’ta bir mitingle son bulan yürüyüşte yapılan konuşmalarda, gündemde olan toplu iş sözleşmelerinin yapılmaması ile doğan sorunları ifade edilerek, talepler dile getirildi.
Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, açık hava
DGB Kuzey Almanya Başkanı Katja Karger yaptığı konuşmada”Pazar günleri sosyal ortaklık söz eden işveren, pazartesi toplu iş sözleşmesini sonlandırtarak iki yüzlü davranmaktadır.” Toplu İş sözleşmelerinin yüzde 50 azaldığını belirten Karger, ”toplu İş sözleleşmesi olmayan milyonlarca çalışanın durumu kitlesel bir şekide daha da kötüleşmektedir.” dedi. Mitingte bir konuşma yapan ”Blohm+Voss” tersanesi işyeri işçi temsilcisi başkanı Murat Acerücüomoglu, halen devam eden toplu iş görüşmeleri ile işçilerinin iş güvenliği için mücadele etmeye devam edeceklerini, belirtti. Acerücüomoglu, mücadele ile kazandıkları toplu iş sözleşmelerindeki haklarını korumada karalı olduklarını ifade etti.
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar
Alman Sendikalar Birliğinin, Kuzey Almanya örgütlenmesi, Hamburg, Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde toplam 28 merkezde 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirildiğini ifade edild.
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, kalabalık ve açık hava
DGB bünyesinde bulunan sendikaların yanı sıra, farklı uluslardan, değişik sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin katıldığı Hamburg 1 Mayıs yürüyüşüne yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı belirtildi.
”Devrimci 1 Mayıs” yürüyüşü ile ”G20” zirvesi protesto edildi
6-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’da düzenlenecek olan ”G20” zirvesini protesto eden ”Devrimci 1 Mayıs” yürüyüşüne yaklaşık 2 bin 500 bin kişi katıldı.
DGB’nin yürüyüşünün bitiminden sonra ”Devrimci 1 Mayıs Yürüyüşü” olarak bilinen, değişik uluslardan anti-faşist, otonom ve devrimci gruplardan oluşan blok, şehrin merkezine doğru ”G20” karşıtı sloganlar eşliğinde yürüşe devam etti. Akşam saatlerinde Schanze semtinde bulunan Roten Flora önünde tekrar biraraya gelen göstericiler, Hamburg Parlamentosuna yakın Jungfernstieg’te son bulan ve olaysız geçen alternatif 1 mayıs yürüşü gerçekleştirdi. Her yıl düzenlenen ve göstericilerle polis arasından olayların yaşandığı ”Devrimci 1 Mayıs Yürüyüşü” bu yıl olaysız son buldu.
Güncel / Hamburg

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.